Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja. Lekarze z USK w Białymstoku leczą serce z zegarmistrzowską precyzją

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Oba zabiegi przebiegły bez powikłań. Teraz obaj pacjenci przez kilka dni zostaną na obserwacji w szpitalu. Potem czeka ich rehabilitacja.
Oba zabiegi przebiegły bez powikłań. Teraz obaj pacjenci przez kilka dni zostaną na obserwacji w szpitalu. Potem czeka ich rehabilitacja. USK Białystok
W Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku po raz pierwszy został wykonany zabieg przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej u dwóch pacjentów (TEER). To szansa dla najciężej chorych pacjentów, którym inaczej nie można pomóc.

Białostoccy kardiochirurdzy i kardiolodzy z USK pierwsze dwa zabiegi wykonali wspólnie z bardziej doświadczonymi kolegami: dr n. med. Jerzym Pręgowskim z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. dr hab. n. med. Marcinem Fijałkowskim z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Zabiegowi poddani zostali dwa mężczyźni: 73 i 75-letni. Obaj cierpią na ostrą niewydolność krążeniową, co objawia się ciągłą dusznością. Problemem dla nich jest zrobienie kilku kroków, choćby przejście do toalety. Jedynym ratunkiem jest naprawa zastawki mitralnej.

- Niestety obaj panowie nie kwalifikowali się do klasycznej operacji kardiochirurgicznej – mówi prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii. – Wymiana zastawki wymaga bowiem operacji w krążeniu pozaustrojowym. A w ich stanie, przy takiej niewydolności, serce po takiej procedurze po prostu nie podjęłoby pracy.

Zabieg przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej jest znacznie mniej inwazyjny. Pacjenci są poddawani narkozie, a następnie przez żyłę udową prawy przedsionek, do lewego przedsionka wprowadza się specjalny cewnik. Zabieg polega na zszyciu, za pomocą specjalnej zapinki, obu płatków zastawki mitralnej w miejscu powstania niedomykalności. Trudność zabiegu polega na chwyceniu, pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej, obu ciągle ruszających się płatków zastawki. Procedura wymaga wręcz zegarmistrzowskiej precyzji, a także idealnego zgrania zespołu operatorów i nawigacji echokardiograficznej.

Oba zabiegi przebiegły bez powikłań. Teraz obaj pacjenci przez kilka dni zostaną na obserwacji w szpitalu. Potem czeka ich rehabilitacja.

- Jeżeli rekonwalescencja przebiegnie bez powikłań, obaj panowie za kilka tygodni będą mogli zacząć w miarę normalnie funkcjonować: wyjść z domu, pójść do sklepu czy na spacer – tłumaczy prof. Hirnle. – To będzie dla nich zupełnie nowa jakość życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny