Gra miejska Poznaj Oblicza Swojego Miasta. Bielsk Miastem Różnorodności zakończona (zdjęcia)

Anna Chilkiewicz
Laureaci gry miejskiej odebrali nagrody
Laureaci gry miejskiej odebrali nagrody
Za nami fotograficzna gra miejska "Poznaj Oblicza Swojego Miasta. Bielsk Miastem Różnorodności". Gra przeprowadzona została w ciągu dwóch dni - 27-28.09.2013 r. (piątek, sobota), natomiast jej podsumowanie miało miejsce 11 października 2013 r.

[galeria_glowna]
Mimo, że gra trwała tylko dwa dni przygotowania do niej zajęły niemal trzy miesiące. Obfitowały one w różne spotkania, rozmowy itp. W lipcu dwoje organizatorów - Anna Chilkiewicz i Piotr Ostaszewski, wybrało się na warsztaty programu "Pracownia Aktywności Obywatelskiej".

Warto wspomnieć, iż "Pracownia Aktywności Obywatelskiej" działa przy wsparciu Theodor-Heuss Kolleg, Fundacji Roberta Boscha i stowarzyszenia MitOst e.V. oraz Programu polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" - RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Podczas tygodniowych spotkań z trenerami Pracowni, organizatorzy doskonalili swoje umiejętności m.in. z zarządzania czasem, pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów. Podczas warsztatów dopracowywali również swój projekt. Cały pomysł zrodził się wcześniej, podczas kwietniowych warsztatów Pracowni "Granice mojego języka - granice mojego świata?", na które zakwalifikowała się Anna Chilkiewicz.

Realizacja pomysłu ruszyła pełną parą po lipcowych warsztatach w Hucie Szklanej. Po powrocie do domu zaczęło się rozsyłanie listów, szukanie sponsorów, szukanie pomysłu na projekt plakatu i logo, dopracowywanie kolejnych szczegółów projektu. Pojawiały się pierwsze sukcesy, a mianowicie uzyskanie wsparcia Starosty Bielskiego - Sławomira Jerzego Snarskiego, Burmistrza Miasta - Eugeniusza Berezowca, Wójta Gminy - Raisy Rajeckiej, Wojewody Podlaskiego - Macieja Żywno. Następnie pojawili się pierwsi sponsorzy - firma Sławomira Bogacewicza ADEK i Unibep (Prezes Zarządu - Jan Mikołuszko).

Wsparcia udzieliły również inne firmy z Bielsk Podlaskiego: Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, sieć sklepów Arhelan, firma odzieżowa DeFacto, firma Hoop, kwiaciarnia Walentynka. Przyszła kolej na przygotowywanie nagród dla uczestników. W tym momencie wsparcia udzieliły nam osoby indywidualne - Janusz Konopla, Paweł Lemiesz, Piotr Ostaszewski i Marek Szurpik, którzy przekazali na cele projektu płyty swoich zespołów.

Część nagród książkowych przygotował Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Znacznego wsparcia udzieliło Muzeum w Bielsku Podlaski Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Kierownik Muzeum - Alina Dębowska zgodziła się nie tylko na wykorzystanie historycznego wnętrza Ratusza do przeprowadzenia spotkania z uczestnikami oraz wystawy połączonej z koncertem, ale również udzieliła kilku pomocnych rad w organizacji tego typu przedsięwzięć. Pomocą służyli również inni pracownicy Muzeum. Należy również wspomnieć o znacznym wkładzie Związku Ukraińców Podlasia, przy którego wsparciu zorganizowano koncertu Lesji Szulc oraz Romana Hawrana. Nieodzowna okazała się w tej kwestii pomoc Marka Chmielewskiego, którego zaproszono do współpracy przy realizacji projektu.

Głównym celem fotograficznej gry miejskiej "Poznaj Oblicza Swojego Miasta. Bielsk Miastem Różnorodności" była aktywizacja młodzieży w Bielsku, przedstawienie im nowej, kreatywnej formy spędzania wolnego czasu. Projekt miał pozwolić uczestnikom zarówno samej gry, jak i odbiorcom wystawy odkryć Bielsk na nowo. Uczestnikom udało się dotrzeć do miejsc, których wcześniej nie odwiedzali (np. bielski kirkut) oraz głębiej poznać historię Bielska. Jak sami stwierdzili gra była dobrą zabawą, która skłaniała do odkrycia miejskiej różnorodności. Celem organizatorów była również promocja naszego pięknego miasta poprzez udostępnienie zdjęć uczestników na stronie projektu oraz wysłanie pocztówek (stworzonych z wybranych zdjęć) do innych miast.

Myślę, że właśnie tego typu działania mogą uświadomić mieszkańcom Bielska potencjał, który tkwi w naszym mieście. Jako organizator mam szczerą nadzieję, iż projekt będzie inspiracją dla innych ludzi. Codziennie słyszymy narzekania na sytuacje w Bielsku, ale czy społeczność lokalna dąży do jakichkolwiek zmian? Istnieje kilka grup, która próbuje działać na rzecz miastach, jednak jest to zbyt mała ilość osób. Zamiast narzekać zabierzmy się do pracy i wspólnie zmieniajmy nasze miasto. Jeżeli tylko chcemy coś zrobić dla miasta i jego społeczności, to możemy to zrobić, a najlepszym przykładem jest udane przeprowadzenie fotograficznej gry miejskiej "Poznaj Oblicza Swojego Miasta. Bielsk Miastem Różnorodności".

Kilka słów o tym co działo się w dniach 27-28 września. 27 września o godzinie 11 rozpoczęliśmy fotograficzną grę miejską. Na początku uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z fotografem Jerzym Sołubem, który opowiedział o swojej pracy, zaprezentował własne fotografie oraz udzielił uczestnikom kilku porad odnośnie fotografii. Następnie uczestnicy otrzymali pakiety startowe - zalakowaną kopertę, w której znajdowały się - plan miasta, zadania, wykaz zabytków w Bielsku. Otrzymali między innymi następujące zadania:

- zaprezentowanie różnorodności etnicznej naszego miasta,
- sfotografowanie zabytkowego, drewnianego budownictwa w Bielsku oraz sfotografowanie miejsc związanych z ludnością niemiecką i żydowską
- przedstawienie religijnego pejzażu naszego miasta.
- odnalezienie i sfotografowanie obiektów związanych z nazwiskami osób, które są ściśle powiązane z historią Bielska, jak choćby królowa Helena, Izabela Branicka, Marcin Bartoszewicz czy Michał Semenowicz

Uczestnicy gry w pakietach startowych znaleźli nie tylko plany miasta i zadania do wykonania, ale również stare fotografie przedstawiające Bielsk. Jednym z ich zadań było odnalezienie owych miejsc i ich sfotografowanie. Przed uczestnikami zostało również postawione pytanie - "Czym dla Was jest Bielsk i jego różnorodność, jak postrzegacie swoje rodzinne miasto?" Odpowiedzieli oczywiście w formie fotografii. Na wystawie w Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprezentowano jedynie część fotografii wykonanych przez uczestników gry ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wszystkie fotografie można obejrzeć na stronie projektu: facebook.com/BielskMiastemRoznorodnosci

Kolejnego dnia (czyli 28 września) uczestnicy prezentowali wyniki swoich poszukiwań przed jury w składzie Janusz Bakunowicz, Jerzy Sołub, Daniel Ostapczuk. Podczas obrad jury wyróżniło 4 fotografie autorstwa dwóch drużyn. W ich skład weszły następujące osoby Przemysław Borowski, Iza Pietrzykowska, Anna Bagińska, Oksana Bakunowicz, Justyna Jakimiuk oraz Urszula Lipato - uczniowie I LO im T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim oraz II LO im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. W projekcie wzięły udział również - Weronika Sędziak, Aleksandra Chmielewska, Diana Trojanowska, Anita Piekutin, Magdalena Korpacz oraz Natalia Weremiejku, uczennice Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim oraz II LO im. B. Taraszkiewicz w Bielsku Podlaskim. Kierownik Muzeum - Alina Dębowska wyróżniła zdjęcia Weroniki Sędziak oraz Aleksandry Chmielewskiej.

Specjalnie dla bielszczan, organizatorzy przygotowali wystawę oraz koncert Lesji, której towarzyszył pianista oraz bębniarz. Niespodzianką wieczoru był koncert Romana Hawrana, nazywanego ukraińskim Kaczmarskim. Zakończenie projektu odbyło się 11 października w Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 22.10.2013 o 18:39, Gość napisał:

Ble, ble. Ok, ale po co ich od razu wymieniać. Chyba że za to też zapłacili. Ta informacja Czytelnika nie interesuje. Ugór? Bo bez tej zabawy społeczeństwo nie jest w stanie funkcjonować, prawda?

jak widac na wyzej załączonym obrazku duzo zostało jeszcze do zaorania :)
G
Gość
W dniu 22.10.2013 o 18:31, Gość napisał:

wyjdxcie dzieci z piaskownicy i zróbcie coś sami. Zobaczycie jak daleko mozna zajść bez sponsorów.Mało uczestników? prawda ale od czegoś trzeba zacząć zasiewać ten ugór

Ble, ble. Ok, ale po co ich od razu wymieniać. Chyba że za to też zapłacili. Ta informacja Czytelnika nie interesuje. Ugór? Bo bez tej zabawy społeczeństwo nie jest w stanie funkcjonować, prawda? 

G
Gość
wyjdxcie dzieci z piaskownicy i zróbcie coś sami. Zobaczycie jak daleko mozna zajść bez sponsorów.
Mało uczestników? prawda ale od czegoś trzeba zacząć zasiewać ten ugór
G
Gość
W dniu 22.10.2013 o 13:44, Gość napisał:

Po co zamieszczać sponsorów? A no po to by pokazać, że niektóre firmy są chętne do wspierania różnych inicjatyw i może komuś to pomoże w zrobieniu własnego projektu, będzie wiedział do kogo warto uderzyć.Chyba logicznym jest, ze bez pieniędzy sponsorów nie byłoby ani koncertów, ani festiwalów, ani konkursów...

Czytelnika wcale nie interesuje, kto sponsorował imprezę. Absolutnie. W tym artykule jest masa zbędnych informacji, zupełnie nieprzydatnych dla czytelnika. Chyba że dla organizatora. To jest właśnie autopromocja. 

G
Gość
W dniu 22.10.2013 o 13:44, Gość napisał:

Po co zamieszczać sponsorów? A no po to by pokazać, że niektóre firmy są chętne do wspierania różnych inicjatyw i może komuś to pomoże w zrobieniu własnego projektu, będzie wiedział do kogo warto uderzyć.Chyba logicznym jest, ze bez pieniędzy sponsorów nie byłoby ani koncertów, ani festiwalów, ani konkursów...

Ja tego nie rozumiem. Tego nigdzie sie nie praktykuje. A tu masz. A co do chęci, to nie wiem. Udział w tym "przedsięwzięciu" wzięło udział zaledwie trzy grupy. Para w gwizdek.

G
Gość

Po co zamieszczać sponsorów? A no po to by pokazać, że niektóre firmy są chętne do wspierania różnych inicjatyw i może komuś to pomoże w zrobieniu własnego projektu, będzie wiedział do kogo warto uderzyć.
Chyba logicznym jest, ze bez pieniędzy sponsorów nie byłoby ani koncertów, ani festiwalów, ani konkursów...

G
Gość

Masz rację. Od razu mnie odrzuciło. Szczególnie jak wymienia się sponsorów. Może jeszcze napiszecie, kto ile dał. Po co coś takiego zamieszczać. Chyba po to, by zaspokoić oczekiwania organizatorów. 

G
Gość

nie rzecz w aparatach a w chęciach i otwartości

autopromocja ? czyja?

T
Tu wpisz kod

Fajna autopromocja, tylko przebrnąć to się przez to nie da...

A po zdjęciach widać, że młodzież ma drogie aparaty :)

Dodaj ogłoszenie