Jaga buduje Apartamenty Jagiellońskie w Białymstoku. Ludzie...

  Jaga buduje Apartamenty Jagiellońskie w Białymstoku. Ludzie martwią się o zabytkową kamienicę (wideo, zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Mikulicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Według wspólnoty mieszkaniowej ściany kamienicy przy ul. Ciepłej 1 w Białymstoku mogą popękać. Nawet runąć. A to z powodu prowadzonych po drugiej strony ulicy prac budowlanych. Wznoszone są tam Apartamenty Jagiellońskie
  Irena Wychowałek-Sokołowska (z lewej) mówi, że wspólnota dba o zabytek jak potrafi. - A teraz może dojść do tragedii - mówi.
  1/24
  przejdź do galerii

  Irena Wychowałek-Sokołowska (z lewej) mówi, że wspólnota dba o zabytek jak potrafi. - A teraz może dojść do tragedii - mówi. ©Tomasz Mikulicz

  Apartamenty Jagiellońskie w Białymstoku. Mieszkańcy pobliskiej kamienicy boją się o swój budynek


  Zobacz galerię
  - Nie wiedziałam, czy trzymać się stołu czy uciekać z budynku. To było jak trzęsienie ziemi - opowiada Irena Wychowałek-Sokołowska ze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Ciepłej 1.

  Zobacz też: Apartamenty Jagiellońskie razem z miastem będą modernizować ul. Jurowiecką [ZDJĘCIA]

  Kamienica stoi u zbiegu z ul. Jurowiecką. Po przeciwnej stronie budowane są bloki - Apartamenty Jagiellońskie.

  - W ziemię wbijane są wielkie pale. Wibracje są ogromne. Aż strach pomyśleć co będzie, gdy prace przeniosą się w nasze bezpośrednie sąsiedztwo. Na razie trwają bliżej ronda św. Faustyny Kowalskiej - mówi Wychowałek-Sokołowska.

  Dodaje, że wspólnota dba o zabytek najlepiej jak potrafi. Były tu prowadzone remonty z miejskim dofinansowaniem, m.in. drzwi i balkonów.

  - A za chwilę może się okazać, że ściany popękają, a nawet że budynek się „złoży”. Czy ma dojść do tragedii, by ktoś zainteresował się sprawą? - pyta nasza rozmówczyni.

  Prośby o pomoc napisała już do szeregu urzędów. Pismo wylądowało na biurku m.in. prezydenta. - W rejonie ul. Jurowieckiej inwestor wykonuje obudowę wykopów poprzez wbijanie tzw. larsenów (czyli długich metalowych pali - przyp. red.) metodą wibracyjną. Oddziałuje to na sąsiednie budynki, w tym może oddziaływać na zabytkową kamienicę przy ul. Ciepłej 1 - przyznaje Agnieszka Błachowska z magistratu.

  Dodaje, że sprawą zajął się już miejski konserwator zabytków.

  - Poparł mieszkańców wnoszących o zmianę technologii stosowanej w procesie inwestycyjnym na bezpieczniejsze, mniej inwazyjne metody prowadzenia robót. Swoją opinię wysłał m.in. do inwestora i nadzoru budowlanego - mówi urzędniczka.

  W nadzorze budowlanym powiedziano nam, że inspektorzy zajmują się sprawą.

  Zobacz także: Apartamenty Jagiellońskie. Wiecha poświęcona (zdjęcia)

  Rozmawiamy też z Andrzejem Grabowskim ze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Jurowieckiej 30. Czyli bloku bezpośrednio sąsiadującego ze wznoszonymi właśnie apartamentowcami. - Jeśli przyjrzymy się ścianom w rogach naszego budynku zauważymy spękania. Przed rozpoczęciem prac ich nie było - mówi.

  Wykonawca robót, czyli Robert Skrzypkowski z firmy R/S Budownictwo twierdzi, że inwestycja nie miała wpływu na te pęknięcia. - Są wcześniejsze - zarzeka się. Twierdzi, że posiada pełną dokumentację monitoringu drgań. - Nie przekraczamy norm. Większy wpływ na okoliczne budynki mają pojazdy jeżdżące ulicą Jurowiecką niż nasza inwestycja - twierdzi.

  Dodaje, że larseny wbijane są na dwa sposoby. - Od strony rzeki Białej, gdzie nie ma zabudowy, używamy urządzeń wibracyjnych - mówi.

  Ale tak jak wspomniał - przy pełnym monitoringu i zachowaniu przepisowych norm. - Natomiast od ul. Jurowieckiej - w strefach, gdzie jest to wymagane przepisami - wciskamy larseny metodą hydrauliczną bez drgań. Gdybyśmy używali tu urządzeń wibracyjnych łamalibyśmy prawo, a tego nie robimy - zapewnia Skrzypkowski.

  Do sprawy wrócimy. W tym tygodniu ma być znane stanowisko nadzoru budowlanego.

  Zobacz koniecznie: Apartamenty Jagiellońskie. Jagiellonia Białystok otrzymała pierwszy lokal użytkowy (zdjęcia, wideo)

  Komentarze (22)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (22) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych