Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury (Wideo)

Fot. Rober Mroczko
Na wystawie można będzie zapoznać się z dorobkiem literackim tej najbardziej znanej instytucji emigracyjnej jaką była "Kultura"(okładka katalogu wystawy).
Na wystawie można będzie zapoznać się z dorobkiem literackim tej najbardziej znanej instytucji emigracyjnej jaką była "Kultura"(okładka katalogu wystawy). Fot. Rober Mroczko
Dziś o godzinie 15.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku otwarta została wystawa zatytułowana "Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury".

Na otwarciu wystawy byli obecni min. rektor U w B Jerzy Nikitorowicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a także prezes Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Marek Krawczyk.

W 1998 roku Jerzy Giedroyc jako pierwszy otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

Na wystawie można będzie zapoznać się z dorobkiem literackim tej najbardziej znanej instytucji emigracyjnej jaką była "Kultura". Przewodnikiem literackim po historii Instytutu jest Czesław Miłosz, który w swoim eseju Początek legendy napisał: "Chciałbym, żeby w tym, co powiem o Jerzym Giedroyciu, znalazło się coś przydatnego dla młodych pokoleń. Młodym niesłychanie trudno wyobrazić sobie epokę, w której działał. A życie Giedroycia trwało długo i był on człowiekiem kilku epok".

Tytułowa Dziupla to redakcja legendarnej paryskiej Kultury, którą założył Jerzy Giedroyć. Nazwał ją zaś tak Czesław Miłosz, nie bardzo wierząc w przedsięwzięcie. Uważał, że będzie to właśnie dziupla na składanie rękopisów.

Wkrótce Kultura zaczęła odnosić sukcesy.

O tytułowej Dziupli Kultury pisał Jerzy Giedroyc:
"Kiedy po wojnie postanowiłem wydawać Kulturę, przypomniałem sobie Gombrowicza i nawiązałem z nim kontakt... Nawiązana współpraca zaowocowała świetnym Trans-Atlantykiem, a potem Dziennikiem. Nie była to współpraca łatwa.

W moim pojęciu rola redaktora nie polega jedynie na tym, że poznaję się na czyimś talencie - jest to przede wszystkim rola opiekuńcza. Rola tym bardziej trudna, że Kultura była pismem emigracyjnym, biednym, a jednocześnie przesiąkniętym chorobliwym imperatywem zachowania niezależności, a więc unikała uzależnienia się od jakiegokolwiek możnego mecenasa."

Przez ponad 50 lat Kultura docierała do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach.
Dla Instytutu Literackiego od początku jego działalności tworzyli wyjątkowi autorzy. Jednym z założycieli Instytutu był pisarz i malarz Józef Czapski. Już w pierwszym numerze Kultury publikował Andrzej Bobkowski. Najważniejszym politycznym publicystą był Juliusz Mieroszewski. Przez wiele lat dla Kultury pisali m.in.: Konstanty Jeleński, Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski, Stanisław Lem, Marek Nowakowski, Sławomir Mrożek i Kazimierz Orłoś. Do 1989 roku w wielu niezależnych oficynach drukowane były przedruki książek z Biblioteki Kultury.

W Bibliotece Kultury ukazały 533 tomy, w tym m.in. Dzienniki Witolda Gombrowicza, Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zniewolony umysł Czesława Miłosza, Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego, Cmentarze i Piękni dwudziestoletni Marka Hłasko, Doktor Żywago Borysa Pasternaka, Archipelag GUŁag i Oddział Chorych na raka Aleksandra Sołżenicyna. Prezentowane publikacje pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. Do przygotowania wystawy wykorzystano fotografie z archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, a także zdjęcia Bohdana Paczowskiego, Ignacego Szczepańskiego i Piotra Wójcika.

Wcześniej wystawę można było oglądać m.in. w Sejmie RP, Bibliotece Narodowej, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotece Jagiellońskiej. Następne prezentacje odbędą się m.in. w Gdańsku, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Wystawa będzie czynna do 6 maja od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do 19:00, w soboty od godz. 9:00 do 15:00. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny