Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Marek Srzednicki nie żyje. Reżyser, scenarzysta, historyk miał 57 lat. Pokonał go koronawirus

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dariusz Marek Srzednicki zmarł 23.11.2020 roku
Dariusz Marek Srzednicki zmarł 23.11.2020 roku Facebook Dariusza Marka Srzednickiego
Dariusz Marek Srzednicki nie żyje. Znany białostocki reżyser dokumentalista, scenarzysta i historyk zmarł 23 listopada 2020 roku. To kolejna ofiara koronawirusa z Białegostoku

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki. Urodzony w Białymstoku historyk, ale też reżyser i scenarzysta przegrał 23.11.2020 walkę z koronawirusem. Miał 57 lat.

Kim był Dariusz Marek Srzednicki

Dariusz Marek Srzednicki urodził się w Białymstoku, 7 października 1963 roku. Studiował na kilku kierunkach, najpierw prawo, a następnie historię.

W Białymstoku w 1989 roku został pierwszym prezesem Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, przez pewien czas, łączył tę funkcję ze stanowiskiem przewodniczącego komitetu budowy pomnika marszałka.

Po ukończeniu studiów historycznych, został doktorantem na uniwersytecie w Białymstoku - wtedy jeszcze Filli Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmował się badaniem dwudziestolecia międzywojennego oraz biografią Józefa Piłsudskiego. W latach 1987 - 1990, publikował artykuły odsłaniające mniej znane aspekty międzywojnia, o których w PRL-u nie zawsze chętnie wspominano. Następnie związał się z TVP. Jako jeden z pierwszych twórców telewizyjnych w Polsce, ujawniał nieznane zbrodnie radzieckie w Polsce.

Jest autorem wielu filmów i przedstawień teatralnych, głównie o tematyce historycznej. Napisał również książkę pt. „Czas zweryfikowany”. W latach 1990 - 1992, zrealizował trzy filmy o mało znanych akcjach eksterminacyjnych , radzieckiego aparatu bezpieczeństwa w Polsce, pt. „A imiona ich nieznane”, „Zabici w pośpiechu” oraz „Ślady krwi”. W 2006 roku, napisał scenariusz unikalnego, plenerowo - teatralnego przedstawienia pt. "Marszałek z pejzażem miasta w tle".

W latach 90. XX wieku współpracował z Polskim Radiem Białystok. Na antenie prowadził Magazyn Historyczny. Był też autorem historycznych reportaży.

Czytaj też: Dariusz Marek Srzednicki: O rzezi wołyńskiej należy pamiętać

Wielokrotnie występował w lokalnych mediach, szczególnie propagował pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim. W rozmowie z "Porannym" z 2017 roku tak opowiadał o marszałku:

Józef Piłsudski był znany ze swojego niekonwencjonalnego sposobu myślenia i zachowania w życiu dorosłym, szczególnie w późniejszym wieku. Jego przyzwyczajenia budziły zdziwienie wśród osób z najbliższego otoczenia. Dużo palił, mało spał, często używał mocnych sformułowań, ale również potrafił być wyrafinowanie grzeczny. Przecież pochodził z dobrego szlacheckiego domu, który był wręcz magnacką rezydencją. Piłsudski otrzymał w nim bardzo dobre wychowanie. Pod koniec swojego życia nie tracił czasu na sen. Zasypiał około 3 lub 4 nad ranem. Przedtem czytał periodyki zagraniczne. Piłsudski operował doskonale trzema językami. Znał perfekcyjnie: francuski, angielski i niemiecki. Interesujące było też to, że nie zasypiał w pozycji, w której robi to każdy z nas. Tak, nie zasypiał z głową położoną na poduszce. Tułów miał ułożony na tapczanie, zaś głowa spoczywała na szafeczce, która stała obok łóżka. Na niej leżał jego ulubiony rewolwer. Dopiero w trakcie snu przyjmował pozycję charakterystyczną dla snu każdego z nas.

Więcej: Dariusz Marek Srzednicki: Rok Piłsudskiego jest potrzebny

Ostatnio opowiadał na antenie Polskiego Radia Białystok o pandemii hiszpanki.

Dariusz Marek Srzednicki - kiedy pogrzeb

Pogrzeb Dariusza Marka Srzednickiego odbędzie się 26 listopada. O godz. 12.30 w kościele pw. św. Jadwigi w Białymstoku rozpocznie się msza święta, a pochowany zostanie na cmentarzu rzymskokatolickim w Dojlidach.

Lista znanych zmarłych osób na COVID-19 z województwa podlaskiego. Kliknij w strzałkę, aby przejść do kolejnych sylwetek ofiar koronawirusa.

Ofiary koronawirusa w województwie podlaskim. Zobacz sylwetk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny