Inwestycje kolejowe napędem dla gospodarki

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Modernizacja stacji przedportowych i korytarzy towarowych, a także realizacja projektu Rail Baltica to priorytetowe inwestycje PLK S.A. O wsparciu rozwoju transportu kolejowego i jego oddziaływaniu na polską gospodarkę rozmawiali uczestnicy panelu: "Kolejowe inwestycje – impuls dla rozwoju gospodarki", odbywającego się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Inwestycje na najbliższe lata

Do 2040 roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zamierza przeprowadzić około 380 zadań inwestycyjnych, na które składają się modernizacje i budowy nowych linii. To między innymi właśnie dzięki nim kolej ma znacząco zwiększyć swoją konkurencyjność w stosunku do pozostałych środków transportu. W praktyce oznacza to, że przemieszczanie się za pomocą pociągów stanie się bardziej wydajne – tańsze, szybsze i bardziej dostępne. Inwestycjami, które mają przynieść najwięcej korzyści polskiej gospodarce, są modernizacje stacji przedportowych i korytarzy towarowych, a także realizacja projektu Rail Baltica.

- W ramach realizacji inwestycji dla transportu towarowego zmodernizowaliśmy tzw. stacje przedportowe: Gdańsk, Gdynię, Szczecin oraz Świnoujście. Dzięki tym inwestycjom ponad 50% pociągów więcej może wjechać i wyjechać z ładunkami składu. To ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski. Te ładunki są przewożone na południe, wschód i zachód kraju, ale również w kierunku tranzytowym - na Południe Europy. Nie zapominajmy o realizacji Rail Baltica, która połączy Polskę i Europę z krajami Bałtyckimi - mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

od 16 lat

Droga na północ

Od wybuchu wojny w Ukrainie Litewskie Koleje odnotowały spadek zysków za przewóz towarów na poziomie około 30%. Jak mówi Egidijus Lazauskas jedynym logicznym rozwiązaniem tej sytuacji wydaje się ukierunkowanie działalności na zachód. Wówczas litewskie linie będą miały swój udział w łączeniu różnych części naszego kontynentu, a jednym z projektów, który umożliwia im realizację tego zadania, jest właśnie Rail Baltica.

- Czekają nas duże inwestycje strukturalne. Kolej otwiera się na nowy napływ pasażerów, których musimy uczyć, że ten środek transportu będzie przyjazny dla użytkownika. Należy współpracować z ludźmi i budować nowe połączenia, które nie istniały wcześniej. Z pewnością ułatwi nam to dobre połączenie z Polską - dodaje Egidijus Lazauskas z Kolei Litewskich.

Ireneusz Merchel z PLK S.A. przekazał, że w ramach inwestycji Rail Baltica zostanie położonych blisko 800 kilometrów nowych torów kolejowych, z czego połowa z nich znajdzie się na terytorium naszego kraju. Do tej pory udało się zrealizować około 200 kilometrów linii, która w niedalekiej przyszłości połączy Polskę z Litwą, Łotwą i Estonią.

Transport mógłby stać koleją?

Głównymi atutami przeniesienia części obciążenia transportu samochodowego na kolej jest rozwiązanie problemów kadrowych, z jakimi zmaga się obecnie branża transportu ciężarowego, większe bezpieczeństwo oraz poprawa warunków ekologicznych. Co ciekawe, okazuje się, że Polska jest jednym z liderów stosowania tego rozwiązania.

Jedynym krajem europejskim, który częściej od nas wykorzystuje kolej do transportu różnego rodzaju towarów, są Niemcy. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi przewożą za ich pomocą blisko 360 mln ton rocznie, podczas gdy w naszym kraju jest to o 112 mln ton mniej. Kolejnym państwem są Włochy, realizujące kolejowe połączenia transportowe na poziomie 100 ton rocznie.

Jak zauważa Ignacy Góra z Urzędu Transportu Kolejowego, mimo że rozwój usług materialnych może być impulsem do rozwoju gospodarczego, to aby nie sabotować jego działania przewoźnicy powinni nastawić się na dodatkowe inwestycje, związane między innymi z modernizacją taboru osobowego i towarowego, który byłby w stanie poruszać się po nowych liniach z maksymalną prędkością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Inwestycje kolejowe napędem dla gospodarki - Gazeta Lubuska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny