Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień z Bluesem już po raz 38. Zobaczcie co nas czeka podczas tego sztandarowego festiwalu Białostockiego Ośrodka Kultury

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Jamiah Rogers urodził się w 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. Jego mama śpiewała, a tata grał na wielu instrumentach, ale najczęściej wybierał gitarę. W wieku trzech lat Jamiah zaczął grać na perkusji, i to od razu na trzech „frontach”: w szkole, kościele i w zespole ojca (The Tony Rogers Band). Od początku interesowało go łączenie gatunków: bluesa, funka, rocka, reggae, soulu i R&B. Jego idolami szybko stali się: Bob Marley, Jimi Hendrix, Albert King, Freddie King, B.B. King, Howlin’ Wolf i Muddy Waters. Mimo, że zaczął od grania na perkusji, gdy miał siedem lat rodzice zachęcili go do gry na gitarze, a tata zaczął udzielać mu lekcji. W ten sposób Jamiah, tak jak jego ojciec, stał się multiinstrumentalistą. Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję.
Jamiah Rogers urodził się w 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. Jego mama śpiewała, a tata grał na wielu instrumentach, ale najczęściej wybierał gitarę. W wieku trzech lat Jamiah zaczął grać na perkusji, i to od razu na trzech „frontach”: w szkole, kościele i w zespole ojca (The Tony Rogers Band). Od początku interesowało go łączenie gatunków: bluesa, funka, rocka, reggae, soulu i R&B. Jego idolami szybko stali się: Bob Marley, Jimi Hendrix, Albert King, Freddie King, B.B. King, Howlin’ Wolf i Muddy Waters. Mimo, że zaczął od grania na perkusji, gdy miał siedem lat rodzice zachęcili go do gry na gitarze, a tata zaczął udzielać mu lekcji. W ten sposób Jamiah, tak jak jego ojciec, stał się multiinstrumentalistą. Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję. Materiały organizatora
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na najstarszy i jeden z najbardziej lubianych festiwali bluesowych w Polsce - 38. Jesień z Bluesem! Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-26 listopada. Wydarzenia festiwalowe jak zwykle będą się toczyć w BOK – czyli sali Forum i klubie Fama, ale też w Klubie Herkulesy i Klubokawiarni Duży Pokój.

Na pomysł powołania do życia imprezy wpadł Ryszard „Skiba” Skibiński, lider Kasy Chorych. W tym roku, 4 czerwca, minęło 40 lat od śmierci artysty. To właśnie jego determinacja doprowadziła do tego, że festiwal faktycznie powstał. Jego pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 1978 roku. Muzycy zagrali wówczas w klubie Sepularium, Promenadzie i Klubie Rozrywki Krąg. W kolejnych latach blues rozbrzmiewał m.in. w filharmonii i teatrze, a później – już na stałe – w Forum i Famie.

Jesień z Bluesem - festiwal, który przyciąga tłumy

Nie brakowało gwiazd. I nadal nie brakuje - festiwal przyciąga bowiem nie tylko widzów, ale też znamienitych artystów. Podczas pierwszej Jesieni wystąpili: Kasa Chorych, Irjan, Martyna Jakubowicz, Michał Łuszczyński i Mr. Olek Country Band.

Po 11. edycji festiwalu, w 1988 roku, zawieszono organizowanie imprezy. Reaktywowano ją w 1996 roku i od tego czasu – z wyjątkiem 2020 roku, gdy została odwołana z powodu pandemii – odbywa się regularnie.

Festiwal trwa kilka dni i odbywa się zawsze w listopadzie. Gromadzi tłumy fanów bluesa nie tylko z Białegostoku, ale i całego kraju.

Jesień z Bluesem to nie tylko muzyka. Organizowane są także wystawy fotograficzne, spektakle muzyczne, projekcje filmowe i spotkania, a z ratuszowej wieży można usłyszeć bluesowy hejnał, którego twórcą jest muzyk i harmonijkarz Tomek Kamiński.

Tegoroczna edycja odbędzie się od 23 do 26 listopada. A co w programie?

Program 38. Jesieni z Bluesem
23 listopada

  • Raphael Wressnig & The Soul Gift Band feat. Donniele Graves - Forum, godz. 19, bilet 40 zł

24 listopada

  • Muddy Gurdy, Errol Linton, Lachy Doley - Forum, godz. 18, bilet 90 zł
  • Marino Valle Band - Fama, godz. 23, bilet 35 zł

25 listopada

  • Sekretny Świat Harmonijki - Bartek Łęczycki zdradza tajemnice instrumentu - Klubokawiarnia Duży Pokój, godz. 11, wstęp wolny
  • Bluesowy pomost - Herkulesy, godz. 14, bilet 35 zł
  • Jamiah Rogers, Dom Martin Trio, Kaz Hawkins - Forum, godz. 18, bilet 90 zł
  • Smokey and The Slim Cats - Fama, godz. 23, bilet 35 zł

26 listopada

  • The Tricky Things - Fama, godz. 13, bilet 35 zł

Festiwalowi towarzyszą wystawy:

  • Michał Drozd: Cały ten groove - 23-26 listopada 2023 - Galeria BOK / foyer kina Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
  • Blues Fama - 23-26 listopada 2023 - Klub Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny

Karnet kosztuje 240 zł – do kupienia w kasach Forum (ul. Legionowa 5) i Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny