Dożywocie za zabójstwo akcjonariusza Jagiellonii (zdjęcia)

  Dożywocie za zabójstwo akcjonariusza Jagiellonii (zdjęcia)

  Izabela Krzewska

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że 37-latek nie zasługuje na powrót do społeczeństwa.
  Dożywocie za zabójstwo akcjonariusza Jagiellonii (zdjęcia)
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Anatol Chomicz

  - Wymierzona kara dożywotniego pozbawienia wolności, w ocenie sądu jest adekwatną i jedyną karą, proporcjonalną do stopnia demoralizacji oskarżonego - podkreślał dziś w uzasadnieniu wyroku sędzia Sławomir Cilulko.

  - Czuję ulgę i spokój. Wiedząc, że więcej już nikomu nie zrobi krzywdy, w końcu będę mogła normalnie spać - powiedziała tuż po wyjściu z sali rozpraw córka zmarłego.

  Zobacz galerię


  Do zdarzenia doszło 19 lutego br. w Dobrzyniewie Dużym koło Białegostoku. Jarosław Rudnicki i narzeczona oskarżonego byli znajomymi. Akcjonariusz Jagiellonii Białystok tragicznego dnia odwiedził parę. Pił alkohol. W pewnym momencie Krystian Leszuk (zgadza się na publikację nazwiska i wizerunku) pokłócił się z konkubiną, za co ta wyrzuciła go z domu. Wieczorem 37-latek wrócił. Przed domem spotkał pijanego 56-latka. Uderzył go w głowę, a gdy pijany J. Rudnicki upadł na ziemię, napastnik dalej bił go pięściami, kopał w głowę i szyję. Z ustaleń sądu wynika, że świadkowie dwukrotnie próbowali odciągnąć oskarżonego od ofiary, ale bez skutku. Dalej maltretował mężczyznę.


  Zobacz także: Jarosław Rudnicki nie żyje. Jagiellonia Białystok poinformowała o śmierci akcjonariusza


  - Podsądny w amoku realizuje zachowanie, nad którym nie panuje. Wyprowadza cios nogą, z góry na dół, z dość dużą ekspresją i agresją - opisywał sędzia. - Pokrzywdzony, leży wtedy na asfaltowym podłożu. Taki cios, nawet pojedynczy, może spowodować skutki niewyobrażalne.

  Jak bardzo były to silne ciosy świadczą obrażenia ofiary: liczne złamania kości czaszki i twarzoczaszki, wgnieciona kość gnykowa, obrzęk mózgu. Zanim przyjechało pogotowie, J. Rudnicki zaczął umierać. Był kilkukrotnie reanimowany. Do szpitala trafił w krytycznym staniem. Zmarł po pięciu dniach.

  Oskarżony przyznał się tylko do pobicia i zadania kilku ciosów w obronie własnej. Twierdził, że został zaatakowany przez J. Rudnickiego szklana butelką. Podkreślał, że nie miał motywu, bo prawie nie znał pokrzywdzonego i nie był z nim w konflikcie. Zdaniem sądu - motyw był. Zazdrość.  - Chęć eliminacji przeciwnika, który stał na drodze jego szczęścia w związku z osobą, którą kochał - tłumaczył sędzia Cilulko.

  Z zeznań świadków wynikało, że Krystian Leszuk skarżył się, że jego narzeczona wybrała innego mężczyznę i pieniądze.

  Sąd odrzucił też wersję o rzekomym ataku na oskarżonego. J. Rudnicki, choćby z racji wieku i stanu upojenia, nie stanowił dla 37-letniego oskarżonego zagrożenia.

  Skazując Leszuka na dożywocie za kratami Temida wzięła pod uwagę nie tylko brutalność sprawcy, ale też jego kryminalną przeszłość. Krystian Leszuk to recydywista. Już siedział w więzieniu za brutalne zabójstwo. Miał 17 lat, gdy zadźgał nożem swojego sąsiada zadając mu 9 ciosów nożem w szyję. Za kraty trafił na 12 lat. Wyszedł na przedterminowe warunkowe zwolnienie. Wkrótce zgwałcił młodą dziewczynę, którą poznał na przystanku autobusowym. Zwabił do mieszkania i grożąc śmiercią, wykorzystał dwukrotnie. Kolejny wyrok: 4 lata więzienia. Mężczyzna i tego nie odsiedział do końca. W sierpniu 2013 r. wyszedł na wolność. Do tragedii w Dobrzyniewie Dużym K. Leszuk usłyszał jeszcze dwa wyroki: za uszkodzenie ciała oraz za spowodowanie wypadku po pijanemu.

  Zobacz także:Jarosław Rudnicki nie żyje. Córka: Tata żyje w naszych sercach i naszej pamięci

  - Już po pierwszej zbrodni powinien dostać dożywocie. Wtedy nie stałoby się tyle nieszczęść - komentowała córka zmarłego.

  Czwartkowy wyrok nie jest prawomocny. Obrońca Leszuka, która wnosiła w mowie końcowej o zmianę kwalifikacji prawnej czynu na spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, już zapowiedziała apelację.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka