MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia Sarex-24. Wojsko i inne służby testują reagowanie kryzysowe. Są też w Podlaskiem

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W okolicach Czerwonego Boru prowadzono działania poszukiwawczo-ratownicze po rozbiciu się małego, cywilnego statku powietrznego w gęsto zalesionym terenie. Ćwiczenia Sarex-24 odbywają się w różnych częściach kraju i potrwają do 24 maja
W okolicach Czerwonego Boru prowadzono działania poszukiwawczo-ratownicze po rozbiciu się małego, cywilnego statku powietrznego w gęsto zalesionym terenie. Ćwiczenia Sarex-24 odbywają się w różnych częściach kraju i potrwają do 24 maja Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Katastrofa cywilnego samolotu w Czerwonym Borze i awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca Mi-2 w strefie przygranicznej. To dwa z czterech epizodów poszukiwawczo-ratowniczych zaplanowanych w różnych częściach Polski ramach ćwiczeń Sarex-24. W środę (22.05) w przestrzeni powietrznej w rejonie Suwałk operować będą polskie i litewskie śmigłowce wojskowe. Manewry z udziałem m.in. żołnierzy, strażaków, policjantów i terytorialsów, zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ćwiczenia Sarex-24. Mundurowi trenują akcji poszukiwawczo-ratownicze na lądzie i morzu

Ćwiczenia potrwają do piątku. Ich głównym celem jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i pozostałych elementów systemu bezpieczeństwa państwa, ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

Czytaj też:

Epizody zostaną przeprowadzone w kilku miejscach w Polsce, w tym m.in. w Mińsku Mazowieckim i na poligonie w Orzyszu. W poniedziałek (20.05) jako pierwszy rozegrano ten w Zatoce Gdańskiej i na Półwyspie Helskim, gdzie zaaranżowano poszukiwanie wojskowego statku powietrznego po awaryjnym lądowaniu i zwalczanie zanieczyszczeń ropopochodnych.

Do środy na wzmożoną aktywność służb i śmigłowce wojskowe na niebie muszą być przygotowani także mieszkańcy woj. podlaskiego.

Ćwiczenia Sarex-24 odbędą się też w okolicach Suwałk i pow. zambrowskim

W dniach 21-22 maja w Czerwonym Borze (pow. zambrowski) mundurowi ćwiczą na wypadek rozbicia się małego, cywilnego samolotu z pasażerami na pokładzie.

- Podczas działań w terenie służby wspomagały się nowatorską aplikacją ATAK (Android Team Awareness/Tactical Assault Kit), która umożliwia m. in. nadzorowanie prowadzonych przez żołnierzy i funkcjonariuszy akcji, dokładne ich pozycjonowanie oraz zapewnia szeroki dostęp do interaktywnych map obszaru działania - wyjaśnia ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które zorganizowało ćwiczenia Sarex-24.

Druga część epizodu dotyczyć będzie prowadzenia działań poszukiwawczych po zaginięciu wojskowego bezzałogowego statku powietrznego w rejonie o dużym stopniu zalesienia oraz w ograniczonej widoczności.

Zobacz także:

W środę (22.05) w przestrzeni powietrznej w strefie przygranicznej operować będą polskie i litewskie śmigłowce wojskowe. Ćwiczone będzie udzielanie pomocy załodze śmigłowca Mi-2 po awaryjnym lądowaniu w rejonie lotniska w Suwałkach.

Prócz litewskich sił powietrznych, w podlaskich manewrach wezmą udział m.in. strażacy, policjanci, żołnierze WOT, Żandarmeria Wojskowa, Lasy Państwowe i Polski Czerwony Krzyż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćwiczenia Sarex-24. Wojsko i inne służby testują reagowanie kryzysowe. Są też w Podlaskiem - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny