Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieńkowska: Metropolią możecie być, ale na papierze. Nowy pomysł rządu na rozwój (wideo)

Aneta Boruch
Jeżeli sprawa metropolii będzie budziła tak straszne kontrowersje, to zmienimy podział. Nie będę się upierać - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
Jeżeli sprawa metropolii będzie budziła tak straszne kontrowersje, to zmienimy podział. Nie będę się upierać - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. fot. Wojciech Oksztol
Nie wiem, dlaczego państwo skupiacie się na słowie metropolia. To tylko nazwa - denerwowała się Elżbieta Bieńkowska. Minister rozwoju regionalnego przedstawiła w środę w Białymstoku rządowy projekt na rozwój województw. Według niego stolica Podlasia będzie tylko ośrodkiem regionalnym.

Metropolii byłoby tylko dziewięć. Białegostoku nie ma na liście. Taki jest pomysł rządu. Szefowa resortu wczoraj go zaprezentowała. Spotkała się z naukowcami, przedsiębiorcami i samorządowcami z Podlasia.

Na wschodzie Polski tylko Lublin zyskałby miano metropolii. Białystok pozostałby miastem wojewódzkim. Napisaliśmy o tym w ubiegłą sobotę. I już wtedy głośno protestowały miasta, które też metropoliami nie będą, np. Rzeszów.

Elżbieta Bieńkowska, gdy wczoraj usłyszała pytanie, jakie są szanse, by Białystok stał się metropolią, lekko się zirytowała. - Na papierze już może się stać. Ale chyba nie o to chodzi.

Przyjechała do nas przygotowana na ewentualne protesty. - Jeżeli sprawa metropolii będzie budziła tak straszne kontrowersje, to zmienimy podział - oświadczyła. - Nie będę się upierać.

I przedstawiła kolejną propozycję podziału miast w Polsce. Metropolią byłaby tylko Warszawa, a 15 dużych miast stałoby się ośrodkami regionalnymi, w tym Białystok.

- To bardziej by nam pasowało - przyznał marszałek Jarosław Dworzański. - Wszystkim zależy chyba, żeby nie było dwóch prędkości, tylko jedna.

Wcześniej marszałek i prezydent Białegostoku zapowiadali protesty przeciwko odebraniu nam statusu metropolii. Ale nowy plan im się spodobał.

- Powinniśmy być zadowoleni ze sposobu podejścia pani minister, która zadeklarowała gotowość innego podziału miast - stwierdził wiceprezydent Adam Poliński. - Dla nas to rozwiązanie jest satysfakcjonujące.

Innym pomysł nie przypadł do gustu.

- Przecież nie ma powodu, aby Warszawa była wyróżniana - stwierdził Krzysztof Jurgiel, poseł PiS. - Uważam, że powinniśmy wrócić do koncepcji przyjętej w 2001 roku, gdzie jest 16 obszarów metropolitalnych.

Wicemarszałek Bogusław Dębski też nie był zadowolony. - Rząd w tym dokumencie nie zobowiązuje się do niczego, jeśli chodzi o infrastrukturę - wytknął. I zaapelował: - Chcemy dróg ekspresowych.

Andrzeja Parafiniuka, szefa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, zaniepokoiło, że może być zlikwidowane bezpośrednie dofinansowanie przedsiębiorstw.

- To, mówiąc trywialnie, zwiększy dysproporcje między piekarnią warszawską a podlaską - wyjaśnił.
Konsultacje w sprawie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2010-2020 potrwają do końca października. Po wprowadzeniu poprawek ma być przyjęta przez rząd jeszcze pod koniec tego roku. n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny