Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska zawarła porozumienie z bibliotekami. Będziemy czytać e-booki

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Książnica Podlaska zawarła porozumienie z bibliotekami. Będziemy czytać e-booki
Książnica Podlaska zawarła porozumienie z bibliotekami. Będziemy czytać e-booki sxc.hu
Z 260 książek w wersji elektronicznej od stycznia mogą korzystać Podlasianie. Jest to możliwe dzięki temu, że sześć publicznych bibliotek zawiązało konsorcjum. E-publikacje będzie można czytać zarówno w komputerach czytelni, jak i w domu.

To ułatwi korzystającym dostęp i wzbogaci ofertę elektroniczną serwisu Ibuk - mówi Ewa Kołomecka, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej. - Dla czytelników oznacza to więcej książek, które będą w nim udostępnione. A dla bibliotek - niższe opłaty za korzystanie z niego.

Książnica Podlaska oraz biblioteki z Hajnówki, Kolna, Łomży, Podgórza i Suwałk zawarły porozumienie. Chcą wspólnie korzystać z serwisu Ibuk. Dzięki temu dostęp do wybranych książek w wersji elektronicznej będzie miało o wiele więcej osób niż tylko czytelnicy Książnicy Podlaskiej, którzy z serwisu korzystają od minionego roku.

Teraz odwiedzający te biblioteki od 7 stycznia 2014 r. będą mieli dostęp w sumie do 260 e-booków. Książki można będzie czytać na komputerach w sieciach lokalnych zrzeszonych placówek oraz na komputerach domowych. W tym drugim przypadku będzie to możliwe po zarejestrowaniu i otrzymaniu kodu PIN.

- Zdecydowaliśmy się na przystąpienie do porozumienia, ponieważ chcemy spróbować docierać do czytelnika także w inny niż tradycyjny sposób - powiedziała Krystyna Sobocińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. - Ludzie chętniej sięgają obecnie po nowoczesne środki przekazu. Trzeba zatem nadążać za potrzebami czytelników.

- Mamy duże nadzieje, że przyciągnie to do nas nowych miłośników książek - mówi Halina Wojskowicz, dyrektorka biblioteki w Hajnówce. - Chcemy sięgać po nowe technologie, by wychodzić do nich z nową ofertą. Myślę, że dla wszystkich dostęp do e-booków to będzie wielka frajda.

Każda z placówek, które zawarły porozumienie, dokonała wyboru książek. Ale czytelnicy będą mogli korzystać ze wszystkich pozycji, wskazanych przez tych sześć bibliotek. Wśród udostępnionych elektronicznie publikacji znajdą się m. in. książki popularno-naukowe, wybrane podręczniki akademickie, czasopisma naukowe.

- Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w praktyce - mówi dyrektor Sobocińska. - Jeśli zainteresowanie tym serwisem ze strony czytelników będzie duże, to będziemy kontynuować tę współpracę w przyszłości. Być może zaproponujemy nawet szerszą listę tytułów.

Czytelnicy Książnicy Podlaskiej po raz pierwszy otrzymali dostęp do wybranych książek elektronicznych z serwisu Ibuk.pl w minionym roku. Dotychczas najchętniej czytane były wszelkiego rodzaju popularne poradniki, książki psychologiczne i podręczniki akademickie z zakresu humanistyki. Wśród najpopularniejszych publikacji znalazły się m.in.: "ABC zdrowia dziecka", "ABC tworzenia przypisów i bibliografii", "Gdzie jest czytelnik?", "Aby być sobą", "Dobre maniery w przedwojennej Polsce", "Power Point 2010", "Dobra intelektualne", "Mówimy uprzejmie" i wiele innych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny