MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kulturoznawcy, animatorzy i członkowie zespołów ludowych porozmawiają o problemach muzyków na lokalnym rynku

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Podlaski Instytut Kultury zaprasza na PIKsele, czyli rozmowy o kulturze. To już drugie spotkanie w ramach cyklu. Tym razem uczestnicy porozmawiają m.in. o piractwie w kulturze, zastanowią się, czym jest muzyka podlaska, a także podejmą temat kultury remiksu. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia w formule online.

Program PIKsele – cykl rozmów o kulturze powstaje we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku w celu wsparcia kompetencji środowiska osób zajmujących się kulturą w sposób naukowy, ale także praktyczny. Do rozmów zapraszani są uznani badacze, kulturoznawcy oraz animatorzy. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 lutego 2021 w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Etnografii i Antropologii Kulturowej.

Drugie spotkanie, pod hasłem „Globalne problemy muzyki lokalnej”, odbędzie się online 22 kwietnia 2021 roku, o godz. 12.00. Wezmą w nim udział: dr Wojciech Siwak (Uniwersytet w Białymstoku), dr hab. Krzysztof Sawicki (Uniwersytet w Białymstoku, muzyk zespołu Czeremszyna) oraz Marta Szałkiewicz (Podlaski Instytut Kultury). Poprowadzi je Mariusz Żwierko (Podlaski Instytut Kultury, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.

- O ile pierwsze spotkanie miało charakter wprowadzający, to kolejne odcinki będą dotyczyć wybranych aspektów i obszarów kultury i sztuki: muzyki, tańca, folkloru i teatru - wszystko w odniesieniu do tradycji i współczesności. Stąd pomysł na na temat najbliższej rozmowy: "Globalne problemy muzyki lokalnej" - mówi Mariusz Żwierko.

Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tematu spotkania: czy wszyscy jesteśmy piratami? Czy żyjemy w kulturze remiksu? Co oznacza dziś sformułowanie „muzyka podlaska”? Jak wyglądają dziś badania muzyki ludowej i muzyki w ogóle? Kto i dlaczego słucha dziś folku? Kto i dlaczego uprawia folkloryzm sceniczny?

- Z zaproszonymi goścmi porozmawiamy, czy w ogóle istnieje muzyka lokalna i jaki wpływ ma na nią globalizacja. Jednym z problemów jest tak zwane piractwo. Bardziej chodzi tutaj o spojrzenie na lokalnych twórców i ich twórczość z perspektywy takich zjawisk jak zapożyczenie kulturowe, folkloryzacja czy hybrydyzacja. Zastanowimy się też, gdzie leży granica między inspiracją a tym rzeczonym piractwem, często nieświadomym i wynikającym z braku wiedzy kulturowej - tłumaczy Mariusz Żwierko.

PIKsele będzie można oglądać na kanale YouTube Podlaskiego Instytutu Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny