MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kino Pokój. Nad dawnym kinem mogłyby być mieszkania

Tomasz Mikulicz [email protected]
Projekt planu zakłada likwidację przybudówki, która powstała w latach 70. i oszpeciła budynek. Mieści się w niej widoczny na zdjęciu zakład optyczny oraz wejście do centrum chińskiego.
Projekt planu zakłada likwidację przybudówki, która powstała w latach 70. i oszpeciła budynek. Mieści się w niej widoczny na zdjęciu zakład optyczny oraz wejście do centrum chińskiego. Anatol Chomicz
Tak wynika z projektu zmiany w planie miejscowym okolic ul. Lipowej i Nowy Świat. Urząd zgadza się też na mniejszy parking niż zakładano. Sąsiedzi są oburzeni.

W środę w departamencie urbanistyki odbyła się dyskusja nad zmianą planu miejscowego w centrum. Chodzi o teren, na którym stoi budynek dawnego kina Pokój przy ul. Lipowej 14.

Właściciel, czyli firma Kinoplex BSK, już kilka lat temu chciał zburzyć budynek i postawić tu centrum biznesowo-usługowe. Miejscy urbaniści się na to nie zgodzili. Zgodnie z opinią konserwatora zabytków, nie można zburzyć ścian od ul. Lipowej i Nowy Świat, bo budynek jest przykładem powojennej odbudowy miasta.

- Nie da się stworzyć parkingu podziemnego bez burzenia ścian. Deklarujemy, że odtworzymy je w stylu lat 50. Jeśli urząd się nie zgodzi, inwestycji nie będzie - mówi Mirosław Hanusz z Kinopleksu.

Urzędnicy poszli mu jednak na rękę w innej kwestii. Zgodzili się, by parking podziemny, który będzie musiał tu powstać, miał o 30 proc. mniej miejsc niż zakładano. I to właśnie wywołało oburzenie wśród zebranych na dyskusji mieszkańców.

- Już i tak kierowcy, którzy chcą ominąć strefę płatną zastawiają ulice przy naszych blokach. A urzędnicy zgadzają się, by miejsc parkingowych było jeszcze mniej - mówiła Barbara Mirończuk ze wspólnoty mieszkaniowej przy al. Piłsudskiego 20a.
Agnieszka Rzosińska, zastępca dyrektora departamentu urbanistyki uważa, że ważniejsze od miejsc parkingowych jest to, by w ścisłym centrum powstały ciekawe budynki.

- Parkować można np. obok przedłużenia ul. Białówny. Powstał tam nowy parking i nawet w godzinach szczytu stoi pusty - tłumaczyła.

Mieszkańcy odpowiedzieli jej, że co z tego, skoro parking przy ul. Białówny jest płatny. Sprawa jest już jednak przesądzona. W zamian za zmniejszenie liczby miejsc parkingowych Kinoplex przestał się upierać, że budynek musi być aż tak wysoki jak stojący niedaleko blok przy ul. Nowy Świat 3. Inwestor będzie mógł dobudować jedynie dwa piętra, ale tylko w części środkowej obiektu. Dopuszczono tam budowę mieszkań.

- Myślimy bardziej o biurach. Mieszkania jeśli będą, to tylko kilka i raczej apartamenty - twierdzi Hanusz.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w czerwcu projektem zmian w planie zajmie się rada miasta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny