Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Białegostoku 2021. Rusza głosowanie. Do wyboru aż 117 projektów

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda, zrewitalizowany w ramach BO, staw przy ul. Mickiewicza
Tak wygląda, zrewitalizowany w ramach BO, staw przy ul. Mickiewicza UM w Białymstoku
Od 1 do 15 października możemy głosować na projekty w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 117 projektów. Każdy mieszkaniec dysponuje czterema głosami. Władze miasta, z uwagi na koronawirusa, zachęcają do głosowania przez internet.

Dlaczego warto zagłosować? Wystarczy przypomnieć, że już wiele inwestycji doczekało się realizacji dzięki pieniądzom z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego i oczywiście głosom białostoczan. W naszym mieście, na naszych osiedlach, powstały nowe boiska, drogi, place zabaw, siłownie pod chmurką - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Od czwartku (1 października) rozpoczyna się głosowanie w budżecie obywatelskim na 2021 rok. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec miasta. Dysponujemy czterema głosami, bez znaczenia czy będą to głosy oddane na projekty ogólnomiejskie czy osiedlowe. Pierwszych jest 35, drugich - 82. Razem - 117.

Czytaj też: Budżet Obywatelski Białegostoku 2021. Od początku października będziemy mogli głosować na 117 propozycji (lista projektów)

Głosowanie potrwa do 15 października. Władze miasta, ze względu na epidemię koronawirusa, zachęcają do oddawania głosów przez internet na stronie: https://www.bialystok.pl/pl/dla_mieszkancow/bialystok_obywatelski/karta-do-glosowania-dla-mieszkancow-bialegostoku-na-projekty-budzetu-obywatelskiego-2021.html

Aby głosowanie było ważne, należy kliknąć w link wysłany na podany podczas głosowania adres e-mail. Brak potwierdzenia poprzez kliknięcie oznacza nieważne głosowanie. Z jednego adresu e-mail może zagłosować 5 osób.

Należy pamiętać o podpisaniu zgody rodzica/opiekuna prawnego w przypadku udziału w głosowaniu osoby małoletniej (poniżej 18. roku życia).

Można też głosować tradycyjnie. Mobilny punkt – namiot na Rynku Kościuszki – ustawiony zostanie 3, 4, 10 i 11 października w godz. 12-16. Papierowe karty do głosowania mają unikalny identyfikator – kod kreskowy i numer. Głosowanie na skserowanych kartach będzie uznane za nieważne.


Czytaj też: Rewitalizacja stawu zakończona. Mamy nowe miejsce do wypoczynku. Przy ul. Mickiewicza

Będziemy mogli oddać głosy na 15 projektów miękkich (w tym 12 osiedlowych i 3 ogólnomiejskich) i 102 twardych (w tym 70 osiedlowych i 32 ogólnomiejskich). Warto dodać, że aż 75 projektów osiedlowych zlokalizowanych jest na terenie szkół i przedszkoli.

- Najwięcej z zakwalifikowanych projektów, bo 36, dotyczy rozbudowy czy też modernizacji obiektów szkolnych i sportowych. Czyli budowy boisk, placów zabaw, sal gimnastycznych itd. Jako, że z uwagi chociażby na pandemię, zdrowie obecnie jest w cenie, tej dziedziny życia dotyczy 21 projektów. Chodzi o zakup m.in. ozonatorów powietrza i stacji dezynfekcyjnych. Mamy też 15 projektów dotyczących budowy czy modernizacji dróg, chodników, ścieżek rowerowych. Zgłoszono też 15 zajęć edukacyjnych, warsztatów czy festynów. Miejmy nadzieję, że będzie można je przeprowadzić w bezpieczny sposób. Głosować będzie też można na 12 projektów zielonych, czyli dotyczących nasadzeń drzew, tworzenia łąk kwietnych itd. - wyliczał na początku września prezydent.

Czytaj też: Budżet Obywatelski 2021. Zobacz najciekawsze projekty ogólnomiejskie. Mogą powstać dzięki Waszym głosom

Wśród zakwalifikowanych projektów jest też chociażby postawienie flagi Jagiellonii na rondzie o tej samej nazwie, stworzenie dekoracyjnego oświetlenia bryły Muzeum Pamięci Sybiru, powstanie wypożyczalni gier planszowych, instalacja zegara dla biegaczy w Parku Zwierzynieckim czy ustawienie na parkingu przy kościele św. Maksymiliana Kolbego tablic upamiętniających ofiary drugiej wojny światowej oraz męczenników z Archidiecezji Wileńskiej i Białostockiej (m.in. bł. ks. J. Popiełuszki). Będziemy też mogli oddać głos na zgłoszone do BO pomniki - Władysława Bartoszewskiego, Romana Dmowskiego, Seweryn Nowakowskiego i Franciszka Karpińskiego.

Wspieramy Lokalny Biznes, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, rozmawia Piotr Sawczuk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny