Budżet Obywatelski Białegostoku 2021. Od początku października będziemy mogli głosować na 117 propozycji (lista projektów)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Budżet obywatelski zawsze budzi sporo emocji. Z jednej strony jest przejawem kreatywności mieszkańców, a z drugiej potrzeb, które nie mogłyby być zrealizowane w tradycyjny sposób (czyli poprzez wpisanie do budżetu przez prezydenta i zaakceptowanie przez radnych - przyp. red.). Jak widać budżet obywatelski już bardzo mocno wpisał się w nasz krajobraz - stwierdził prezydent Tadeusz Truskolaski.
Budżet obywatelski zawsze budzi sporo emocji. Z jednej strony jest przejawem kreatywności mieszkańców, a z drugiej potrzeb, które nie mogłyby być zrealizowane w tradycyjny sposób (czyli poprzez wpisanie do budżetu przez prezydenta i zaakceptowanie przez radnych - przyp. red.). Jak widać budżet obywatelski już bardzo mocno wpisał się w nasz krajobraz - stwierdził prezydent Tadeusz Truskolaski. Tomasz Mikulicz
Zakup stacji dezynfekcyjnych, tworzenie kolejnych kwietnych łąk, instalacja zegara dla biegaczy czy budowa pomnika Seweryna Nowakowskiego. Na m.in. takie projekty będziemy mogli głosować w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 rok. Do wyboru jest 117 zadań. Głosujemy od 1 do 15 października. Do dyspozycji mamy cztery głosy.

W tym roku do głosowania została zakwalifikowana największa liczba projektów w historii wszystkich edycji. Jest to więc bardzo dobra wiadomość dla wnioskodawców - mówiła Urszula Dmochowska, dyrektorka Centrum Aktywności Społecznej.

We wtorek (8 września) razem z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim prezentowała projekty, na które będziemy mogli oddać głosy w budżecie obywatelskim 2021.

Czytaj też: Koronawirus w budżecie obywatelskim czyli symbol czasów. Są projekty dotyczące walki z koronawirusem

- Budżet obywatelski zawsze budzi sporo emocji. Z jednej strony jest przejawem kreatywności mieszkańców, a z drugiej potrzeb, które nie mogłyby być zrealizowane w tradycyjny sposób (czyli poprzez wpisanie do budżetu przez prezydenta i zaakceptowanie przez radnych - przyp. red.). Jak widać budżet obywatelski już bardzo mocno wpisał się w nasz krajobraz - stwierdził prezydent.

W tym roku zgłoszonych zostało 150 projektów. Głosować będziemy mogli na 117. Wśród nich jest 35 projektów ogólnomiejskich i 82 osiedlowe. Te ostatnie dotyczą 27 osiedli. Najwięcej, bo dziewięć, na os. Dziesięciny II. Szacunkowa wartość projektów osiedlowych to ponad 19 mln 905 tys. zł a ogólnomiejskich – około 16 mln 137 tys. zł mln zł. Łącznie to ponad 36 mln zł. Miasto ma zaś do rozdzielenia 12 mln zł.

Czytaj też: Zielone projekty w budżecie obywatelskim. A wśród nich budowa ogrodu miejskiego czy zielone przystanki autobusowe

Będziemy mogli oddać głosy na 15 projektów miękkich (w tym 12 osiedlowych i 3 ogólnomiejskich) i 102 twardych (w tym 70 osiedlowych i 32 ogólnomiejskich). Warto dodać, że aż 75 projektów osiedlowych zlokalizowanych jest na terenie szkół i przedszkoli.

- Najwięcej z zakwalifikowanych projektów, bo 36, dotyczy rozbudowy czy też modernizacji obiektów szkolnych i sportowych. Czyli budowy boisk, placów zabaw, sal gimnastycznych itd. Jako, że z uwagi chociażby na pandemię, zdrowie obecnie jest w cenie, tej dziedziny życia dotyczy 21 projektów. Chodzi o zakup m.in. ozonatorów powietrza i stacji dezynfekcyjnych. Mamy też 15 projektów dotyczących budowy czy modernizacji dróg, chodników, ścieżek rowerowych. Zgłoszono też 15 zajęć edukacyjnych, warsztatów czy festynów. Miejmy nadzieję, że będzie można je przeprowadzić w bezpieczny sposób. Głosować będzie też można na 12 projektów zielonych, czyli dotyczących nasadzeń drzew, tworzenia łąk kwietnych itd. - wyliczał prezydent.

Czytaj też: Budżet Obywatelski 2021. Zobacz najciekawsze projekty ogólnomiejskie. Mogą powstać dzięki Waszym głosom

Wśród zakwalifikowanych projektów jest też chociażby postawienie flagi Jagiellonii na rondzie o tej samej nazwie, stworzenie dekoracyjnego oświetlenia bryły Muzeum Pamięci Sybiru, powstanie wypożyczalni gier planszowych, instalacja zegara dla biegaczy w Parku Zwierzynieckim czy ustawienie na parkingu przy kościele św. Maksymiliana Kolbego tablic upamiętniających ofiary drugiej wojny światowej oraz męczenników z Archidiecezji Wileńskiej i Białostockiej (m.in. bł. ks. J. Popiełuszki).

Będziemy też mogli oddać głos na zgłoszone do BO pomniki - Władysława Bartoszewskiego, Romana Dmowskiego, Seweryn Nowakowskiego i Franciszka Karpińskiego. Odrzucono zaś projekt budowy 10. Pułku Ułanów Litewskich. Inicjatorzy chcieli bowiem, aby stanął przy ul. Mazowieckiej (w pobliżu drewnianego przy ul. Mazowieckiej 33/1). To jednak niemożliwe, bo teren ten przeznaczony jest w planie miejscowym pod zabudowę usługową.

Czytaj też: Budżet Obywatelski 2021 w Białymstoku. Mieszkańcy zgłosili 150 projektów. Wśród nich tężnie solankowe, minibusy, tereny zielone, bulwary

Niezgodność z planami miejscowymi to zresztą najczęstszy powód odrzucania projektów. Właśnie z tego powodu nie będziemy mogli oddać głosu chociażby na budowę toru do jazdy na wrotkach lub rolkach. Jako projekt, który nie spełnia wymogu celowości i gospodarności zakwalifikowano zaś pomysł kupna minibusa, który jeździłby po uliczkach osiedlowych. W uzasadnieniu odrzucenia projektu jest mowa m.in. o tym, że jeden minibus mógłby obsługiwać tylko jedno osiedle i zabierałby małą liczbę osób. Nie będziemy też mogli oddać głosu na rozbudowę toru Wschodzący Białystok o część szutrową oraz zaplecze techniczne i parkingowe. Tutaj projekt został odrzucony m.in. ze względu na nieuregulowaną kwestię służebności przejścia i przejazdu.

Czytaj też: Budżet obywatelski Białegostoku. Mieszkańcy proponują pomniki dla Władysława Bartoszewskiego czy Franciszka Karpińskiego

Ważne informacje:

Głosowanie odbędzie się między 1 a 15 października 2020 r. Jedna osoba będzie mogła zagłosować maksymalnie na cztery projekty z dowolnej kategorii. Mieszkańcy będą mogli oddawać głosy w wersji papierowej lub przez internet. Wypełnioną kartę do głosowania będzie można oddać w następujących miejscach:

  • Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1,
  • Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5,
  • Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3,
  • w mobilnym punkcie konsultacyjnym (rozkład będzie dostępny w październiku).

W nasze galerii znajdziesz listę projektów, które zakwalifikowały się do głosowania:

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tor Wschodzący Białystok to najlepszy projekt! Za ich własne pieniądze Truskolaski zafundował mieszkańcom ryk silników piłowanych na obrotach i wizg palonej gumy. Jako poiadacz BMW w moim roczniku mówię - Brawo!

W
Wrotki

Niezgodność projektu na tor rolkarski to pretekst bo na działce na której był proponowany nie ma obowiązującego planu, ale za to jest bardzo atrakcyjna dla deweloperów. Między targowiskiem a Orlenem spokojnie można by wygospodarować 3000m2 z 4ha powierzchni i jeszcze wlezie tam i basen 50m i hala sportowa.

G
Gość
8 września, 18:09, Krzysztof:

Generalnie niezłą bzdura ten cały budżet. Pomniki, parkingi, flagi. Wygląda na to,że garstka obeznanych w przepisach promuje różne bzdurne projekty.

Kanalizację ludziom by lepiej zrobili a nie szambo wpływa na Zalew Dojlidy a pużniej zdziwienie że woda nie nadaje się do kąpieli :)))

G
Gość
8 września, 15:53, Gość:

Oświetlenie Muzeum Sybiru? A komu ma to służyć oprócz dyrektorowi muzeum? Kto będzie płacił rachunki za to?

Mało kasy w tą karykaturę włożono ? Jeszcze nie skończone a już jest oświetlone !!!

G
Gość
8 września, 18:09, Krzysztof:

Generalnie niezłą bzdura ten cały budżet. Pomniki, parkingi, flagi. Wygląda na to,że garstka obeznanych w przepisach promuje różne bzdurne projekty.

Dokładnie

G
Gość
8 września, 17:52, AB:

Bardzo łatwo się robi prezenty sÓwerenowi za pieniądze nam ukradzione

Jak ci ktoś ukradł pieniądze, to zgłoś to na policję.

K
Krzysztof

Generalnie niezłą bzdura ten cały budżet. Pomniki, parkingi, flagi. Wygląda na to,że garstka obeznanych w przepisach promuje różne bzdurne projekty.

A
AB

Bardzo łatwo się robi prezenty sÓwerenowi za pieniądze nam ukradzione

G
Gość

Oświetlenie Muzeum Sybiru? A komu ma to służyć oprócz dyrektorowi muzeum? Kto będzie płacił rachunki za to?

Dodaj ogłoszenie