Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Rondo na Bacieczkach. Tu krzyżują się ulice: KEN, Bacieczki, Olimpijska. Nie ma zgody władz miasta, by otrzymało patrona

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Rondo u zbiegu ulic: Komisji Edukacji Narodowej, Olimpijskiej i Bacieczki
Rondo u zbiegu ulic: Komisji Edukacji Narodowej, Olimpijskiej i Bacieczki Tomasz Maleta
Wyspa o promieniu 1,5 metra po środku ronda. Stanowi element oznakowania poziomego. Dlatego władze miasta nie widzą potrzeby, by skrzyżowanie wybudowane w celu uspokojenia ruchu osiedlowego na Bacieczkach miało patrona. A był pomysł, by upamiętniało represjonowanych żołnierzy-górników.

O nadanie nazwy ronda wnioskował radny PiS Paweł Myszkowski. To pokłosie jego lutowej interpelacji do prezydenta Białegostoku. Zaproponował wtedy, by do banku patronów ulic Białegostoku włączyć nazwę „Żołnierzy Górników 1949 roku”. Wnioskował oto Okręgowy Zarząd „Podlasie” Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników 1949 roku.

Spośród ponad 200 tys. poborowych, którzy w latach 1949–1959 trafili do wojskowych batalionów górniczych, ponad tysiąc zginęło, a kilkanaście tysięcy straciło zdrowie. Do tych przymusowych formacji kierowano osoby uznane przez władze PRL za przeciwników politycznych. Pracowali po kilkanaście godzin dziennie w kopalniach i kamieniołomach. Swoje święto żołnierze-górnicy obchodzą 5 września.

Raport drogowy Lipiec 2020TOP10. Największe inwestycje drogowe w Białymstoku i woj. podlaskim.

Na lutową interpelację radnego prezydent spojrzał przychylnym okiem. Dlatego teraz Paweł Myszkowski zaproponował, by żołnierze-górnicy zostali upamiętnieni w przestrzeni miasta.

Ponieważ nowa nazwa mogłaby być nieco kłopotliwa w przypadku ulicy i adresów budynków, wnioskuję o nadanie jej rondu

– napisał radny w lipcowej interpelacji do prezydenta.

I wskazał miejsce: rondo bez nazwy na Bacieczkach u zbiegu ulic Komisji Edukacji Narodowej, Olimpijskiej i Bacieczki.

- Proszę o pozytywne rozpatrzenie prośby, tak jak pan pozytywnie rozpatrzył wniosek radnego Karola Masztalerza z kwietnia 2020 roku w sprawie nazwania ronda na osiedlu Starosielce imieniem Krzysztofa Obłockiego – dodał radny PiS w interpelacji.

W tym przypadku chodzi o rondo łączące ul. Francuską z Nowosielską. Od czerwca patronuje ma zaś Krzysztof Obłocki (1947–2012). Był historykiem amatorem i miłośnikiem Starosielc. Przez lata kolekcjonował historie z nimi związane, gromadził fotografie, zbierał wspomnienia. Dzięki niemu udało się ocalić od zniszczenia i zapomnienia wiele dokumentów i relacji historycznych. O uhonorowanie go ulicą wnioskował Karol Masztalerz, radny klubu Tadeusza Truskolaskiego.

Czytaj też: Wysyp patronów

Jednak w przypadku ronda na Bacieczkach urzędnicy nie zbyt łaskawie spoglądają na pomysł radnego Pawła Myszkowskiego. Ich wątpliwości nie budzi propozycja patrona, a kwestie techniczne związane z rondem.

W odpowiedzi na interpelację radnego sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk podkreślił, że w celu uspokojenia ruchu na osiedlu Bacieczki skrzyżowanie ul. KEN, Olimpijskiej i Bacieczki zostało zaprojektowane o ruchu okrężnym – jako mini rondo (zostało wybudowane w lipcu 2019 roku). Centralnie umieszczono wyspę z elementów prefabrykowanych o promieniu 1,5 metra przykręcaną do nawierzchni jezdni.

- Mając na uwadze powyższe o raz fakt, iż wskazane rondo stanowi element oznakowania poziomego, nie widzę zasadności nadania mu nazwy – napisał w odpowiedzi na interpelację radnego sekretarz miasta.

Zobacz:Szlak granicznych rond

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny