Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eric-Emmanuel Schmitt – Sekta egoistów

Jerzy Doroszkiewicz
Debiutancka powieść Erica-Emmanuela Schmitta po raz pierwszy ukazała się w Polsce. Warto docenić sprawność językową i autora i tłumacza Łukasza Mullera.
Debiutancka powieść Erica-Emmanuela Schmitta po raz pierwszy ukazała się w Polsce. Warto docenić sprawność językową i autora i tłumacza Łukasza Mullera. Wydawnictwo Znak litera nova
Kiedy Umberto Eco tworzył „Imię róży” pewnie nie spodziewał się, ile jeszcze książek początek akcji znajdzie w bibliotece.

Paryż po raz pierwszy mógł pochylić się nad „Sektą egoistów” podczas wakacji 1994 roku. Jesienią 2015 roku powieść trafia na półki polskich księgarń. Nieco ponad 200 stron debiutu może uwieść czytelników szukających, podobnie jak bohater tego dziełka, przyjemności w czytaniu. Kiedy młody doktorant językoznawstwa postanawia przeczytać coś dla odprężenia, rusza niezwykłą lawina wydarzeń. Rozpoczyna poszukiwania założyciela tytułowej Sekty Egoistów, podróżując po Europie od jednej biblioteki do drugiej. Czyta fragmenty dzieł filozoficznych, dramatów, czegoś na kształt XIX-wiecznej powieści romantycznej z elementami grozy. Wszystkie te dziełka, spisane różnymi stylami i odpowiednim dla nich językiem stworzył sam Schmitt. Znakomicie przetłumaczone zdają się wiernie oddawać nastrój, jaki chciał wywołać pisarz u czytelników. Jednocześnie owa podróż przez skrajnie egoistyczne pojmowanie świata, ubrana jest w szaty całkiem współczesnego śledztwa z wsparciem tajemniczej postaci.

Przy okazji autor ma jakoby skłaniać do rozważań o tym co w życiu ważniejsze – osobiste szczęście, czy budowanie więzi z otaczającymi ludźmi. Jako, że nadmiar filozofii nie służy chyba jednak popularnej prozie, warto raczej potraktować erudycyjny debiut Schmitta nie tylko jako przeintelektualizowany wstęp do kariery, ale przede wszystkim jako powieść o ciekawej konstrukcji, z intrygą i niebanalną tajemnicą. Cytując książkowe słowa wyimaginowanego właściciela teatru rozpusty na Montmartrze „nie mam potrzeby wierzyć w to, co się w niej głosi, lecz… poczucie własnego interesu zawsze strzegło mnie przed pokusami inteligencji”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny