Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Rusza budowa białostockiego centrum nauki! (wizualizacje, wideo)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych, strefa młodego odkrywcy i cztery laboratoria tematyczne. Takie będzie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, które powstanie na terenie stadionu miejskiego. W czwartek podpisano umowę na jego budowę.

Bardzo się cieszę, że udało się nam doprowadzić do tego, że powoli wychodzimy z papierów. Przed nami bardzo trudny czas, bo z jednej strony budowa, projekt, wykonywanie eksponatów. Bardzo dużo czeka nas pracy nad opracowaniem oferty merytorycznej, która pomoże, pozwoli najmłodszym, starszym mieszkańcom, turystom poznawać otaczający nas świat i patrzeć na rzeczywistość inaczej, wykorzystując jak najwięcej zmysłów.

Liczymy, że uda się nam osiągnąć oczekiwany efekt WOW – mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, które odpowiada za stworzenie białostockiego centrum nauki.

– Uważamy, że efekt WOW zostanie osiągnięty i zrealizujemy założenia, które Państwo przyjęliście – obiecał Zbigniew Klonowski, prezes firmy Trias Avi z Warszawy, która zajmie się zaprojektowaniem przestrzeni oraz budową centrum.

W czwartek podpisali umowę na realizację projektu. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy zajmie pomieszczenia na Stadionie Miejskim. Ma ono zachęcać do zgłębiania wiedzy o rządzących światem prawach fizyki, rozbudzać zainteresowanie naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi.

Laboratorium Młodego Odkrywcy w Białymstoku. Zmysłek i Majka Pytajka już na wiosnę wytłumaczą świat
3200 mkw. powierzchni zajmie strefa młodego odkrywcy (dla dzieci od 3 do 10 lat), cztery laboratoria oraz wystawa. Zwiedzający znajdą tu ponad 70 stanowisk doświadczalnych. Będą eksperymentować i uczyć się poprzez zabawę.

– Stanowiska będą poświęcone takim obszarom tematycznym, jak optyka, transport, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika, moc wody, właściwości materiałów, energetyka, magia ludzkiego ciała– wylicza Anna Daszuta - Zalewska. W planach ma też współpracę z wiodącymi ośrodkami naukowymi, nie tylko z naszego regionu i kraju, ale też ze świata.

– Będziemy się starali zaproponować bardzo ciekawe wykłady uznanych autorytetów ze świata nauki, ale też biznesu i praktyków z różnych dziedzin – mówi dyrektorka BPNT.

Centrum ma być gotowe w styczniu 2020 roku. Inwestycja będzie kosztowała ponad 24, 2 mln zł, w tym 17,5 mln zł to unijna dotacja.

Piąta edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbywa się w ten weekend. Zaplanowano wiele atrakcyjnych wydarzeń, m.in. majówkę na Plaży Miejskiej, zajęcia dla dzieci w BPN-T, odwiedziny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. My przypominamy zdjęcia z budowy tych wielomilionowych inwestycji.

Inwestycje z funduszy unijnych w Białymstoku. Te inwestycje ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny