Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz z relikwiami św. Katarzyny

Janusz Bakunowicz [email protected]
Święta Góra Grabarka nazywana jest "górą krzyży”. Wielu pielgrzymów przybywa do świętego miejsca i przynosi krzyże w różnych intencjach
Święta Góra Grabarka nazywana jest "górą krzyży”. Wielu pielgrzymów przybywa do świętego miejsca i przynosi krzyże w różnych intencjach fot. Janusz Bakunowicz
Około 55 tys. osób przybyło w sobotę i niedzielę na święto Przemienienia Pańskiego.

Pielgrzymi pokłonili się relikwiom św. męczennicy Katarzyny, które przywiózł arcybiskup Damian, z Autonomicznego Kościoła Prawosławnego Św. Góry Synaj. W tym roku świętowano również 60-lecie powstania żeńskiego monasteru na Grabarce.

Część pątników na św. Górę przybyła w pieszych pielgrzymkach m.in. z Białegostoku, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Jabłecznej, Warszawy, Siemiatycz, Drohiczyna i Białowieży oraz wielu innych miejscowości. Tradycyjnie wielu niosło ze sobą krzyże, które ustawili na Świętej Górze. Przynieśli je w intencji zdrowia i duchowej odnowy dla siebie, swojej rodziny i wszystkich pielgrzymów.

Dwie rocznice

- W ciągu 60 lat istnienia monaster na Św. Górze Grabarce przeżył wiele różnych momentów - mówi siostra Hermiona, przełożona klasztoru. - Wielkim Piątkiem tego miejsca był pożar cerkwi w 1990 roku. Nie mieliśmy nadziei na odbudowę cerkwi, ale stało się coś, czego nie przewidywaliśmy. Dzisiaj, możemy powiedzieć, że znajdujemy się w okresie duchowej i materialnej odnowy.

Metropolita Sawa, zwierzchnik cerkwi prawosławnej w Polsce wspomniał o innej rocznicy, którą obchodzimy w tym roku. Chodzi o deportację ludności ukraińskiej z rodzinnych stron na tzw. Ziemie Odzyskane.

- Z jednej strony prawosławna cerkiew świętuje radosną rocznicę powstania monasteru, z drugiej smutną rocznicę Akcji Wisła, w ramach której cerkiew prawosławna doznała wielu cierpień i upokorzeń - dodaje metropolita Sawa. Z tej okazji, poświęcono dwa symboliczne krzyże.

Zginęła za wiarę

Kim była św. Katarzyna? Prawdopodobnie pochodziła z Aleksandrii, stolicy Egiptu. Była zamożna i wykształcona. O jej rękę zabiegali najznamienitsi mieszkańcy miasta, ale ona złożyła śluby czystości. Podczas prześladowań chrześcijan (nasiliły się w IV wieku) Katarzynę pojmano, męczono i ścięto. Ikonografia najczęściej przedstawia ją w koronie królewskiej, a przy niej koło do łamania kości i palmę męczeństw.

Ciało świętej od setek lat znajduje się na Górze Synaj. Przeniesiono je z Aleksandrii, po tym jak Arabowie i Turcy najechali Egipt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny