Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gosia Kulik, Tomasz Żarnecki - Chore historie

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Kocur Bury to niszowe polskie wydawnictwo, specjalizujące się w publikowaniu książek dla dzieci i młodzieży. Prezentuje twórczość rodzimych autorów i ilustratorów, jak również  sięga po dzieła zagraniczne, przybliżając młodym czytelnikom wartościowe tytuły z całego świata. Misją wydawnictwa jest otwarcie polskiego rynku czytelniczego na ambitną literaturę dziecięcą.
Kocur Bury to niszowe polskie wydawnictwo, specjalizujące się w publikowaniu książek dla dzieci i młodzieży. Prezentuje twórczość rodzimych autorów i ilustratorów, jak również sięga po dzieła zagraniczne, przybliżając młodym czytelnikom wartościowe tytuły z całego świata. Misją wydawnictwa jest otwarcie polskiego rynku czytelniczego na ambitną literaturę dziecięcą. Wydawnictwo Kocur Bury
AIDS, dżuma, malaria, prawdy i mity, sposoby leczenia i wielcy naukowcy, a wszystko podlane sosem w jakim pławiła się noblistka Wisława Szymborska tworząc swoje wycinanki, z wenecką ptasią maską na okładce (dla fanów Dana Browna).

Jak się uchronić przed wirusem ospy prawdziwej według starożytnych Chińczyków? Pozbierać strupy po ospie, utrzeć je na proszek i wcierać w dziurki do nosa. Nie wiadomo, czy szczepionka działała, ale opis się zachował, a pełni erudycji autorzy książki nie tylko chyba dla dzieci "Chore historie" przytaczają go z tak pięknym kolażem, że uśmiech z miejsca ląduje na twarzy.

Kiedy słyszymy o pladze komarów czy kleszczy, mądrzący się naukowcy czy lekarze nadużywają słowa repelenty. Gosia Kulik i Tomasz Żarnecki tłumaczą, że są to po prostu środki odstraszające organizmy żywe, niepożądane na danym terenie. I tak różne jak naftalina stosowana przeciwko molom, czy błyszczące paski folii aluminiowej, które mają spłoszyć ptaki. Kiedy widzimy rysunek kaszlącego człowieka, w którego płucach siedzi jakiś narysowany jakby dziecięcą ręką wilk, obok możemy przeczytać, że w średniowieczu uważano, że za kaszel gruźliczy odpowiedzialny jest zły demon, który nawiedzając ciało człowieka, wydaje dźwięki przypominające szczekanie psa. I wszystko jasne. Kasłający człowiek z rysunku obok ma w płucach psa!

"Chore historie" skrzą się od takich ciekawostek, zaś liczba grafik, sposobów obrazowania, łączenia i ilustrowania tekstu jest oszałamiająca. Możemy poznać Roberta Kocha, odkrywcę prątków gruźlicy i Rebeccę Rolfe, czyli Pocahontas, która umarła na czarną ospę,dowiedzieć się, że w XXI wieku za oznajmienie komuś iż umrze na AIDS, można zapłacić wysokie odszkodowanie, a jednocześnie poznać Arthura C. Clarke. Z karty tej niezwykłej książki mówi, że zmarł na polio w wieku 91 lat, "ale mniejsza o to". Woli przypomnieć kinomanom, że to według jego powieści Stanley Kubrick nakręcił film science fiction wszech czasów, czyli "Odyseję kosmiczną 2001".

"Chore historie" nie wahałbym się wręczyć i jako jeden z prezentów na Pierwszą Komunię i na 50 urodziny. Dla ludzi ciekawych wszystkiego i wrażliwych na stronę wizualną książek odwołującą się do najszlachetniejszych tradycji to będzie prawdziwy smakołyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny