Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do liceów i techników 2019 startuje w poniedziałek, 13 maja. To czas pierwszych ważnych wyborów. Do szkół idzie podwójny rocznik

Magdalena Kuźmiuk
Rekrutacja do liceów i techników 2019 startuje w poniedziałek, 13 maja. To czas pierwszych ważnych wyborów. Do szkół idzie podwójny rocznik
Rekrutacja do liceów i techników 2019 startuje w poniedziałek, 13 maja. To czas pierwszych ważnych wyborów. Do szkół idzie podwójny rocznik Wojciech Wojtkielewicz
Od poniedziałku wrota białostockich szkół średnich stają otworem przed 4,5 tys. absolwentów ośmioletnich podstawówek i 4,2 tys. absolwentów gimnazjów. Rekrutacja prowadzona jest elektronicznie. Czas na decyzje upływa 18 czerwca.

- Chciałabym dostać się do VI LO. Słyszałam, że jest tam jest fajna atmosfera. I przedmioty rozszerzone, których chciałabym się uczyć. A co najważniejsze – jest profil architektoniczny, na który chciałabym pójść, by potem móc zdawać na architekturę – mówi Patrycja Choćko, uczennica trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum nr 2 w Białymstoku.

Tegoroczna rekrutacja umożliwia absolwentom zarówno gimnazjum, jak i ośmioletnich szkół podstawowych wybór aż sześciu szkół. Dlatego kolejnym wyborem Patrycji jest IV LO, a także technikum budowlano-geodezyjne czy technikum ekonomiczno-handlowe.

– Ja będę składał papiery do technikum mechanicznego, do liceum prywatnego Feniks, bo tam są klasy mundurowe, do elektryka, do rolniczej, do XIV LO. Mogę wybrać, to nie ma co się ograniczać – mówi wprost Leonard Gołębiewski, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku. – Ale najbardziej chciałbym dostać się do liceum mundurowego, bo chciałbym pracować w straży granicznej.

Do mundurówki wybiera się też jego koleżanka Jagoda Jarocka, choć – jak zaznacza – ze służbami mundurowymi nie wiąże swojej przyszłości. – Chcę być w przyszłości psychologiem. Ale ta szkoła mnie przyciąga, może czeka mnie jakaś przygoda? A jeżeli tam się nie dostanę, to złożę dokumenty do XI LO. Nad innymi opcjami nie myślałam – mówi ósmoklasistka.

– Ja najbardziej bym chciała iść do IV LO, myślałam jeszcze o III LO, VI, XI – wymienia z kolei gimnazjalistka Aleksandra Żamojda.

Młodzież cieszy się z nowych wyzwań, które czekają na nich, kiedy już pomyślnie przejdą rekrutację. A ta w tym roku jest wyjątkowa, bo do liceów, techników i szkół branżowych wybierają się zarówno absolwenci ośmioletnich podstawówek, jak i gimnazjów. Rekrutacja, która startuje w poniedziałek, potrwa do 18 czerwca. Choć obawy uczniów dotyczą przede wszystkim liczby miejsc w wymarzonej szkole, trzeba zaznaczyć, że absolwenci tych dwóch rodzajów szkół nie będą ze sobą rywalizować o miejsca. Ważne jest też to, że absolwenci po ósmej klasie będą się już uczyć w systemie czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, nauka młodzieży po trzeciej klasie gimnazjum w liceum potrwa z kolei trzy lata, a w technikum – pięć.

O tym, do jakiej szkoły dostanie się młodzież, decydować będzie liczba punktów. Najwięcej można ich uzyskać za wynik egzaminu i za wysokie oceny na świadectwie. Punktowane też będzie świadectwo z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia w nauce, za wolontariat.

Rekrutacja do liceów i techników 2019. Nie przegrap tych terminów!

  • 13 maja – start rekrutacji elektronicznej
  • 18 czerwca godz. 16 – koniec rekrutacji
  • 5 lipca godz. 10 – w szkołach zostaną wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
  • 10 lipca – do tego dnia rodzice kandydatów muszą potwierdzić wolę uczeszczania ich dziecka do danej szkoły
  • 12 lipca godz. 10 – komisja rekrutacyjna poda listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły publicznej

Tu oglądasz: Nadanie imienia Profesora Bohdana Winiarskiego pracowni historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny