Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują jesienią. Lekarze alarmują.

Joanna Dąbrowska [email protected] tel. 85 682 23 95
Rejonami największego zagrożenia kleszczami w Polsce są dawne województwa: olsztyńskie, białostockie, suwalskie i opolskie, ale cała Polska jest rejonem endemicznym. Ekspansja kleszczy w parkach, na trawnikach i w przydomowych ogródkach jest częściowo spowodowana zwiększoną mobilnością człowieka i jego domowych zwierząt takich jak psy i koty.
Rejonami największego zagrożenia kleszczami w Polsce są dawne województwa: olsztyńskie, białostockie, suwalskie i opolskie, ale cała Polska jest rejonem endemicznym. Ekspansja kleszczy w parkach, na trawnikach i w przydomowych ogródkach jest częściowo spowodowana zwiększoną mobilnością człowieka i jego domowych zwierząt takich jak psy i koty. Fot. Wikipedia
Coraz częściej ukąszenia przez kleszcze kończą się wizytą w szpitalu. Tylko w tym roku na oddziale zakaźnym szpitala w Hajnówce z powodu chorób przenoszonych przez kleszcze znalazło się już 252 pacjentów.

W tym roku lekarze z oddziału zakaźnego hajnowskiego szpitala rozpoznali już:

W tym roku lekarze z oddziału zakaźnego hajnowskiego szpitala rozpoznali już:

- 9 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu
- 243 przypadki zachorowań na boreliozę.

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Najczęstsze z nich to kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza z Lyme.

W tym roku lekarze z oddziału zakaźnego hajnowskiego szpitala rozpoznali już dziewięć przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu i 243 na boreliozę. To znacznie więcej niż rok temu, a mając na uwadze fakt, że sezon grzybiarski trwa w najlepsze, chorych jeszcze przybędzie.

Najprostszym sposobem na ochronę przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest unikanie typowych siedlisk przez nie zamieszkiwanych. To szczególnie ważne, bowiem mieszkańcy Hajnówki i okolic szczególnie narażeni są na niebezpieczeństwo ugryzienia przez kleszcza w związku z bliskością obszarów leśnych.

- Przed każdą wyprawą do lasu należy zadbać o odpowiedni ubiór. Ściągacze w dole nogawek spodni, zakryte obuwie oraz bluzki z długimi rękawami są koniecznością. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ciało i jak najszybciej pozbyć się kleszcza - zaleca dr nauk med. Jadwiga Tarasiuk.

W przypadku boreliozy z Lyme objawami, na które należy zwrócić szczególną uwagę jest: pojawienie się rumienia w okolicach miejsca ukąszenia, świąd skóry, bóle głowy, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe.

Natomiast objawami towarzyszącymi kleszczowemu zapaleniu mózgu są: wysoka gorączka, bóle głowy, wymioty.

Sposobem na uniknięcie kleszczowego zapalenia mózgu jest szczepionka.

- Szczepionka jest skuteczna. Widzimy to na przykładzie leśników, którzy są szczepieni obowiązkowo i już od kilku lat nie trafiają do nas z tego typu schorzeniem. Podstawowe szczepienie zawiera trzy dawki. Później szczepionkę należy powtarzać, co trzy lata. Najlepszym okresem na zaszczepienie się jest sezon zimowy, ale z reguły każda pora roku jest dobra - wyjaśnia doktor Jadwiga Tarasiuk.

W przypadku ugryzienia przez kleszcza trzeba go jak najszybciej usunąć. Najlepiej chwycić go pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po wyjęciu kleszcza miejsce ugryzienia należy starannie zdezynfekować.

- Po ugryzieniu przez kleszcza zachorowałem na zapalenie mózgu i boreliozę. To bardzo dokuczliwe choroby. Bolą mnie stawy i głowa. Teraz dbam, aby moje dzieci przez pójściem do lasu były odpowiednio ubrane, i co najważniejsze postanowiłem je zaszczepić - mówi Wiesław Gryko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny