Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kiszkiel, kurator oświaty, broni trzech białostockich szkół przed likwidacją

Marta Gawina
Jerzy Kiszkiel, podlaski kurator oświaty
Jerzy Kiszkiel, podlaski kurator oświaty Anatol Chomicz
XVI LO, szkoła zawodowa przy ul Pogodnej oraz ZSZ nr 6 przy ul. Transportowej powinny działać nadal. Tak uważa podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel. Wydał w tej sprawie opinie.

Do podlaskiego kuratora oświaty trafiło blisko 30 uchwał dotyczących likwidacji bądź przekształcenia szkół w Białymstoku. Wiele z nich to licea profilowane, które, zgodnie z nową ustawą edukacyjną, i tak znikną z oświatowej mapy Polski.

- Chodzi też o przekształcanie dwu lub 2,5-letnich szkół zawodowych w trzyletnie - mówi Jerzy Kiszkiel kurator oświaty.

Sześć uchwał dotyczy placówek, których zamknięcie wzbudziło wiele emocji i kontrowersji w naszym mieście. Kurator wydał pozytywną opinię dotyczącą likwidacji trzech szkół.

To ZSP nr 2 przy ul. Letniej, gdzie od kilku lat są wielkie problemy z naborem, technikum w ZSOiT przy ul. Antoniuk Fabryczny oraz technikum w ZSP nr 1 przy ul. Zwycięstwa. Przy czym działające tu X LO zostanie przeniesione do siedziby ZSOiT.

- Rozumiem potrzebę racjonalizacji sieci szkół w Białymstoku, problem niżu demograficznego - komentuje kurator. - Jednak w przypadku trzech szkół, biorąc pod uwagę ich znaczenie społeczne i specyfikę, postanowiłem negatywnie zaopiniować ich ewentualną likwidację.

To XVI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Sokólskiej, ZSZ nr 4 przy ul. Pogodnej oraz ZSZ nr 6 przy ul. Transportowej.

- W liceum działają od trzech lat klasy mundurowe. Realizację tego projektu, zwłaszcza jego aspekty wychowawcze, oceniam bardzo wysoko. Dlatego należy zaczekać aż uczniowie klas trzecich zdadzą maturę. Wtedy będzie można ocenić efekty kształcenia w klasach mundurowych - tłumaczy Jerzy Kiszkiel.

Z kolei obie szkoły zawodowe potrafią doskonale przekazać młodzieży umiejętności praktyczne na kierunkach mechanicznych.

- Placówki osiągają wspaniałe rezultaty. Poza tym pojawiła się inicjatywa, by obie szkoły połączyć w zespół, który mieściłby się w budynku przy ul. Transportowej - dodaje kurator.

- Opinia kuratora to dla nas nadzieja i szansa, że szkoła zostanie. Bardzo się cieszymy - mówi Magdalena Szlęzak-Hrymajłło, wicedyrektorka ZSZ nr 6.

Białostocki samorząd może, ale też nie musi, brać pod uwagę opinii kuratora. Los szkół zależy od urzędników w magistracie i radnych. To oni ostatecznie podejmą stosowne uchwały.

- Na pewno będziemy na radzie dotyczącej naszej szkoły - dodaje przedstawicielka ZSZ nr 6.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny