Jaga buduje Apartamenty Jagiellońskie w Białymstoku. Ludzie...

  Jaga buduje Apartamenty Jagiellońskie w Białymstoku. Ludzie martwią się o zabytkową kamienicę (wideo, zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Mikulicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Według wspólnoty mieszkaniowej ściany kamienicy przy ul. Ciepłej 1 w Białymstoku mogą popękać. Nawet runąć. A to z powodu prowadzonych po drugiej strony ulicy prac budowlanych. Wznoszone są tam Apartamenty Jagiellońskie
  Irena Wychowałek-Sokołowska (z lewej) mówi, że wspólnota dba o zabytek jak potrafi. - A teraz może dojść do tragedii - mówi.
  1/24
  przejdź do galerii

  Irena Wychowałek-Sokołowska (z lewej) mówi, że wspólnota dba o zabytek jak potrafi. - A teraz może dojść do tragedii - mówi. ©Tomasz Mikulicz

  Apartamenty Jagiellońskie w Białymstoku. Mieszkańcy pobliskiej kamienicy boją się o swój budynek


  Zobacz galerię
  - Nie wiedziałam, czy trzymać się stołu czy uciekać z budynku. To było jak trzęsienie ziemi - opowiada Irena Wychowałek-Sokołowska ze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Ciepłej 1.

  Zobacz też: Apartamenty Jagiellońskie razem z miastem będą modernizować ul. Jurowiecką [ZDJĘCIA]

  Kamienica stoi u zbiegu z ul. Jurowiecką. Po przeciwnej stronie budowane są bloki - Apartamenty Jagiellońskie.

  - W ziemię wbijane są wielkie pale. Wibracje są ogromne. Aż strach pomyśleć co będzie, gdy prace przeniosą się w nasze bezpośrednie sąsiedztwo. Na razie trwają bliżej ronda św. Faustyny Kowalskiej - mówi Wychowałek-Sokołowska.

  Dodaje, że wspólnota dba o zabytek najlepiej jak potrafi. Były tu prowadzone remonty z miejskim dofinansowaniem, m.in. drzwi i balkonów.

  - A za chwilę może się okazać, że ściany popękają, a nawet że budynek się „złoży”. Czy ma dojść do tragedii, by ktoś zainteresował się sprawą? - pyta nasza rozmówczyni.

  Prośby o pomoc napisała już do szeregu urzędów. Pismo wylądowało na biurku m.in. prezydenta. - W rejonie ul. Jurowieckiej inwestor wykonuje obudowę wykopów poprzez wbijanie tzw. larsenów (czyli długich metalowych pali - przyp. red.) metodą wibracyjną. Oddziałuje to na sąsiednie budynki, w tym może oddziaływać na zabytkową kamienicę przy ul. Ciepłej 1 - przyznaje Agnieszka Błachowska z magistratu.

  Dodaje, że sprawą zajął się już miejski konserwator zabytków.

  - Poparł mieszkańców wnoszących o zmianę technologii stosowanej w procesie inwestycyjnym na bezpieczniejsze, mniej inwazyjne metody prowadzenia robót. Swoją opinię wysłał m.in. do inwestora i nadzoru budowlanego - mówi urzędniczka.

  W nadzorze budowlanym powiedziano nam, że inspektorzy zajmują się sprawą.

  Zobacz także: Apartamenty Jagiellońskie. Wiecha poświęcona (zdjęcia)

  Rozmawiamy też z Andrzejem Grabowskim ze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Jurowieckiej 30. Czyli bloku bezpośrednio sąsiadującego ze wznoszonymi właśnie apartamentowcami. - Jeśli przyjrzymy się ścianom w rogach naszego budynku zauważymy spękania. Przed rozpoczęciem prac ich nie było - mówi.

  Wykonawca robót, czyli Robert Skrzypkowski z firmy R/S Budownictwo twierdzi, że inwestycja nie miała wpływu na te pęknięcia. - Są wcześniejsze - zarzeka się. Twierdzi, że posiada pełną dokumentację monitoringu drgań. - Nie przekraczamy norm. Większy wpływ na okoliczne budynki mają pojazdy jeżdżące ulicą Jurowiecką niż nasza inwestycja - twierdzi.

  Dodaje, że larseny wbijane są na dwa sposoby. - Od strony rzeki Białej, gdzie nie ma zabudowy, używamy urządzeń wibracyjnych - mówi.

  Ale tak jak wspomniał - przy pełnym monitoringu i zachowaniu przepisowych norm. - Natomiast od ul. Jurowieckiej - w strefach, gdzie jest to wymagane przepisami - wciskamy larseny metodą hydrauliczną bez drgań. Gdybyśmy używali tu urządzeń wibracyjnych łamalibyśmy prawo, a tego nie robimy - zapewnia Skrzypkowski.

  Do sprawy wrócimy. W tym tygodniu ma być znane stanowisko nadzoru budowlanego.

  Zobacz koniecznie: Apartamenty Jagiellońskie. Jagiellonia Białystok otrzymała pierwszy lokal użytkowy (zdjęcia, wideo)

  Komentarze (22)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (22) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka