Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry esperanto w Białymstoku na 100-lecie ruchu esperanckiego

Aneta Boruch
Tak wygląda flaga esperanto
Tak wygląda flaga esperanto Fot. Archiwum
Będzie gra uliczna i planszowa, odsłonięcie pomnika naściennego Ludwika Zamenhofa, a nawet wspólna pielgrzymka. Miłośnicy międzynarodowego języka przygotowują się do obchodów 100-lecia ruchu esperanckiego w Białymstoku.

Sto lat temu, 19 maja 1910 roku zebrało się w Białymstoku 70 esperantystów aby zawiązać pierwszą organizację miłośników tego języka. Rocznica takiej daty nie może przejść bez echa. Dlatego w maju tego roku środowisko esperantystów zorganizuje różnorodne imprezy, by to upamiętnić.

Historia na ulicach

28 maja o godz. 16 odsłonięty zostanie naścienny portret Ludwika Zamenhofa. A godzinę później w Centrum Zamenhofa przy ul. Warszawskiej ogłoszone zostaną wyniki konkursu na edukacyjną grę planszową esperanto i odbędą się pierwsze rozgrywki drużynowe. O tym pomyśle już pisaliśmy w "Porannym".

Ale to nie jedyna gra, jaką proponują nam esperantyści. W sobotę, 29 maja zaplanowali miejską grę uliczna esperanto. Jej szczegóły są jeszcze dopracowywane i trzymane w tajemnicy. W jej organizacji i przygotowaniu pomoże Muzeum Podlaskie.

- Bardzo podobają mi się takie zabawy, takie aktywne poznawanie ciekawych miejsc w mieście - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. - A jeszcze bardziej podoba mi się to, że aktywizują najczęściej młodych ludzi i zachęcają ich do poznawania historii.

- Jest opracowywana przez młodych, dla młodych, ale i wszystkich innych - zachęca do udziału Elżbieta Karczewska z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. - Będzie polegała na poznawaniu ciekawych zakątków miasta, związanych z Zamenhofem i esperanto. Mogę powiedzieć, że pójdziemy m.in. w miejsce, gdzie odbyło się pierwsze, założycielskie zebranie Związku Esperantystów.

Na ten dzień zaplanowana jest też pielgrzymka do Świętej Wody oraz na Grabarkę i ustawienie dwóch esperanckich krzyży w intencji pokoju na świecie. Inicjatorem tego jest Międzynarodowy Związek Katolików Esperantystów.

Niedzielę, 30 maja, esperantyści poświęcą na całodzienną wycieczkę szynobusem do Grodna "Śladami Ludwika Zamenhofa".

Pierwsza i jedyna taka biblioteka

W maju także ma ruszyć pierwsza w Polsce publiczna biblioteka wyłącznie ze zbiorami esperanckimi. Będzie mieścić się w Centrum Esperanto. Większość woluminów przekazała Książnica Podlaska, która będzie kierować placówką. W sumie jest już 2,5 tysiąca książek i czasopism.

Esperantyści gromadzą także zbiory we własnym zakresie. Prowadzą akcję "100 na 100" - wystosowali apel do miłośników tego języka w innych miastach i krajach, prosząc o nadesłanie stu pozycji na 100-lecie w Białymstoku. Akcja cieszy się dużym powodzeniem. Książki nadesłali już m.in. esperantyści z Lublina, Olsztyna, Gdańska, Szczecina, Poznania, Krakowa, Łodzi, Warszawy czy Berlina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny