Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikea nie chce drewna z Puszczy Białowieskiej

(luk) Gazeta Współczesna
Długoterminową strategią firmy IKEA jest niepozyskiwanie surowca drzewnego z obszarów o Wysokiej Wartości Przyrodniczej.
Długoterminową strategią firmy IKEA jest niepozyskiwanie surowca drzewnego z obszarów o Wysokiej Wartości Przyrodniczej.
Pierwsze firmy zaczynają wycofywać się z zakupu drewna z Puszczy Białowieskiej po tym, jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku straciła certyfikat FSC.

– Jako pierwsza zakaz zakupu drewna z terenu Puszczy Białowieskiej dla wszystkich swoich dostawców wprowadziła IKEA  – informuje Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace. - Jeden z wiodących na rynku producentów materiałów dla przemysłu meblarskiego, firma Pfleiderer Grajewo S.A. wstrzymał odbiór surowca z puszczańskich nadleśnictw „do czasu wyjaśnienia kontrowersji”. Inne przedsiębiorstwa, takie jak Stora Enso czy International Paper Kwidzyn, również rozpoczęły w tej sprawie rozmowy z Green-peace.

Zobacz: Leśnicy wycinają drzewa bez certyfikatu, bo audyt był za drogi. Ekolodzy podejrzewają, że przeszkodziła Puszcza Białowieska.

Organizacja opublikowała raport o „rabunkowej” gospodarce leśnej w puszczy, gdzie rocznie pozyskuje się ponad 100 tys. msześc. drewna. Tymczasem, zdaniem ekologów, powinno to być maksymalnie 30 tysięcy. RDLP straciła też certyfikat FSC, gwarantujący zrównoważone korzystanie z zasobów leśnych. To spowodowało zmianę polityki zakupowej niektórych odbiorców.

– Długoterminową strategią firmy IKEA jest pozyskiwanie surowca drzewnego z dobrze zarządzanych obszarów leśnych, potwierdzonych certyfikatem FSC i niepozyskiwanie surowca drzewnego z obszarów o Wysokiej Wartości Przyrodniczej – informuje Aleksandra Sikora, rzecznik IKEI. I dodaje, że po zawieszeniu certyfikatu FSC w nadleśnictwach Browsk, Hajnówka i Białowieża, tereny te rozpoznawane są jako obszary tzw. Wysokiego Ryzyka. W związku z tym wprowadzono zakaz zakupów drewna w tych nadleśnictwach.

Rzecznik RDLP twierdzi zaś, że nie ma dotąd informacji o tym, aby jakikolwiek odbiorca wstrzymał się z kupowaniem drewna z Puszczy Białowieskiej.

Historia Greenpeace opublikował w ubiegłym miesiącu raport „Wyprzedaż Puszczy Białowieskiej”. W nim została opisana rabunkowa – zdaniem ekologów – wycinka drzew prowadzona na terenie ostatniego lasu naturalnego Niżu Europejskiego. Kilka dni później, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku straciła certyfikat FSC, który zapewniał jej prestiżowe kontrakty z największymi na polskim rynku odbiorcami drewna.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny