MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu 2024. Rozporządzenie podnosi kolejną ze stawek opłat. To rachunki za prąd wyższe dla każdego z nas

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie minister klimatu i środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej w 2024 roku.
Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie minister klimatu i środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej w 2024 roku. 123rf.com/gorlovkv
Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak podniosło stawkę opłaty kogeneracyjnej. W 2024 roku ma ona wynieść już więcej niż 6 zł, przy niespełna 5 zł, które obowiązują obecnie. Jak to wpłynie na ceny prądu w przyszłym roku? Skąd zmiana decyzji? Jeszcze we wrześniu resort środowiska zapowiadał, że opłata nie zmieni się.

Spis treści

Miała być stała, jednak wzrośnie. Opłata kogeneracyjna 2024

Opłata kogeneracyjna to spora część rachunku za prąd każdego z nas. Wprowadzona była w 2019 roku i od tego czasu niemal nieustanie rośnie. Jak informuje samo ministerstwo, opłata ta ma wspierać jednoczesną produkcję energii cieplnej i elektrycznej.

W styczniu 2023 roku opłata wzrosła o 0,90 zł i obecnie wynosi 4,96 zł/MWh. Rozporządzenie resortu klimatu jednak ponownie ją podnosi. Opłata kogeneracyjna w 2024 roku wyniesie 6,18 zł za MWh. Jest to pewne zaskoczenie, bo jeszcze kilka tygodni temu - w połowie września - Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ocenie skutków regulacji zaznaczało, że opłata nie zostanie podniesiona.

Stawka opłaty kogeneracyjnej w znikomym stopniu będzie wpływać na rachunki odbiorców końcowych energii elektrycznej - piszą autorzy rozporządzenia.

Resort klimatu wlicza, że taka podwyżka opłaty kogeneracyjnej będzie stanowić średni wzrost rachunków za prąd dla gospodarstw domowych o ok. 18,53 zł rocznie. To wyliczenia, które zakładają średnie roczne zużycie energii na poziomie 3 MWh. Kto zatem podwyżki odczuje w cenach prądu 2024? Z pewnością wzrost tej stawki opłat uderzy przede wszystkim w przedsiębiorców. Ci zwykle zużywają znacznie więcej energii, a im wyższe zużycie, tym wyższa opłata kogeneracyjna.

Czy ceny prądu w 2024 będą wyższe?

W 2024 roku rośnie wzrośnie nie tylko opłata kogeneracyjna. Podniesiona zostanie także stawka opłaty mocowej, co wyraźnie odczujemy w naszych portfelach. Tak zwana stawka mocowa wprowadzona została w styczniu 2021 roku i według Urzędu Regulacji Energetyki miała zapewniać stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Opłata mocowa zależy od zużycia energii elektrycznej i dotyczy także gospodarstw domowych. Stawki opłaty mocowej w 2024 roku wzrosną do:

  • 2,66 zł (2,38 zł w 2023 roku) dla zużycia poniżej 500 kWh
  • 6,39 zł (5,72 zł w 2023 roku) dla zużycia od 500 do 1200 kWh
  • 10,64 zł (9,54 zł w 2023 roku) dla zużycia od 1200 do 2800 kWh
  • 14,90 zł (13,35 zł w 2023 roku) dla zużycia powyżej 2800 kWh

To oznacza kolejne podwyżki cen prądu w 2024 roku. Te nastąpią nawet jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamrożenia cen na kolejny rok. A przypomnijmy, mowa o podwyżkach rzędu nawet 30 proc.

Ostatecznie jedna i druga stawka to relatywnie niewielkie wzrosty cen prądu, jednak należy pamiętać, że rachunek za prąd każdego z nas buduje wiele różnych opłat stałych. Od jakiegoś czasu słyszymy głównie o ich podwyżkach, a to oznacza niemal pewny wzrost rachunków za prąd w 2024 roku. W jakim stopniu? Przekonamy się wkrótce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny prądu 2024. Rozporządzenie podnosi kolejną ze stawek opłat. To rachunki za prąd wyższe dla każdego z nas - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny