Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dach na niepogodę

Wojciech Nowicki [email protected] tel. 085 748 95 71 Fot. Archiwum
Dach wykonany z dachówki betonowej zapewnia optymalną temperaturę w budynku. Bardzo powoli nagrzewa się i równie powoli oddaje ciepło.
Dach wykonany z dachówki betonowej zapewnia optymalną temperaturę w budynku. Bardzo powoli nagrzewa się i równie powoli oddaje ciepło.
Najbardziej narażone na kaprysy aury jest pokrycie dachowe. Nie wolno też zapomnieć o rynnach. To one chronią elewację przed zniszczeniem.

Dachówka betonowa jest bezkonkurencyjna. Przynajmniej w starciu z porywistym wiatrem i zacinającym deszczem. Dlaczego? Ze względu na swój ciężar, wytrzymałość i sposób układania, takie dachówki są w stanie oprzeć się największym wichurom i towarzyszącym im burzom. Zachowują także swój pierwotny kształt niezależnie od temperatury. Są ognioodporne.

– Niska nasiąkliwość i przesiąkliwość dachówek cementowych sprawia, że takie pokrycie jest wodoszczlne – dodaje Hanna Kaźmierczak, specjalista ds. jakości firmy Braas, producenta akcesoriów dachowych. – Zapewnia też duży komfort akustyczny. W trakcie deszczu słyszymy tylko szum dobiegający zza okien, a nie dźwięk ciężkich kropel spadających na dach.

Rynna i dach

Zabezpieczeniem przed wiatrem są klamry służące do mocowania dachówek zakładkowych.

– Siła wiatru rozkładająca się na pojedyncze dachówki może nieliczne sztuki unieść, niezależnie od innych – tłumaczy Przemysław Spych, doradca techniczny Braas. – Dachówki więc mocuje się nie po to, by „nie spadały”, ale żeby „nie odleciały”. Klamry są niezbędne, gdy połać dachu nachylona jest pod kątem większym niż 65 stopni. A dopełnieniem ochrony przed ulewami jest dobrze dopasowany system rynnowy, który we właściwy sposób odprowadzi wodę opadową z połaci dachu.

Liczy się dokładność

Zazwyczaj montujemy go równocześnie z układaniem dachówki (jednak po wykonaniu obróbek blacharskich przy krawędzi dachu). Najtrudniejsze do orynnowania są dachy o skomplikowanym, nietypowym kształcie – z lukarnami czy załamaniami płaszczyzny poszycia.

Rynny mocowane są do połaci za pomocą uchwytów – tzw. rynajz. Przykręcamy je bezpośrednio do krokwi lub do deski okapowej. Możemy wybierać spośród trzech typów orynnowań: z PVC, metalowych – z metali nieszlachetnych (blacha) i szlachetnych (tytano-cynk, miedź).

Metal czy plastik?

Najpopularniejsze – bo najtańsze – są rynny plastikowe, produkowane z odpornego na uderzenia polichlorku winylu. Barwi się je w masie, dlatego ewentualne zarysowania nie są na nich widoczne. Są odporne na pogodę i uszkodzenia mechaniczne. Trwałość rynien z PVC wynosi nawet 50 lat. Rynny z miedzi są efektowne i bardzo trwałe, ale drogie. Pozwalają jednak na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Podobnie jak systemy z tytano-cynku, wytrzymają z powodzeniem i stuletnią eksploatację.

Z blachy stalowej powstają niedrogie, ale i niezbyt trwałe rynny. W miejscach, gdzie warstwa powlekającego je cynku zostanie uszkodzona, szybko rdzewieją. Ale wytrzymają około 40 lat.

Jeśli rynna została zamontowana prawidłowo, wystarczy dwa razy do roku sprawdzić i oczyścić ją z piasku i ziemi naniesionych przez wiatr. Pierwsze czyszczenie trzeba przeprowadzać wiosną. Drugi raz zaglądamy do rynien jesienią, by oczyścić je z zalegających tam liści drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny