Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Partia Razem i Młodzi Razem chcą zmiany w przepisach o prawie do bezpłatnych przejazdów autobusami. Gdy jest za dużo smogu

OPRAC.: wal
Działacze ugrupowań lewicowych apelują do władz Białegostoku, by poszły wzorem takich miast jak Poznań czy Kraków, które mają duże doświadczenia w walce ze smogiem, i obniżyły próg alarmowy do 100 µm/m3.
Działacze ugrupowań lewicowych apelują do władz Białegostoku, by poszły wzorem takich miast jak Poznań czy Kraków, które mają duże doświadczenia w walce ze smogiem, i obniżyły próg alarmowy do 100 µm/m3. Wojciech Wojtkielewicz
Co roku nawet 90 osób w naszym mieście umiera z powodu smogu. Potrzebujemy wszystkich dostępnych narzędzi do zmiany tej sytuacji - napisali w petycji do przewodniczącego Rady Miasta Białegostoku działacze Partii Razem i Młodzi Razem. Apelują o obniżenie zapisanych w prawie miejscowym wartości progu alarmowego pyłów PM10 z 150 do 100 µm/m3. Od tego wskaźnika zależą uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami białostockiej komunikacji miejskiej w sytuacji wystąpienia przekroczenia określonych poziomów szkodliwych substancji w powietrzu.

Pyły PM10 są zwane powszechnie pyłem zawieszonym. W ich skład wchodzą toksyczne związki organiczne, takie jak np. benzopireny czy dioksyny. Odpowiadają one nie tylko za ataki kaszlu, świszczący oddech, ale również za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli i rozwój nowotworów układu oddechowego. Pyły PM10 pośrednio wpływają również na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko poważnych chorób układu krążenia.

Czytaj też:Smog w Białymstoku. Jakość powietrza jest fatalna! Radny PiS pyta prezydenta miasta o postępy w wymianie starych pieców

Ważnym elementem każdej strategii walki ze smogiem jest edukacja - podkreśla Dominik Babiński, członek Młodzi Razem Podlaskie, autor petycji. - Między innymi taką rolę miała uchwała radnych z 2017 r., która wprowadziła na urzędzie miasta obowiązek realizowania darmowego transportu publicznego w momencie wystąpienia średniej zawartości pyłów PM10 w powietrzu powyżej 150 µm/m3. Na rolę edukacyjną tej decyzji zwracali uwagę zarówno członkowie ówczesnej Rady Miejskiej jak i Magistratu. Zapisy uchwały były realizowane od momentu jej uchwalenia wyłącznie raz. To zdecydowanie za rzadko.

Działacze Partii Razem oraz jej młodzieżówki uważają, że uchwała w dotychczasowym kształcie nie spełnia ani swojej roli ochronnej, ani edukacyjnej.

- Próg 150 µm/m3 jest za wysoki i koresponduje w klasyfikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska poziomowi „bardzo złemu”, przy którym nawet zdrowi mieszkańcy naszego miasta powinni pozostać w domu, a nie korzystać z komunikacji publicznej - podkreślają.

Czytaj też:Smog w Białymstoku [02.10.2020]. Ostrzeżenie GIOŚ: powietrze nad Białymstokiem i regionem bardzo zanieczyszczone! Lepiej zostać w domu

Apelują do władz Białegostoku, by poszły wzorem takich miast jak Poznań czy Kraków, które mają duże doświadczenia w walce ze smogiem, i obniżyły próg alarmowy, przy którym zapisy uchwały powinny być realizowane. Ich zdaniem tą wartością nieprzekraczalną jest 100 µm/m3.

- Przy takim stanie zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 ostrzeżenia również wydaje GIOŚ - dodają lewicowi działacze. - W Białymstoku poziom pyłów PM10 przekroczył wartość 100 µm/m3 przykładowo w dniach 18-19.01.2021 r. i był przedmiotem ostrzeżenia tej instytucji.

Dodają, że w momencie wystąpienia takich zagrożeń obowiązkiem radnych, jako samorządowców, jest reagować.

- Codzienne tragedie rodzin, które chowają swoich bliskich z powodu powikłań chorób płuc będącymi rezultatem złego stanu powietrza w Białymstoku są do uniknięcia - podkreśla Dominik Babiński. - W projekcie, niestety, nieprzyjętej przez radę miasta uchwały „Oddychaj Bezpiecznie w Białymstoku” czytamy, że co roku nawet 90 osób w naszym mieście umiera z powodu smogu. Potrzebujemy wszystkich dostępnych narzędzi do zmiany tej sytuacji.

Tak wygląda smogobus, którego używa straż miejska.

Smogobus jeździ po Białymstoku. Pierwsze dni działania i str...

Dlatego w petycji do przewodniczącego rady miasta apelują o obniżenie wartości progu alarmowego pyłów PM10 z 150 do 100 µm/m3.

Rada miasta ma trzy miesiące na zajecie się petycją. Zanim trafi na sesję rady, rozpatrzy ją Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która przygotuje dla radnych stanowisko w sprawie zasadności lub nie petycji.

Czytaj też: Radni z komisji skarg odrzucili petycję w sprawie pozbawienia Jana Pawła II i abp Leszka Głódzia tytułu honorowego obywatela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny