Białystok. Śmieci i złom na posesji przy ulicy Żelaznej. Interweniowaliśmy. Straż miejska sprawdzi sprawę

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Białystok, ulica Żelazna. Stara lodówka, drzwi, złom, plastikowe worki na posesji. Adam Kupryjaniuk
Stara lodówka, drzwi, złom, plastikowe worki. Takie rzeczy można zobaczyć, idąc ulicą Żelazną w Białymstoku. Znajdują się one na terenie posesji ogrodzonej jedynie linką. - Bulwersuje mnie to od paru lat. Jednak tak źle, jak teraz to jeszcze nie było - mówi Walentyna Pożarska, mieszkanka osiedla.

Do redakcji zadzwoniła nasza Czytelniczka, która mieszka w okolicy ulicy Żelaznej. Jest oburzona, tym co widzi na jednej z posesji przy tej ulicy. Składowane są tam różnego rodzaju odpadki takie jak:

  • stara lodówka
  • drzwi
  • złom
  • plastikowe worki
  • stara przyczepka

-To, co się dzieje na tej posesji, bulwersuje mnie od paru lat. Jednak tak źle, jak teraz to jeszcze nie było - mówi Walentyna Pożarska, mieszkanka osiedla. - Mnie jako białostoczance jest wstyd. Obok jest akademik, mieszkają tu ludzie z całego świata i widzą ten bałagan.

Jak twierdzi, zgłaszała sprawę Straży Miejskiej w Białymstoku. - Ktoś przyjechał, popatrzył, ale nic się nie zmieniło.

Straż miejska z kolei twierdzi, że nie otrzymywała żadnych zgłoszeń dotyczących zanieczyszczenia wskazanej posesji.

-Aktualnie (zgłoszenie - przyp. red.) zostało przekazane do realizacji. Strażnicy podejmą interwencję, w przypadku potwierdzenia zgłoszenia prowadzone będą czynności wyjaśniające - mówi Joanna Szerenos-Pawilcz, rzecznik prasowa Straży Miejskiej w Białymstoku. Obowiązki właścicieli nieruchomości, w tym utrzymanie czystości i porządku na posesji określa Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dodaje.

Art.5.1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
3) zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz sposobem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1 - Ustawa z dnia 13 września 1996r .o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ż
ŻELAZNY

Straż Miejska zdziwiona... a ile razy dziennie patrole SM przejeżdżają ulicą Żelazną? Ile razy policjanci spacerują lub przejeżdżają ulicą ... tłumaczenie się jak za starych czasów...

Ani SM ani Policja nie reagują na bezprawny ruch dwustronny na jednokierunkowej ulicy ul. Żelaznej (wyjeżdzający pacjenci ze szpitala USD, klienci ze sklepu z używanymi ubraniami oraz ze sklepu spożywczego na rogu ulicy), na niewłaściwie zaparkowane samochody na chodniku obok sklepu z używaną odzieżą i przy akademikach ... na notorycznie zastawiane garaże mieszkańców bloku nr 38 i nie tylko przez m. in. pacjentów pobliskich szpitali... pozostawiających na parkingu i wokół niego resztki jedzenia i opakowania po nich, pampersy, podpaski, puszki po napojach i butelki... może by tak ustawić kosze na śmieci w 1-2 punktach przy ul. Żelaznej? Może warto ustawić tablice z informacją , że śmietniki, garaże i ich otoczenie to nie toaleta? - przecież to poza śmietnikami teren miejski.

w
www.i.Bialystok.pl

Białystok, kiedyś stolica „Zielonych Płuc Polski” ma teraz bardziej zanieczyszczone powietrze niż np. Łódź! w Białymstoku rekordowy smog i pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka? W dni kiedy przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, trzeba natychmiast wyłączać spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! Olszyn uruchomił właśnie sieć 30 punktów pomiarowych smogu, w Białymstoku mamy tylko 1 punkt pomiędzy blokami ul Warszawska i ul Waszyngtona, więc faktycznie smog jest, tylko nie ma wiarygodnych pomiarów. Olsztyn zrezygnował ze spalarni w zamian ma kasę na budowę tramwajów.Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Zwiedzanie rakotwórczej spalarni śmie(r)ci Białystok https://www.youtube.com/watch?v=guI9FOTP0dk

„Proces spalania tak niejednorodnego materiału jakim są odpady, niezależnie od tego czy są to odpady komunalne, przemysłowe, medyczne czy też osady ściekowe, jest źródłem emisji do atmosfery bardzo wielu substancji chemicznych, wśród których są niejednokrotnie substancje toksyczne, rakotwórcze itp. Badania wykazały obecność ponad 350 różnego rodzaju związków chemicznych (organicznych) w spalinach ze spalarni odpadów w stężeniach powyżej 5 μg/m3. Dodatkowo obecność w odpadach substancji organicznych o charakterze nienasyconym czyli zawierających w cząsteczce podwójne lub potrójne wiązania węgiel-węgiel ( lub ) powoduje, że w temperaturze ok. 500-800oC zachodzi reakcja syntezy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych substancji w środowisku. Wiele z nich, jak np. benzo(a)piren, benzo(a)antracen, benzo(k)fluoranten, dibenzo(a,h)antracen, indeno(1,2,3-c,d)piren zaliczane są przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) do substancji o udowodnionym działaniu kancerogennym.

Obecność w spalanych odpadach wielu elementów zawierających metale powoduje ich emisję do atmosfery z procesów spalania.

Można przyjąć, że dioksyny powstają w każdym procesie termicznym (tj. zachodzącym w wysokich temperaturach), jeżeli w środowisku spalania znajduje się materia organiczna oraz chlor.”

Dodaj ogłoszenie