Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 200 milionów złotych na drogi lokalne z Funduszu Dróg Samorządowych w 2021 w woj. podlaskim. Ruszył nabór wniosków

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Otwarcie drogi powiatowej w Sielachowskich w gminie Wasilków
Otwarcie drogi powiatowej w Sielachowskich w gminie Wasilków PUW
Ponad 199,4 mln zł mogą zdobyć podlaskie gminy i powiaty na inwestycje na drogach lokalnych z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. - Ruszył nabór wniosków w edycji programu na 2021 r. - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas otwarcia drogi w Sielachowskich. Dzień wcześniej oddano odcinek powiatowy w Klimkach.

Droga powiatowa w miejscowości Sielachowskie (gmina Wasilków, powiat białostocki) została wyremontowana dzięki środkom z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Jej historia jest dość krótka - dokumentacja powstała w 2014 roku, więc mieszkańcy czekali na nią "tylko" 6 lat. Ma prawie kilometr i kosztowała 2 mln 600 tys. zł, po 700 tys. zł przeznaczyły powiat i gmina. To nie tylko nowy asfalt, ale także chodniki, a przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców - mówił starosta białostocki Jan Perkowski.

W praktyce mieszkańcy czekali znacznie dłużej. Mówił o tym burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz:

Czytaj też:Zobacz, jak otwierano drogę pod Białymstokiem

Kolejna edycja FDS

Fundusz Dróg Samorządowych będzie kontynuowany. W czwartek [9.07.2020] wojewoda podlaski podczas uroczystości otwarcia drogi podpisał decyzję w sprawie nowego naboru wniosków na rok 2021.

- Cieszę się, że mimo tego trudnego okresu, rząd polski z taką determinacją chce wspierać samorządy powiatowe, gminne, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, aby mogły realizować swoje potrzeby infrastrukturalne w zakresie budowy, rozbudowy, modernizacji dróg - powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie zadań powiatowych oraz zadań gminnych na 2021 rok w województwie podlaskim wynosi 199,4 mln zł. Ministerstwo infrastruktury poinformowało, że z FDS na 2021 r. samorządy będą miały do dyspozycji łącznie 3,2 mld zł w skali kraju. Podlaskie jest w czołówce regionów pod względem najwyższych kwot do dyspozycji.

Czytaj też: Zobacz, co będzie budowane w Podlaskiem

Czas na wnioski z FDS do 10 sierpnia
Wojewoda przypomniał, że na składanie wniosków samorządy mają 30 dni od rozpoczęcia naboru. Termin mija 10 sierpnia.

- To wystarczający czas dla samorządów. Większość już wcześniej przygotowała odpowiednią dokumentację, żeby teraz w dość krótkim okresie złożyć kompletny wniosek. Potrzeby sieci drogowej są bardzo duże i te środki w tej skali pozwalają zrekompensować te zaległości, które powstawały przez wiele lat - mówił wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć.

W związku z zakończonym naborem wniosków FDS na 2020 rok trwa realizacja zadań powiatowych i gminnych:

  • 101 zadań powiatowych o wartości ogółem 308,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 153,8 mln zł (6 zadań wieloletnich kontynuowanych, 59 nowe zadania jednoroczne, 36 nowych zadań wieloletnich)
  • 165 zadań gminnych o wartości ogółem 340,4 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 190,5 mln zł. (27 kontynuowanych zadań wieloletnich, 91 nowych zadań jednorocznych, 47 nowych zadań wieloletnich).

Czytaj też:Co dalej z drogą Dobrzyniewo Sochonie?

Droga w Sielachowskich to nie jedyna droga w powiecie białostockim otwarta w tym tygodniu, która została zmodernizowana przy wsparciu FDS. W środę (8.07) otwarto odcinek w miejscowość Klimki w gminie Czarna Białostocka.

Całkowity koszt budowy nowej drogi w miejscowości Klimki to ponad 2,3 mln zł. Prawie 600 tys. z własnego budżetu wygospodarował powiat białostocki, tyle samo dołożyła gmina Czarna Białostocka, reszta - prawie 1,2 mln zł - to wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Czytaj też:S19 przez Czarną Białostocką

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny