Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do liceów i techników w Białymstoku trwa. Najpopularniejsze licea to: I, II, IV i VI

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Rekrutacja do liceów i techników w Białymstoku trwa. Najpopularniejsze licea to: I, II, IV i VI
Rekrutacja do liceów i techników w Białymstoku trwa. Najpopularniejsze licea to: I, II, IV i VI sxc.hu
Wrota białostockich szkół średnich stoją otworem przed 4,5 tys. absolwentów ośmioletnich podstawówek i 4,2 tys. absolwentów gimnazjów. Rekrutacja prowadzona jest elektronicznie. Czas na decyzje upływa 18 czerwca. Najwięcej wniosków młodzież składa w liceach, ale technika również cieszą się popularnością.

- W ostatnich latach mamy dwóch kandydatów na jedno miejsce, czyli na te 200 miejsc, podań jest około 400. Nasza oferta przyciąga młodzież. Profil architektoniczny, biologiczno-chemiczny są bardzo często wybierane - mówi Dariusz Naumowicz, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Sprawdziliśmy, jak wygląda rekrutacja do liceów i techników w Białymstoku. Rzeczywiście, w tym roku - ze względu na to, że do szkół średnich wybiera się podwójny rocznik - VI LO przygotowało 203 miejsca dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych i 203 miejsca dla absolwentów gimnazjów. Dyrektor Naumowicz zapowiada utworzenie w sumie 14 oddziałów dla obu grup młodzieży. Do wtorku w tzw. pierwszej preferencji wpłynęło akurat do tej szkoły 131 wniosków od ósmoklasistów i aż 194 wnioski gimnazjalistów. A to dopiero pierwszy tydzień rekrutacji!

Rekrutacja do liceów i techników 2019 startuje w poniedziałek, 13 maja. To czas pierwszych ważnych wyborów. Do szkół idzie podwójny rocznik

Podobnie sytuacja wygląda w pozostałych najpopularniejszych liceach w Białymstoku. I LO przygotowało dla uczniów po 174 miejsca w każdej ze ścieżek edukacji. Ósmoklasiści złożyli jak do tej pory 99 wniosków, a gimnazjaliści - 146.

- Cieszy nas to, że w ostatnich latach I LO jest popularne wśród kandydatów. Rekrutacja cały czas trwa, szansa na dostanie się jest, dlatego trzeba próbować - zachęca Robert Winnicki, dyrektor I LO.

Podkreśla, że gimnazjaliści i ósmoklasiści nie będą rywalizować ze sobą o miejsca. Od września dyrekcja utworzy po sześć klas dla każdej z grup młodzieży.

Z kolei do III LO do wtorku wpłynęło w sumie 206 podań na 406 miejsc (203 dla uczniów podstawówek i tyle samo dla absolwentów gimnazjów). Więcej miejsc dla przyszłych licealistów przygotowało IV LO, które również jest bardzo popularne wśród młodzieży. W każdej ze ścieżek edukacji dyrekcja przygotowała od nowego roku szkolnego po 232 miejsca. Jak dotąd, ósmoklasiści złożyli 158 wniosków, gimnazjaliści - 191.

Rekrutacja do szkół średnich w Białymstoku. Szkoła zawodowa to szansa na rozwój i dobrą pracę

Rekrutacja rozkręca się jeszcze np. w V LO. Tu na absolwentów czekają po 174 miejsca. Podań wpłynęło w sumie 82. Czas na złożenie dokumentów upływa 18 czerwca. I z doświadczenia dyrektorów wynika, że młodzież składa je dopiero w czerwcu, najwięcej podań wypływa zwykle na tydzień przed końcem rekrutacji.

Jak sytuacja wygląda w II LO w Białymstoku, szkole, która od dwóch lat w rankingu Perspektyw zdobywa tytuł najlepszego liceum w województwie podlaskim. Dyrekcja przyszykowała dla absolwentów po 6 oddziałów, czyli w sumie 348 miejsc. 147 wniosków złożyli ósmoklasiści, a 131 chętnych jest po gimnazjum.

- Zawsze mamy 1,5-2 razy więcej chętnych niż miejsc. 23 maja kończymy rekrutację do czterech oddziałów: medycznego- dwujęzycznego oraz międzynarodowego realizującego program matury międzynarodowej. 23 maja młodzież będzie zdawała sprawdzian kompetencji językowych - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II LO.

Rekrutacja do szkół średnich w Białymstoku. To już raczej pewne: Lekcje w białostockich szkołach potrwają do wieczora

Nie jest tajemnicą, że o tej szkole mogą myśleć osoby, które mają najwyższe wyniki w nauce, na które pracują przez lata. Przykładowo - jak szacuje dyrektor Bossowski - na 240 przygotowanych miejsc w ubiegłym roku 180 zajęli laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podlaskie Kuratorium Oświaty.

W tym roku młodzież może wybrać aż sześć szkół, a nie tak jak do było do tej pory - tylko trzy. Wybór tych sześciu szkół pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy młody człowiek złoży dokumenty do wymarzonych szkół, ale się nie dostanie, mimo wysokiego wyniku na egzaminie. Wielu absolwentów ze złożeniem dokumentów czeka jednak na wyniki egzaminów gimnazjalnych, które będą znane 14 czerwca, a więc tuż przed końcem rekrutacji.

Jak sytuacja wygląda w technikach? Tu również sprawdziliśmy kilka najpopularniejszych szkół. Technikum Elektryczne w Białymstoku przygotowało dla absolwentów odpowiednio po 203 miejsca. Do tej pory 117 absolwentów podstawówek złożyło dokumenty i 115 absolwentów gimnazjum.

Rekrutacja do szkół średnich 2019 w województwie podlaskim. Absolwenci nie będą dla siebie konkurencją

Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Białymstoku od nowego roku szkolnego będzie dysponowało 174 miejscami dla absolwentów szkół podstawowych (wpłynęło już 56 podań) oraz 116 miejsc dla absolwentów gimnazjum (złożyli już 113 wniosków). W Technikum Mechanicznym będzie w sumie 406 miejsc, a do tej pory wpłynęły w sumie 193 wnioski (79 złożyli ósmoklasiści, 114 gimnazjaliści). Popularny" gastronomik" chce od września stworzyć po 87 miejsc w każdej ze ścieżek edukacyjnych. Do wtorku absolwenci złożyli w tej szkole w sumie 79 podań.

Ważne jest też to, że absolwenci po ósmej klasie będą się już uczyć w systemie czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, nauka młodzieży po trzeciej klasie gimnazjum w liceum potrwa z kolei trzy lata, a w technikum – pięć.

O tym, do jakiej szkoły dostanie się młodzież, decydować będzie liczba punktów. Najwięcej można ich uzyskać za wynik egzaminu i za wysokie oceny na świadectwie. Punktowane też będzie świadectwo z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia w nauce, za wolontariat.

Rekrutacja do liceów i techników 2019. Nie przegap tych terminów!

  • 13 maja – start rekrutacji elektronicznej
  • 18 czerwca godz. 16 – koniec rekrutacji
  • 5 lipca godz. 10 – w szkołach zostaną wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
  • 10 lipca – do tego dnia rodzice kandydatów muszą potwierdzić wolę uczęszczania ich dziecka do danej szkoły
  • 12 lipca godz. 10 – komisja rekrutacyjna poda listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły publicznej

Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny