MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja rewizyjna za udzieleniem prezydentowi absolutorium. Przeważyły głosy PO

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
W tej chwili podchodzę inaczej do sprawy absolutorium niż kiedyś. Ten mój młodzieńczy entuzjazm sprzed lat 2014-18 wygasł. Przekonałem się, że uchwały odnoszące się zarówno do sprawozdania jak i wykonania budżetu są po prostu uchwałami politycznymi - stwierdził prezydent Tadeusz Truskolaski.
W tej chwili podchodzę inaczej do sprawy absolutorium niż kiedyś. Ten mój młodzieńczy entuzjazm sprzed lat 2014-18 wygasł. Przekonałem się, że uchwały odnoszące się zarówno do sprawozdania jak i wykonania budżetu są po prostu uchwałami politycznymi - stwierdził prezydent Tadeusz Truskolaski. Print screen obrad
Tego można się było spodziewać. Zdominowana przez KO komisja rewizyjna wydała opinię, by rada miasta udzieliła prezydentowi absolutorium za zeszły rok. Przeciw zagłosowali Henryk Dębowski i Piotr Jankowski z PiS. Ciekawe, że kilka minut wcześniej ten pierwszy stwierdził, że zeszłoroczny budżet prezydent zrealizował... "całkiem nieźle".

Być może 2019 był ostatnim rokiem z serii dobrych lat. Skonstruowanie kolejnego budżetu będzie bardzo trudne - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na poniedziałkowym (1 czerwca) posiedzeniu komisji rewizyjnej przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za zeszły rok.

- Budżet został zrealizowany na bardzo wysokim poziomie, tj. 95-100 proc. zarówno po stronie dochodów jak i wydatków. Mamy też 90 mln zł nadwyżki operacyjnej (czyli różnicy między dochodami bieżący a wydatkami bieżącymi - przyp. red.). Natomiast deficyt był niższy o 1/3 niż pierwotnie zakładaliśmy - stwierdził prezydent.

Czytaj też: Prezydenckie absolutorium. KO chce dać Tadeuszowi Truskolaskiemu zielone światło. PiS jest przeciw

Dodał, że w poprzedniej kadencji, gdy w radzie miasta większość miało PiS, a radni tego klubu głosowali przeciw udzielaniu absolutorium budżet był wykonywany na równie wysokim poziomie. - W tej chwili podchodzę inaczej do sprawy absolutorium niż kiedyś. Ten mój młodzieńczy entuzjazm sprzed lat 2014-18 wygasł. Przekonałem się, że uchwały odnoszące się zarówno do sprawozdania jak i wykonania budżetu są po prostu uchwałami politycznymi. Liczby mówiły swoje, a radni PiS głosowali swoje. Obecnie ponieważ jako Koalicja Obywatelska mamy większość, jestem spokojny o ocenę wykonania tego budżetu - mówił Tadeusz Truskolaski.

Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski nie zgodził się, że większościowe w latach 2014-18 PiS oceniało prezydenta politycznie.

Czytaj też: Radni PiS nie udzielili absolutorium Prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu. Uchwała jest nieważna?

- Natomiast jeżeli chodzi o wykonanie zeszłorocznego budżetu to są inwestycje, których nie udało się zrealizować. Na przykład budowa części ulic czy hal sportowych przy szkołach - mówił dopytując też chociażby o budowę hali widowiskowo-sportowej.

Po czym dodał, że według niego budżet realizowany jest "całkiem nieźle". - Prezydent zakłada pewien program wyborczy, z którego musi się wywiązać. Jeżeli są pewne obietnice, z których prezydent nie jest się w stanie wywiązać, to my jako radni jesteśmy głosem mieszkańców. Proszę nie mieć nam tego za złe - podkreślał Dębowski.

Tadeusz Truskolaski odparł, że dopiero upłynęło półtora roku kadencji, a jeśli chodzi o halę widowiskowo-sportową to miasto nie odstępuje od tej inwestycji. Są jednak potrzebne pieniądze. Zasugerował, by Henryk Dębowski umówił rozmowę z minister sportu. Wtedy razem pojadą do Warszawy i jeśli uda się otrzymać dofinansowanie, można będzie ogłaszać wspólny sukces. Natomiast gdy Henryk Dębowski (razem z klubowym kolegą Piotrem Jankowskim) zagłosował przeciw udzieleniu absolutorium - choć mówił kilka minut temu, że budżet realizowany jest "całkiem nieźle" - prezydent stwierdził, że PiS jak zwykle podchodzi do sprawy politycznie. Bo nie ma żadnych merytorycznych przesłanek, by absolutorium nie udzielić.

Czytaj też: Najciekawsze procesy sądowe z prezydentem w tle. O pensję, resztówkę czy o akty zgonu

W opinii jaką wydała komisja jest wiele pochwał na temat wykonania budżetu. Jest też stwierdzenie, że na koniec 2019 roku narastające zadłużenie miasta wyniosło ponad 925,5 tys. zł przez co wskaźnik zadłużenia wyniósł 42,7 proc. w stosunku do dochodów. Sytuacja byłaby niebezpieczna, gdyby wskaźnik sięgnął 60 proc. Na razie jeszcze tak nie jest.

Według komisji niepokojący jest natomiast - niezawiniony przez miasto – "występujący od kilku lat znaczny wzrost dopłat z budżetu miasta do zadań zleconych przez państwo oraz do zadań z zakresu edukacji finansowanych subwencją".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny