Białystok. Trzecie podejście do lokalizacji bloku mieszkalnego na Bojarach. Kamienica z ulami ma stanąć przy ul. Modlińskiej i Poprzecznej

wal
Taki budynek planuje na rogu Modlińskiej i Poprzecznej prywatny inwestor. Na dachu ma być pasieka FOT. A4D/ Zródło UM Białystok
Cztery kondygnacje, 28 mieszkań, 37 miejsc postojowych. Taki budynek planuje inwestor w południowej części Bojar. Blok miałby stanąć u zbiegu ulicy Modlińskiej i Poprzecznej. Na razie działka jest niezabudowana.

Inwestor wystąpił z wnioskiem do miasta o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Informacja z koncepcją architektoniczno-urbanistyczną została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Czytaj też: Bojarskie wspomnienia. Nowa książka Zbigniewa Klimaszewskiego o niezwykłych ludziach z wyjątkowej dzielnicy Białegostoku

To trzecie podejście dewelopera do wniosku. Pierwotnie złożył go w 2019 roku. W pierwszym kwartale 2021 roku mieli się nim zajmować radni z komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska, ale sprawa spadła z porządku obrad. Teraz inwestor przedstawił kolejną koncepcję inwestycji, już po uwagach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej z 7 kwietnia.

Teraz inwestor zrezygnował z jednej kondygnacji naziemnej. Blok będzie miał 13,45 m wysokości i liczył cztery piętra (ostatnie może być samodzielne lub w formie antresoli). W budynku zaplanowano 28 lokali mieszkalnych o sumarycznej powierzchni 945 metrów kwadratowych. Na dachu ma być pasieka (na 4 lub 6 uli). W koncepcji prowadzono też na wniosek MKUA wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych (z bezdotykową intuicyjną windą). Przede wszystkim jednak w stosunku do wcześniejszych zamierzeń inwestor zrezygnował z lokali usługowych.

Czytaj też: Wojna na Bojarach. Radni przyjęli plan, który dopuszcza wyburzenia (zdjęcia)

Według inwestora planowana działka jest zgodna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Z kolei w planie miejscowym teren, na którym znajduje się działka, przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. W tym miejscu planowana inwestycja jest - według inwestora - nieznacznie niezgodna z planem.

- Co prawda w planowanym zamierzeniu inwestycyjnym nie uwzględniono zatem rodzaju zabudowy jednorodzinnej, ale uwzględniono funkcję mieszkaniową - argumentuje we wniosku inwestor.

Na razie nie wiadomo, kiedy radni z komisji zagospodarowania mogliby się zająć jego wnioskiem.

Jedyne takie miejsce na Bojarach

Brama Bojar w Białymstoku. Nadal nie wiadomo, jak będzie wyg...

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

WsPOłczesne slumsy, ucieczka od białostockiego prezynadęta deweloperów jak jego idol Adamowicz od 7 mieszkań i 36 kont bankowych? Domy drewniane są pseudoekologiczne i łatwopalne. „Myszy, szczury, mrówki, punkt rosy=gnicie, stęchlizna”. Betonowe także. Proekologiczny dom z gliny za 10 tysięcy złotych! Przez 10 lat cena za 1 minutę rozmowy z telefonu komórkowego spadła 10 razy z 2 złotych do 20 groszy, czas na 10 x spadek cen mieszkań:) Już dzisiaj jest możliwa budowa domu w alternatywnych technologiach do tradycyjnych "betonowych jaskiń - skorup" lub nietrwałych budowli w szkielecie drewnianym. taki pokazowy dom z gliny za 10 tysięcy złotych można zobaczyć np. w Przełomce na Suwalszczyźnie - do tego o lepszych właściwościach klimatycznych, z użyciem tradycyjnych materiałów (glina), i zapomnianej techniki, nieco unowocześnionej: ziemie mamy za darmo, glinę też, trochę drewna blachy i rur np. z rozbiórek= recyklingu, koszty to ewentualnie okno i drzwi, mały dom nie wymaga pozwoleń.NIE WARTO ZADŁUŻAĆ SIĘ JAK NIEWOLNIK: proekologiczny dom z gliny za 10 tysięcy złotych zamiast rakotwórczego betonu, cementowo kamiennej jaskini = pruski mur - surowa glina w szkielecie drewnianym, bez wypalania. Odwiedź Mazury i Warmię - 1600 lat przed powstaniem Nowego Jorku istniało już miasto zbudowane z gliny, którego budynki sięgały 11 piętra. Po dziś dzień stoi w tym samym miejscu: na środku jemeńskiej pustyni. Shibam, bo o tym mieście mowa, liczy sobie ponad 7 000 mieszkańców. Pierwsze zapiski dotyczące istnienia na tym obszarze prymitywnej osady naukowcy datują na III wiek p.n.e.

S
Stefan Kłos

Nieznacznie niezgodna z prawem to jakby być trochę w ciąży.

T
Tomasz

Wbrew prawu.

Niezgodnie z ustalonymi zasadami.

Z wielką krzywdą dla przestrzeni tej wyjątkowej części miast.

ARCHITEKTOWI KTÓRY(a) ZGODZIŁ(a) SIĘ POD TYM SZKARADZTWEM PODPISAĆ NALEŻAŁOBY ODEBRAĆ UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA ZAWODU.

M
Maćko

Od dawna największą wydajność mają ule w Warszawie. Na dachach montuje się ule a obok wstawia się beczki z cukrem. Gratuluję pomysłu. W rekordowych latach z jednego warszawskiego ula jest nawet 100 kg miodu. Średnia krajowa wynosi nieco ponad 15 kg,

G
Gość

bunkier ohyda

Dodaj ogłoszenie