Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień bardów - Bardouskaja Wosień dla Nadziei Artymowicz (zdjęcia, wideo)

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Jesień bardów - Bardouskaja Wosień dla Nadziei Artymowicz
Jesień bardów - Bardouskaja Wosień dla Nadziei Artymowicz Piotr Łozowik
30 października w sali kinowej BDK-u w Bielsku Podlaskim odbyło się wyjątkowe spotkanie, które zostało zorganizowane przy współpracy Związku na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej - Szczyty oraz Bielskiego Domu Kultury. Gościem honorowym i bohaterką wieczoru była zasłużona białoruska poetka, bielszczanka, wieloletnia pracownica domu kultury Nadzieja Artymowicz.

Artystka, w obecności licznie zgromadzonej widowni, została uhonorowana przez burmistrza Jarosława Borowskiego nagrodą za działalność na rzecz kultury. Po emocjonalnym wystąpieniu, w którym poetka opowiadała o swoich związkach z miastem i uczuciu jakim je darzy, sceną zawładnęli muzycy.

Jako pierwszy wystąpił bard Oleg Kobzar wykonując utwory do słów wierszy pani Nadziei, zaraz po nim zagrał kultowy białoruski wykonawca Zmicier Wojciuszkiewicz.

Nadzieja Artymowicz urodziła się we wsi Augustowo. Dorastała w Bielsku, w nieistniejącym już domu, który znajdował się przy ulicy Kazimierzowskiej 20. W Bielsku ukończyła Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza. Po ukończeniu studiów (filologia białoruska na Uniwersytecie Warszawskim) pracowała w stolicy jako tłumacz w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, by po jakimś czasie rozpocząć pracę w domu kultury w Bielsku Podlaskim.

W 1970 roku debiutowała na łamach Niwy, w roku 1976 zorganizowano jej pierwszy wieczór autorski. Wydała następujące tomiki: „We śnie w bólu słowa” (Białystok 1979), „Rozdumy” (Białystok 1981), „Siezon u biełych piejzażach" (Białystok 1990), „Z niespakojnych daroh” (Mińsk 1993), „Dźwiery” (Białystok 1994), „Łagodny czas” (1998), „Adpływaje spakojnaje nieba” (Białystok 1999), „Žoŭtaja muzyka” (Białystok 2005).

Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża” i, od 1992 roku, Związku Literatów Polskich. Została odznaczona Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2009 roku występowała na Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów” ze wspomnianym już Olegiem Kobzarem, który również jest związany z Bielskiem. Ten wszechstronny artysta (z wykształcenia jest malarzem) choć urodził się w Homlu na Białorusi, a studia na ASP ukończył w Mińsku, to od 1995 roku mieszkał w Bielsku Podlaskim. W 2006 roku przeprowadzić się do Białegostoku by związać się zawodowo z Operą i Filharmonią Podlaską. Mimo pracy przy Odeskiej znajduje również czas na koncertowanie i wystawianie swoich obrazów.

Jesień Bardów - Bardouskaja Vosień - popularna, cykliczna impreza - obecnie znajduje się w trudnej sytuacji. Jeszcze w 2018 roku trwała 4 dni i ,mając bazę w Bielsku, gościła w wielu ośrodka kultury województwa. W 2019 roku odbyła się już 26 edycja wydarzenia jednak przez wzgląd na brak dofinansowania, w bardzo okrojonym kształcie i bez części konkursowej. W 2020 roku impreza nie odbyła się wcale. Miejmy nadzieję, że tegoroczne spotkanie z Nadzieją Artymowicz sygnowane marką Bardouskaja Vosień sprawi, że popularna Jesień Bardów wkrótce powróci do kulturalnego kalendarza miasta i województwa.

Jesień Bardów 2021 - dla Nadziei - YouTube / Irena Łozowik

Oleg Kobzar śpiewa wiersze Nadziei Artymowicz - Youtube / Irena Łozowik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny