Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Iskry Niepodległej" - wyjątkowe multimedialne widowisko można oglądać za darmo na terenie kampusu Politechniki Białostockiej

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
"Iskry Niepodległej" to widowisko, które robi wrażenie
"Iskry Niepodległej" to widowisko, które robi wrażenie Wojciech Wojtkielewicz
Wielka mobilna naczepa, z zewnątrz niepozorna, w środku kryje historyczne fakty, zamknięte w ramach nowatorskiego, interaktywnego spektaklu „Iskry Niepodległej”. To widowisko poświęcone historii wybitnych Polaków, którzy zmieniali świat. Przez kilka dni można je oglądać w Białymstoku, na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. I to za darmo!

Spis treści

Bohaterami "Iskier Niepodległej" są postaci z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność w ciągu ostatnich 100 lat: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Ich historie można poznać oglądając widowisko multimedialne "Iskry Niepodległej", które podróżuje po Polsce. Od 27 do 29 czerwca gościć będzie na kampusie Politechniki Białostockiej przy Wydziale Elektrycznym. Nowoczesny spektakl, umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, to inicjatywa Biura "Niepodległa". Do obejrzenia go podczas wtorkowej (27 czerwca) konferencji prasowej zaprosili m.in. wojewoda podlaski i rektor PB.

Iskry Niepodległej - postaci powszechnie znane i takie, które warto jest poznać

- Pamiętajmy o tym, że te postacie są znane na całym świecie w różnych obszarach - zapewnia Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - I pamiętajmy, że one również tworzyły podstawy do odzyskania niepodległości czy później do rozwoju naszego kraju. Ich zasługi są nie do ocenienia jeżeli chodzi o wymiar tworzenia podstaw naszej niepodległości lub ich rozwijania - później, kiedy już mogli działać w wolnym i niepodległym kraju.

Wśród bohaterów multimedialnego widowiska mamy m.in. Ignacego Paderewskiego - wybitnego pianistę i kompozytora, Mieczysława Bekkera – konstruktora łazika księżycowego, Wandę Rutkiewicz – uznaną himalaistkę, Irenę Sendlerową – działaczkę społeczną ratującą żydowskie dzieci, czy Marka Kamińskiego – zdobywcę obu biegunów. To wielkie osobowości, które dzięki swoim dokonaniom zmieniły świat na lepszy. Niczym iskra wzniecili rozwój polskiej nauki, gospodarki, kultury, medycyny, kosmosu, pracy społecznej, eksploracji geograficznych, czy sportu.

Każde pokolenie mówi swoim własnym językiem

- To jest chyba tak, że każde pokolenie mówi własnym językiem - zapewnia Tomasz Madras – wicewojewoda podlaski. -
I młodzi, licealiści, studenci, uczniowie rozmawiają, myślą, wyobrażają sobie świat w zupełnie innym języku niż starsze pokolenia. A Polska, wspólnota którą tworzymy to jest coś co łączy, i tych najstarszych i tych w średnim wieku i tych najmłodszych.

I właśnie takie połączenie, które trafi do każdego, możemy znaleźć w "Iskrach Niepodległej".

- Polskość, nasza historia, nasz kraj, to jest coś z czego możemy być wszyscy dumni i coś co może inspirować i tych starszych i tych młodszych - dodaje Tomasz Madras. - Wielkie ukłony dla Biura "Niepodległa", które podejmuje trud, pracę twórczą i stara się znajdować takie metody komunikacji żeby ten dialog z każdym pokoleniem, również z pokoleniem uczniów nawiązywać i żeby ten wspólny język naprawdę był wspólny.

Spektakl pokazywany jest w dwóch specjalnie zaprojektowanych na zlecenie Biura Programu "Niepodległa" ciężarówkach, które podróżują po Polsce.

- "Iskry Niepodległej" to spektakl nie tylko o warstwie historycznej, ale przede wszystkim jego celem jest inspirowanie przyszłych pokoleń do tego, by tą polską historią zainspirować się, znaleźć swój talent, rozwijać go z pożytkiem dla siebie i dla polskiej wspólnoty - i co tu dużo mówić - wspólnoty ogólnoludzkiej - mówi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa". - Te postaci które prezentujemy to są Polki i Polacy którzy dokonali takich przełomowych osiągnięć, które zmieniły bieg historii.

Widowisko, które jest w stanie dotrzeć w każdy zakątek kraju

Wojciech Kirejczyk dodaje, że dzięki mobilności widowiska ma ono możliwość trafić naprawdę w wiele miejsc, również do małych miejscowości, w których oferta kulturalna jest ograniczona.

- Dzięki zastosowanym w środku technologiom możemy przeżyć niesamowite widowisko wszystkimi zmysłami - podsumowuje Kirejczyk. - Zapraszam serdecznie na ten pokaz. Jest bezpłatny, skierowany do każdego.

O wyjątkowości wydarzenia sporo mówił również dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, zastępca rektor Politechniki Białostockiej, prorektor ds. rozwoju.

- Zadanie uczelni to nie tylko kształcenie fachowe - zapewnia Mirosław Świercz. - To również przybliżanie dokonań wybitnych Polaków, w czym bardzo pomoże nam to właśnie przedsięwzięcie. Tymi Iskrami Niepodległej są osoby które rozsławiły imię naszego kraju w bardzo różnych dziedzinach swojej działalności - zarówno w nauce jak i w sporcie, w działalności społecznej, jak i wynalazczości. Mamy nadzieję, że podobnie będą działać nasi absolwenci.

O tym jak ważny jest patriotyzm wspomniała też Małgorzata Mitura - pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017 - 2022, a zarazem pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

- Nie rozdzielałabym pojęcia patriotyzm na nowoczesny i tradycyjny, ponieważ sam patriotyzm jako idea, jako miłość do ojczyzny jest niezmienny - twierdzi Małgorzata Mitura. - Zmieniają się najwyżej formy promocji tej idei i tej wartości. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że pierwszym podstawowym miejscem w którym uczymy się miłości do ojczyzny jest dom, potem szkoła - poprzez różne przedmioty, nie tylko tak oczywiste jak historia czy wiedza o społeczeństwie, ale także muzyka czy plastyka. Kolejnym krokiem jest możliwość korzystania między innymi z takich ofert jak ta Biura "Niepodległa".

Bezpłatne pokazy będą odbywać się co 30 minut:

  • 27 i 28 czerwca w godz. 10-18
  • 29 czerwca w godz. 10-16.

Spektakl adresowany jest zarówno do uczniów szkół, studentów, jak i mieszkańców Białegostoku. W każdym pokazie może wziąć udział do 25 osób.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny