MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Być mądrym przed szkodą

ab
Decydując się na kupno lokalu lepiej sprawdzić stan prawny kupowanego lokalu, czyli m. in. kwestie związane z własnością, zapisami w księdze wieczystej, zadłużeniem, meldunkiem. Należy też dowiedzieć się czy osoba sprzedająca ma uprawnienia do przeprowadzenia transakcji.

Kupno mieszkania to wydatek niebagatelny jak na polskie realia. W tym wypadku szczególnie kupujący powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania. Pozwoli to uniknąć problemów z kupionym mieszkaniem a niejednokrotnie może uchronić od pozostania "na lodzie" - bez mieszkania i pieniędzy.

Uprawnienia do sprzedaży

Jeżeli decydujemy się na kupno mieszkania od developera należy sprawdzić, czy jest on właścicielem działki, na której powstaje budynek. Niestety, nie należy do rzadkości budowanie na gruntach o nieustalonej własności.
Bardzo ważną kwestią, którą powinien sprawdzić kupujący to pozwolenie na budowę. Zdarza się, że developer najpierw pobiera pieniądze od przyszłych właścicieli mieszkań a potem dopiero myśli o pozwoleniu. W takim wypadku, gdy budowa nie dojdzie do skutku, pieniądze są nie do odzyskania.

Sprawdź pełnomocnika

Spółdzielcze kupię

Spółdzielcze kupię
Gdy kupujemy mieszkanie spółdzielcze dopilnujmy, aby sprzedający zrzekł się członkostwa w spółdzielni aktem notarialnym. Jest to bardzo istotne, bo nabywca własnościowego prawa do lokalu musi być przyjęty w poczet członków spółdzielni - nie jest to możliwe do chwili, gdy poprzedni właściciel nie zrzeknie się członkostwa.
Sprzedający powinien również przedstawić zaświadczenie o stanie zameldowania w zbywanym lokalu. Kupujący dowie się z niego, czy w mieszkaniu nie jest zameldowanych więcej osób, niż twierdzi sprzedający.
Jeżeli kupowane mieszkanie jest współwłasnością, nabywca powinien żądać pełnomocnictwa, że wszyscy właściciele wyrażają zgodę na jego sprzedaż. W przeciwnym razie umowa będzie nieważna.

Coraz częściej mieszkania są sprzedawana przez wyznaczonych przez właścicieli pełnomocników. Tak postępują np. osoby, które przebywają za granicą. W takim wypadku zawsze należy sprawdzić, czy pełnomocnictwo jest prawidłowo wystawione. Jeżeli zostało wystawione za granicą dobrze jeśli jest potwierdzone przez konsulat danego kraju.
Aby kupujący mógł załatwić wszystkie sprawy pełnomocnik powinien posiadać upoważnienie do wymeldowania poprzednich mieszkańców, zrzeczenia się członkostwa w spółdzielni itp. Bez posiadania odpowiedniego pełnomocnictwa takie czynności będą nieważne.

Księgi wieczyste

Przy kupnie mieszkania hipotecznego bardzo istotne jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Można to zrobić w wydziale ksiąg wieczystych najbliższego sądu rejonowego. Księgi są jawne i każdy może swobodnie sprawdzić zapisy dotyczące interesującej go nieruchomości.
Z księgi wieczystej kupujący uzyska dokładne informacje o aktualnym właścicielu nieruchomości. Dowie się również, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki.
Kupując nowe mieszkanie od developera trzeba sprawdzić czy założono już księgi wieczyste. Jeżeli nie to powinny być chociaż złożone i opłacone wnioski. Jest to bardzo istotne szczególnie w sytuacji gdy kupujący ubiega się o kredyt na zakup mieszkania, którego zabezpieczeniem ma być wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Długi to kłopoty

Przezorność nakazuje by kupujący przed podpisaniem umowy sprawdził, czy na mieszkaniu nie ciążą długi poprzednich właścicieli. Można zażądać od sprzedającego rachunków za ostatnie miesiące, albo sprawdzić to samodzielnie. W spółdzielni można sprawdzić czy czynsz opłacany był regularnie, w Telekomunikacji rachunki za telefon itd.
Można zawrzeć w akcie notarialnym oświadczenie sprzedającego o braku zadłużenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny