Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze szpitala MSWiA wszczepiają elektrodę w pęczek Hisa. By oszukać serce

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wszczepiona elektroda powinna pracować około 20 lat. Takich zabiegów szpital MSWiA wykonuje ok. 300 rocznie
Wszczepiona elektroda powinna pracować około 20 lat. Takich zabiegów szpital MSWiA wykonuje ok. 300 rocznie Wojciech Wojtkielewicz
Przyzwyczailiśmy się, że chore serce pobudzamy rozrusznikiem. Niestety – organ czuje, że impuls nie jest naturalny. Dlatego lekarze ze szpitala MSWiA stosują nowocześniejszą metodę. Elektrodę wszczepiają w pęczek Hisa – dokładnie w jego lewą część.

Lekarze z oddziału kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku od lat specjalizują się w leczeniu zaburzeń rytmu i przewodnictwa. – Serce zaczyna nam za wolno bić. Aby to naprawić, musimy wszczepić wtedy rozrusznik, czyli stymulator serca – opowiada dr Bogdan Galar, kierownik oddziału kardiologii szpitala MSWiA. Na czym to polega? Lekarze wprowadzają do serca przewód elektryczny, który pobudza do pracy mięsień sercowy, by bił z prawidłową częstością. To metoda znana od lat. Okazuje się jednak, że ma wady. I to poważne.

Wiktoria w jeden dzień urosła 16 cm. Bo białostoccy lekarze naprawiają dziecięce kręgosłupy

– Bo mięsień serca bardzo słabo przewodzi bodźce elektryczne. A to sprawia, że stymulacja serca jest niefizjologiczna: najpierw kurczy się lewa komora, a dopiero potem prawa. Niestety, u połowy pacjentów to powoduje, że przy takiej stymulacji, w ciągu kilku lat rozwija się u nich niewydolność krążenia – tłumaczy dr Galar.

Na szczęście lekarze znaleźli na to sposób. Bo nad koordynacją skurczów lewej i prawej komory czuwa układ bodźców przewodzących serca, czyli węzeł zatokowy i pęczek Hisa.

– Do lewej komory serca idzie lewa odnoga pęczka Hisa, a do prawej – prawa. To włókna elektryczne, które bardzo szybko przewodzą prąd elektryczny – mówi dr Bogdan Galar.

To właśnie dlatego lekarze elektrodę stymulującą pracę zaczęli wszczepiać w pęczek Hisa. – Serce nie wie wtedy, że jest pobudzane rozrusznikiem. Myśli, że bodziec przysłał naturalny rozrusznik i kurczy się fizjologicznie – tłumaczy. Jednak jeszcze korzystniejszym dla pacjenta rozwiązaniem jest wszczepienie rozrusznika w lewą odnogę pęczka.

Tyle tylko, że to niezwykle precyzyjna operacja, do której potrzebny jest specjalny sprzęt i lekarz, który potrafi przeprowadzić taką operację. Szpital MSWiA w Białymstoku potrzebny sprzęt kupił, a lekarzy oddelegował na szkolenie do profesora Marka Jastrzębskiego z Instytutu Kardiologii UJ CM w Krakowie. Wyszkoliło się trzech lekarzy. Oprócz dr. Galara są to dr Rafał Kuteszko i dr Marcin Gułaj.

Teraz białostocki szpital jest jednym z wiodących ośrodków wszczepiających rozruszniki do pęczka Hisa w Polsce wschodniej (takie operacje wykonuje również USK, ale w dużo mniejszej skali). Wykonuje się tu nawet 300 takich operacji rocznie – więcej wykonuje tylko ośrodek krakowski. Przyjeżdżają tu pacjenci z całego województwa, ale i z innych regionów Polski.

Białystok. Lekarze z USK usunęli zaćmę 101-latkowi z Wizny (FOTO). Pół godziny po zabiegu zaśpiewał piosenkę

Oddział Kardiologii Szpitala MSWiA w Białymstoku w obecnym kształcie istnieje od 2000 roku. Jest tu 30 łóżek, w tym sześć intensywnego nadzoru kardiologicznego. Lekarze pracujący na oddziale zajmują się wszystkimi działami kardiologii zachowawczej i zabiegowej.

– Leczymy chorych z chorobą wieńcową, z zaburzeniami rytmu serca, z niewydolnością krążenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny