Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Jagiellońska - przeszklona, wśród zieleni

opr. mf
Całkowita powierzchnia Galerii Jagiellońskiej wyniesie około 120 tys. m2.
Całkowita powierzchnia Galerii Jagiellońskiej wyniesie około 120 tys. m2.
Na dzisiejszym posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Urzędu Miasta w Białymstoku została zaprezentowana koncepcja architektoniczna Galerii Jagiellońskiej.

To wspólna inwestycja firmy J.W. Wind, należącej do Józefa Wojciechowskiego (właściciela m.in. największej polskiej firmy deweloperskiej - J.W. Construction) i Sportowej Spółki Akcyjnej „Jagiellonia Białystok”.

Działalność handlową galerii będą uzupełniać takie funkcje jak:

  • rozrywkowa (planowane jest m.in. wielosalowe kino, sale do squash’a, klub fitness i kręgielnia)
  • oraz gastronomiczna (restauracje, kawiarnie, bary).

Priorytetem inwestorów i projektantów (firmy Chapman Taylor i współpracującej z nią Waterman International) oraz odpowiedzialnej za komercjalizację obiektu firmy DTZ jest jak najlepsze wkomponowanie obiektu w otoczenie celem stworzenia spójnego kontekstu urbanistycznego w tej części miasta.

W projekcie Galerii Jagiellońskiej maksymalnie wykorzystano jej sąsiedztwo z rzeką Białą, aranżując z tej strony bardzo dużo zieleni, ściany wspinaczkowe, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz plac, który stanie się miejscem spotkań białostoczan.

 

 

Galeria od strony rzeki będzie miała bardzo dużą przeszkloną ścianę - tak, aby klienci usytuowanych tu lokali gastronomicznych mieli widok na nadrzeczne bulwary. Nad Białą wybudowanych zostanie kilka kładek pieszych łączących oba brzegi rzeki.

Urbaniści, architekci wnętrz oraz inni specjaliści pracują jeszcze nad szczegółowymi rozwiązaniami, które spowodują, że Galeria Jagiellońska będzie miejscem wyjątkowym, przyciągającym swym niezwykłym klimatem.

Całkowita powierzchnia Galerii Jagiellońskiej wyniesie około 120 tys. m2., natomiast do wynajmu przeznaczono ok. 50 tys. m2. Obiekt będzie miał trzy poziomy, funkcję rozrywkową oraz parking na dachu budynku. Łącznie w obiekcie znajdzie się około 1 tys. miejsc postojowych. Wjazd na parking będzie możliwy po pochylni lub tzw. ślimakiem, którego konstrukcję nawiązano do pomysłu Leonarda da Vinci, zrealizowanego we francuskim zamku Chambord.

Trwają rozmowy z władzami Białegostoku na temat partycypacji inwestorów w kosztach przystosowania układu komunikacyjnego miasta do potrzeb Galerii. W maju planowane jest złożenie dokumentów o wydanie pozwolenia na budowę, zaś prace budowlane powinny ruszyć w lipcu bieżącego roku.

Zyski z działalności Galerii Jagiellońskiej w części przypadającej SSA Jagiellonii Białystok zasilą budżet klubu sportowego. Otwarcie galerii planowane jest na rok 2014. Koszt inwestycji jest szacowany na około 350 mln zł. Po jej otwarciu będzie to miejsce pracy dla ponad tysiąca ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny