Jagiellonia - Piast 4: 3. Błędy, emocje, gole i szczęśliwe zakończenie (zdjęcia, wideo)

Tomasz Dworzańczyk [email protected] tel. 85 748 95 31
Jagiellonia zdobyła cztery gole
Jagiellonia zdobyła cztery gole Wojciech Wojtkielewicz
Dopiero drugi raz w tym roku żółto-czerwoni cieszyli się po meczu z ligowego zwycięstwa. Podopieczni Michała Probierza pokonali u siebie Piasta Gliwice 4:3 w pierwszym z siedmiu spotkań z dodatkowej puli, które wyłonią spadkowiczów. Na razie Jaga jest na dobrej drodze do utrzymania się.

Białostoczanie zwiększyli dystans nad miejscami zagrożonymi degradacją do ośmiu oczek, co daje im względny spokój przed kolejnymi spotkaniami. Szkoda jedynie, że taki wynik nie padł dwa tygodnie temu, kiedy remis 1:1 z Piastem skazał jagiellończyków na walkę o pozostanie w lidze, zamiast gry w grupie mistrzowskiej.

- Wiadomo, że żałujemy tego poprzedniego meczu, ale zarówno tamte jak i te spotkanie, to już jest przeszłość. Koncentrujemy się na tym co jest przed nami. Wygrywając oddaliliśmy się od strefy spadkowej, ale jeszcze niczego nie można być pewnym - mówi Krzysztof Baran, bramkarz Jagi.

Golkiper Jagi zapewne nie przypuszczał, że w tym meczu aż trzykrotnie będzie sięgał do siatki. Pierwszy raz już w 6. minucie, kiedy pokonał go strzałem głową Ruben Jurado. Inna sprawa, że nie za bardzo przeszkadzał mu w tym białostocki stoper Martin Baran, który zachował się w tej sytuacji niezwykle biernie.

- Nie wiem, dlaczego źle weszliśmy w mecz. Na pewno obawialiśmy się tego spotkania, chceliśmy dobrze zacząć i myślę, że to nas trochę sparaliżowało - przyznaje Rafał Grzyb, kapitan białostockiego zespołu.

Stracony gol spowodował, że przyjezdni nabrali pewności i za moment mieli okazję na podwyższenie wyniku. Na szczęście błąd Filipa Modelskiego, który stracił piłkę w środku pola, naprawił Grzyb, blokując uderzenie Mateja Izvolta.

Gospodarze po pierwszych nerwowych minutach w końcu opanowali sytuację i zaczęli zagrażać bramce Dariusza Treli. Bramkarz Piasta świetnie spisał się broniąc uderzenia najpierw Michała Pazdana, a później Daniego Quintany. W 37. minucie nie miał jednak nic do powiedzenia. Po wrzutce Hiszpana z narożnika pola karnego fatalnie pomylił się Mateusz Matras, który wręcz wystawił piłkę Adamowi Dźwigale, a młody pomocnik z bliska trafił do siatki.

- Po prostu znalazłem się w odpowiednim czasie i miejscu i bardzo sie z tego cieszę - kwituje Dźwigała, który licząc rozgrywki Pucharu Polski, zdobył już swoją piątą bramkę w tym sezonie, jednak po meczu z pokorą nosił skrzynki ze sprzętem piłkarskim. - Zawsze najmłodsi noszą te skrzynki, w Polsce jest tak przyjęte, a ja nie mam nic przeciwko temu - uśmiecha się osiemnastolatek.

Źródło: T-Mobile Ekstraklasa/x-news

Zdobyta bramka dodała gospodarzom wigoru i za moment było już 2:1. Tym razem architektem trafienia był Giorgi Popchadze, który przeprowadził akcję lewym skrzydłem. Jego dośrodkowanie odbił Trela, ale do toczącej się futbolówki najszybciej dobiegł Quintana, który niemal z linii wbił ją do siatki.

W przerwie w szeregach Jagi nastąpiła wymuszona zmiana, gdyż boisko opuścił kontuzjowany Michał Pazdan.

- Michał od kilku dni nie trenował i zagrał na własną odpowiedzialność. Takich piłkarzy trzeba podziwiać. Mam nadzieję, że lekarze sprawią, że będzie też do dyspozycji na czwartkowe spotkanie z Podbeskidziem - przyznaje Probierz.

Na szczęście brak reprezentanta Polski nie wpłynął destrukcyjnie na jego kolegów. Wydawało się, że sytuację uspokoił gol na 3:1, który padł już sześć minut po wznowieniu gry. W roli głównej wystąpił ponownie Quintana, który ni to dośrodkowaniem, ni strzałem pokonał Trelę.

Gliwiczanie nie mieli jednak zamiaru rezygnować i w 70. minucie ukarali chyba już zbyt pewnych siebie gospodarzy. Stratę piłki przez Popchadze wykorzystał Matras, który tym razem zaliczył już asystę na właściwą stronę, dośrodkowując precyzyjnie na głowę Wojciecha Kędziory, a ten wygrał pojedynek z Filipem Modelskim i zdobył bramkę kontaktową.

Goście rzucili się do ataków, które ostudził kolejny gol dla Jagi. Kontrę przeprowadził Dawid Plizga, który fantastycznym podaniem znalazł w polu karnym Quintanę. Ten trafił jednak w poprzeczkę, ale akcję zamykał Mateusz Piątkowski, który głową podwyższył na 4:2.

To jednak nie skończyło jeszcze emocji w tym meczu, bowiem kilka minut później pomylił się Ugo Ukah, którego strata rozpoczęła kontrę gości, a szansy nie zmarnował Jurado.

- Gdy wydawało się, że mamy spokojny mecz, to sami narobiliśmy sobie kłopotu. Ale tak to jest z grą w stresie - zauważa Probierz.

Na szczęście limit błędów białostockiej defensywy na tym się wyczerpał i udało się zakończyć spotkanie zwycięstwem, pierwszym (nie licząc walkowera za mecz z Legią) od 8 marca, kiedy żółto-czerwoni u siebie pokonali 1:0 Zagłębie Lubin.

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 4:3 (2:1). Bramki: 0:1 - Jurado (6), 1:1 - Dźwigała (37), 2:1 - Quintana (41), 3:1 - Quintana (51), 3:2 - Kędziora (70), 4:2 - Piątkowski (76), 4:3 - Jurado (83). Żółte kartki: Gajos, Quintana, Grzyb - Polak, Hanzel, Izvolt, Nikiema, Podgórski, Jurado. Sędziował: Paweł Gil (Lublin).

Widzów 4 062.

Jagiellonia: K. Baran - Modelski, Ukah, M. Baran, Popchadze, Pazdan (46. Gajos), Grzyb, Dzalamidze (65. Plizga), Dźwigała, Quintana, Piątkowski (84. Balaj).

Piast: Trela - Matras, Horvath, Polak, Król, Badia (88. Osyra), Nikiema, Hanzel, Jurado, Izvolt (68. Podgórski), Wilczek (61. Kędziora).