Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze w szpitalu MSW protezują moczowody i cewkę moczową. "Stenty to dużo większy komfort życia"

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Zwężenie cewki moczowej i zwężenie samych moczowodów to dla pacjenta bardzo niekomfortowa sytuacja. Dotychczasowe leczenie nie było w 100 procentach skuteczne. Teraz lekarze ze szpitala MSWiA w Białymstoku w takich sytuacjach wszczepiają stenty. Szpital MSWiA to jedyny ośrodek w naszym regionie, który wykonuje tego typu zabiegi. Na zdjęciu dr Marcin Chlabicz
Zwężenie cewki moczowej i zwężenie samych moczowodów to dla pacjenta bardzo niekomfortowa sytuacja. Dotychczasowe leczenie nie było w 100 procentach skuteczne. Teraz lekarze ze szpitala MSWiA w Białymstoku w takich sytuacjach wszczepiają stenty. Szpital MSWiA to jedyny ośrodek w naszym regionie, który wykonuje tego typu zabiegi. Na zdjęciu dr Marcin Chlabicz Wojciech Wojtkielewicz
Zwężenie cewki moczowej i zwężenie samych moczowodów to dla pacjenta bardzo niekomfortowa sytuacja. Dotychczasowe leczenie nie było w 100 procentach skuteczne. Teraz lekarze ze szpitala MSWiA w Białymstoku w takich sytuacjach wszczepiają stenty. Szpital MSWiA to jedyny ośrodek w naszym regionie, który wykonuje tego typu zabiegi.

Założenie cewnika to standard przy wielu szpitalnych procedurach, no. zabiegach ortopedycznych czy kardiochirurgicznych. Niestety, bywa, że wiąże się to z późniejszymi powikłaniami, czyli zwężeniem cewki moczowej. Podobna sytuacja może wystąpić po instrumentacji cewki moczowej. Podobne problemy mogą też mieć pacjentki po radioterapii - do zwężeń moczowodów moczowodów dochodzi np. podczas naświetlań, czy po przebytych operacjach ginekologicznych.

Lekarze ze szpitala MSWiA wszczepiają elektrodę w pęczek Hisa. By oszukać serce

Niestety - jeśli problem wystąpił, nieleczony trwał zwykle do końca życia. A i leczenie jeszcze do niedawna nie zawsze przynosiło oczekiwane skutki.

Implanty są skuteczne

Do tej pory jedyną metodą leczenia było endoskopowe, przezcewkowe rozcięcie tego zwężenia. Niestety, często zabieg trzeba było powtarzać.

- A przy niepowodzeniu drugiego czy trzeciego zabiegu pacjenci byli skazani na plastykę cewki, czyli zabiegi otwarte bądź plastykę tego zwężenia z użyciem błony śluzowej z policzka. Niestety, te zabiegi również nie zawsze miały pełną skuteczność. Zdarzały się nawroty tych zwężeń - mówi dr Marcin Chlabicz z oddziału urologii Szpitala MSWiA w Białymstoku.

To właśnie on od kilku lat stosuje metodę operacji, która jest w pełni skuteczna. To implanty. Pacjentom, którzy mają problemy związane ze zwężeniem moczowodów, białostoccy lekarze proponują wszczepienie tzw. stentów cewkowych. - To sprężyna nitinolowa z fragmentem plastiku, którą wkłada się w miejsce zwężenia i zostawia się na minimum dziewięć miesięcy, a jeśli pacjent dobrze to toleruje, to nawet na dwa lata - tłumaczy dr Marcin Chlabicz. Dzięki sprężynie zwężenie cewki może się bezpiecznie i - co równie ważne - skutecznie wygoić.

Pomagają również przy zwężeniu moczowodów

Ale to nie wszystko. Lekarze z MSWiA, oprócz leczenia zwężeń cewki moczowej, zajmują się leczeniem zwężeń samych moczowodów. - Często po zabiegach endoskopowych, gdy przez cewkę rozbijamy jakiś kamień w moczowodzie, może dochodzić do zwężeń samych moczowodów - wyjaśnia lekarz. - Wtedy możemy zastosować albo leczenie operacyjne, czyli wycięcie zwężonego fragmentu moczowodu i przeszczepienie tkanki z innego miejsca, albo leczenie mniej inwazyjne.

To leczenie mniej inwazyjne to znów implanty. - Po odpowiednim rozszerzeniu tego zwężenie moczowodu implementujemy stent, który jest bardzo podobny do tego stentu cewkowego, ale ma mniejszą średnicę i jest dłuższe.

Stenty bez ryzyka niepowodzenia

Dr Chlabicz zapewnia, że oba sposoby dają dużo lepsze efekty niż rozwiązania wcześniej stosowane.

- Operacje bardziej inwazyjne były związane z dużo większym ryzykiem niepowodzenia - mówi.

A to niepowodzenie w niektórych przypadkach z brakiem komfortu do końca życia, w innych - nawet z koniecznością zrobienia przetoki i założenia drenu, by mocz mógł wypływać z nerki bezpośrednio na zewnątrz organizmu.

Takie zabiegi w szpitalu wykonywane są już od dwóch lat. To jedyny ośrodek na Podlasiu, który wszczepia takie stenty. Co miesiąc trafia tu około pięciu-sześciu pacjentów, którzy potrzebują tego typu pomocy.

Rocznie przyjmują nawet tysiąc pacjentów

Oddział urologii w Szpitalu MSWiA w Białymstoku ma 30 łóżek - to jeden z największych oddziałów urologii w województwie podlaskim. Lekarze pomagają tu m.in. pacjentom cierpiącym z powodu kamicy nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, ale też leczą nowotwory układu moczowego, czyli nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, jąder czy łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli prostatę utrudniającą oddawanie moczu.

W ciągu miesiąca rafia tu nawet 200 pacjentów, rocznie - około tysiąca. Po pomoc przyjeżdżają tu osoby nie tylko z naszego regionu, ale i z województw ościennych: - Najczęściej są to województwa warmińsko-mazurskie czy mazowieckie - mówi dr Marcin Chlabicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny