MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Charytatywne Ognisko Wsparcia dla kobiet chorujących na nowotwory w niedzielę, 16 czerwca. To ważne wydarzenie dla pacjentek i ich rodzin

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Charytatywne Ognisko Wsparcia to wydarzenie, podczas którego można zapomnieć choć na chwilę o chorobie i cieszyć się spotkaniem i pięknem przyrody
Charytatywne Ognisko Wsparcia to wydarzenie, podczas którego można zapomnieć choć na chwilę o chorobie i cieszyć się spotkaniem i pięknem przyrody Edyta Karpierz-Pawłowicz/ Stowarzyszenie Eurydyki
Już w najbliższą niedzielę, 16 czerwca o godz. 15 w Gospodarstwie Agroturystycznym "Ranczo Pasynki" w gm. Zabłudów rozpocznie się Charytatywne Ognisko Wsparcia dla kobiet chorujących na nowotwory. Jego temat przewodni to "Rozpalamy wsparcie dla kobiet chorujących na nowotwory".

16 czerwca, po raz kolejny, będziemy rozpalać ognisko wsparcia dla kobiet chorujących onkologicznie - mówi Agnieszka Sakowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Eurydyki w Białymstoku. - To coroczne wydarzenie, którego celem jest przede wszystkim integracja pacjentek onkologicznych, pokazanie im, że nie są same w tym trudnym czasie.

Sakowicz dodaje, że ważne jest, aby pacjentki mogły spotkać się poza murami szpitala, by móc odzyskać siłę, wymienić się z innymi doświadczeniami oraz pokazać, że choroba to nie jest koniec świata, że razem też jest łatwiej się z nią mierzyć.

Chcemy pokazać pacjentkom, iż nie są same w chorobie, że rak nie oznacza wyroku śmierci, że jest wiele osób które leczenie onkologiczne przeszły - dodaje Sakowicz. - Chcemy rozpalić w pacjentkach siłę i wiarę, że z tej choroby można wyjść.

Wydarzenie jest skierowane do:

  • pacjentek, które przeszły lub są w trakcie leczenia onkologicznego ich rodzin i przyjaciół
  • organizacji propacjenckich związanych z tematem nowotworów kobiecych,
  • personelu Uniwersyteckiego Centrum Onkologii szpitala USK oraz Białostockiego Centrum Onkologii
  • oraz wszystkich tych osób, którym los kobiet chorujących na nowotwory nie jest obojętny, a przez swój udział w wydarzeniu chcą wesprzeć kobiety chorujące na nowotwory.

Integracja i wsparcie jest najważniejsze

Ale ognisko ma też służyć integracji pacjentek chorujących onkologicznie - tych, które przeszły już leczenie onkologiczne z tymi w trakcie leczenia.

- Poza tym spotykają się na naszych ogniskach również rodziny, przyjaciele, bo wiadomo choroba onkologiczna dotyka nie tylko chorującej osoby, ale też całe rodziny - mówi Agnieszka Sakowicz. - Głównym celem jest wsparcie tych osób, oderwanie ich od rzeczywistości, codzienności i leczenia szpitalnego. Danie im możliwości spotkania się na zupełnie innym gruncie. Na te nasze spotkania zapraszani są też lekarze i personel medyczny szpitali onkologicznych. To wszystko, ci wszyscy ludzie tworzą przestrzeń integracyjną, ale w innym wymiarze, niż ten codzienny.

Wydarzenie ma charakter otwarty, a wstęp to cegiełka na cele stowarzyszenia. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którym los kobiet chorujących na nowotwory nie jest obojętny, a przez swoją obecność chcą wesprzeć kobiety onkologicznie chore oraz działalność Stowarzyszenia Eurydyki.

Organizujemy te ognisko wsparcia już od dłuższego czasu, właściwie od początku istnienia stowarzyszenia - podsumowuje Sakowicz. - W tym roku stowarzyszenie będzie obchodziło dziesięciolecie powstania. Te pierwsze ogniska wsparcia były dość kameralne, symboliczne, natomiast teraz, z roku na rok, są coraz popularniejsze. Mamy nadzieję, że to będzie taka przestrzeń, społeczność wciąż rosnąca, gdzie pacjentki będą mogły się spotkać, wspólnie poprzebywać. Że będzie to forma solidarności społecznej z osobami, które z powodu choroby nowotworowej znalazły się w trudnych życiowych sytuacjach. Leczenie onkologiczne łatwiej jest przejść jeśli osoba chorująca nie jest pozbawiona wsparcia rodziny i społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny