Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godnie wypełniają służbę

Krystyna Kościewicz [email protected]
W Wojsku Polskim służy sporo żołnierzy z rodzin prawosławnych. Na zdjęciu: poczet sztandarowy WP podczas nabożeństwa w soborze św. Trójcy.
W Wojsku Polskim służy sporo żołnierzy z rodzin prawosławnych. Na zdjęciu: poczet sztandarowy WP podczas nabożeństwa w soborze św. Trójcy.
W niedzielę w soborze św. Trójcy w Hajnówce odbyły się centralne, prawosławne obchody Święta Wojska Polskiego.

Obchody miały charakter bardziej wyciszony, religijny. Przed nabożeństwem nie było, jak w latach ubiełych, przemarszu ulicami kompanii honorowej WP. Uroczystą liturgię, celebrował gen. bryg. Miron, prawosławny ordynariusz wojskowy WP, biskup hajnowski.

- Z okazji święta żołnierza polskiego zebraliśmy się tu, w katedrze hajnowskiej na Podlasiu, gdzie znaczna część społeczeństwa, to wierni naszego Kościoła prawosławnego, którzy oddają swoich synów do służby wojsku polskiemu, straży granicznej i wszystkim innym formacjom mundurowym - mówił do zebranych biskup Miron. - Podkreślają i widzą znaczenie służby tego, który przywdział na siebie mundur. Pochodzący stąd żołnierze wyznania prawosławnego służą we wszystkich misjach pokojowych. Chociaż nie ma ich wielu, to niosą godnie swoje posłuszeństwo i swoją służbę, poświęcając się dla innych.

Wśród gości byli przedstawiciele kierownictwa ministerstwa obrony narodowej z szefem gabinetu ministra Jackiem Kotasem, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu samorządu województwa podlaskiego Mikołaj Janowski, władze samorządu powiatu hajnowskiego oraz władze ordynariatu Wojska Polskiego z ks. komandorem Leonem Szotą, kanclerzem ordynariatu rzymskokatolickiego i bp. gen. Ryszardem Borskim, szefem ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Prawosławny ordynariat

Prawosławny ordynariat

Prawosławny Ordynariat WP istnieje od 12 czerwca 1994 roku. Pierwszym powojennym ordynariuszem WP został abp Sawa, mianowany generałem brygady. Od 21 października 1998 obowiązki prawosławnego ordynariusza wojskowego pełni biskup hajnowski Miron, który 15 sierpnia 1998 roku, decyzją prezydenta RP, został mianowany generałem brygady. Zmiana na tym stanowisku była związana z wyborem abp. Sawy na zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce. Dzięki temu, że prawosławny ordynariusz WP jest również biskupem hajnowskim, hajnowianie corocznie mają okazję uczestniczenia w religijnym świętowaniu ogólnopolskich obchodów Dnia Wojska Polskiego.

Na wojskowe święto do Hajnówki przyjechała też generalicja wszystkich formacji wojskowych. Wśród nich zastępca Sztabu Generalnego, gen. broni Mieczysław Stachowiak, gen. broni Bronisław Kwiatkowski, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych; szef sztabu wsparcia Sił Zbrojnych, gen. Jerzy Cyliński; zastępca dowódcy wojsk lądowych, gen. Jerzy Michałowski.

- Wiem, że wiernym brakowało kompanii honorowej, bo wszyscy na to czekamy. Postanowiłem jednak, że w tym roku zrezygnujemy ze względu na bardzo duży wysiłek żołnierzy w przygotowanie święta w Warszawie, ale hajnowskie obchody są przez to nie mniej uroczyste - wyjaśnił zebranym biskup Miron.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w soborze hajnowskim odbyły się w niedzielę, 12 sierpnia. W tym dniu cerkiew prawosławna obchodzi pamięć świętego Jana Żołnierza, jednego z naszych współbratymców z ziemi chełmsko-podlaskiej, który w XVII w., przy obronie świętej Ławry Poczajowskiej, dostał się do niewoli tureckiej.

- Chociaż minęło tyle wieków, pamiętamy o nim, bo zapisał się złotymi zgłoskami ku chwale Armii Polskiej i Cerkwi Prawosławnej - przypomniał biskup Miron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny