Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Prace przy pomniku na Rynku Siennym upamiętniającym cmentarz ewangelicki zakończone. Rok po odsłonięciu

OPRAC.: wal
Zakończyły się prace konserwujące monument na Rynku Siennym. Kaplica nie ma już różowej barwy, która była charakterystyczna podczas konserwacji
Zakończyły się prace konserwujące monument na Rynku Siennym. Kaplica nie ma już różowej barwy, która była charakterystyczna podczas konserwacji Wojciech Wojtkielewicz
Niespełna rok od uroczystego odsłonięcia skweru na Rynku Siennym upamiętniającego nekropolię ewangelików zakończyły się finalne prace budowlane przy monumencie, pod którym spoczęły szczątki po ekshumacji pochówków. Kosztowały 105 tys. zł

Wykonawca konserwował monument poprzez szlifowanie, nałożenie warstwy gruntującej, a następnie tynku imitującego beton architektoniczny, i lakierowanie. Prace na Rynku Siennym obejmujące pomnik są prowadzone na podstawie umowy, którą miasto podpisało w październiku 2020 roku.

- To zgodny z harmonogramem, finalny etap prac, związanych z rewitalizacją skweru - informowała w połowie maja Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Przypomnijmy, że miejsce pamięci na Rynku Siennym to skwer otoczony niskimi murkami. Główne ścieżki przecinają się na planie krzyża. Nad nim góruje artystyczna kaplica. Tworzy ją cztery prostokątne bryły z płaskorzeźbami Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Pod monumentem umieszczono kryptę, w której spoczęły szczątki po ekshumacji pochówków. Tak Białystok upamiętnił cmentarz ewangelicki na Rynku Siennym.

Czytaj też: Ślady zwielokrotnione

Skwer został odsłonięty 25 czerwca 2020 roku w 490. rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej.

- Podstawowej księgi naszego wyznania. Napisał ją Filip Melanchton (współpracownik Marcina Lutra), a ogłosił na Sejmie Rzeszy w Augsburgu 25 czerwca 1530 roku. Zarówno rocznica, ale przede wszystkim upamiętnienie wielu pokoleń białostoczan ma dla niewielkiej dziś białostockiej społeczności ogromne znaczenie. Bo protestanci byli w Białymstoku niemal od początku. Tak jak budowniczowie bramy Pałacu Branickich czy Ratusza. Zakończenie II wojny światowej położyło kres wspólnocie ewangelickiej. Odrodziła się dopiero na początku XXI wieku - mówił rok temu podczas uroczystości biskup ewangelicki Paweł Hause.

Cmentarz ewangelicki w tym miejscu Białegostoku powstał w XVIII w. i funkcjonował do końca XIX w. Ostatecznie ślady jego istnienia zniszczono po II wojnie światowej.

Koszt inwestycji upamiętniającej ewangelicko-augsburską nekropolię wyniósł 2 mln 326 tys. złotych.

Uroczystość odsłonięcia skweru upamiętniającego dawną nekropolię ewangelicką na Rynku Siennym w Białymstoku

Białystok. Odsłonięto skwer upamiętniający cmentarz ewangeli...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny