Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 06godz.
  • 13min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Białystok. Miasto podaje kryteria pierwszeństwa przyjęć do przedszkoli i żłobków. Zobacz, kto ma największe szanse na przyjęcie

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Od 25 maja otwarte będą samorządowe przedszkola i żłobki. Jeśli chodzi o przedszkola, to miasto przy spełnieniu rządowych wymogów dysponuje ponad 4 tys. miejscami ("normalnie" ta liczba wynosi 9,5 tys.). Zgodnie ze wstępnymi danymi uzyskanymi od rodziców, do przedszkoli chce wrócić ok. 3,5 tys. dzieci. Miasto ma więc ponad 600 miejsc więcej niż chętnych. Liczby nie rozkładają się jednak tak jak władze by sobie tego życzyły. Jest 18 placówek, w których brakuje 183 miejsc. Lucyna Nenów
Zawód rodziców, ale też to czy dziecko jest niepełnosprawne i czy wychowywane jest samotnie przez jednego z rodziców. Między innymi takie kryteria wprowadziły władze miasta przy przyjmowaniu dzieci do samorządowych przedszkoli i żłobków w dobie koronawirusa. O ile w przedszkolach miejsc ma wystarczyć, to w żłobkach jest więcej chętnych niż miasto może zapewnić miejsc.

Od 25 maja otwarte będą samorządowe przedszkola i żłobki. Jeśli chodzi o przedszkola, to miasto przy spełnieniu rządowych wymogów dysponuje ponad 4 tys. miejscami ("normalnie" ta liczba wynosi 9,5 tys.). Zgodnie ze wstępnymi danymi uzyskanymi od rodziców, do przedszkoli chce wrócić ok. 3,5 tys. dzieci. Miasto ma więc ponad 600 miejsc więcej niż chętnych. Liczby nie rozkładają się jednak tak jak władze by sobie tego życzyły. Jest 18 placówek, w których brakuje 183 miejsc. Do jednego z przedszkoli chce wrócić 22 dzieci więcej niż to możliwe.

Miasto - po konsultacjach z dyrektorami placówek - opracowało kryteria pierwszeństwa przyjęć. W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci, których rodzice oboje pracują, w tym przynajmniej jedno z nich jest pracownikiem służby zdrowia, służb mundurowych, handlu czy też przedsiębiorstwa produkcyjnego, które realizuje zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Jeśli kryterium zawodu rodziców nie będzie wystarczające, przedszkola zastosuję kryteria dodatkowe. Pierwszeństwo będą miały dzieci niepełnosprawne czy też dzieci osób samotnie je wychowujących. W ostateczności mają decydować punkty uzyskane przez dane dziecko podczas jego rekrutacji do przedszkola oraz wiek dziecka. Większe szanse będą miały najstarsze: uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia.

Czytaj też: Białystok: Rekrutacja do przedszkoli i żłobków 2020. Zabraknie miejsc w żłobkach. W przedszkolach nie będzie źle

Rodzice dzieci, które nie dostaną się do wybranej placówki, będą miały propozycję korzystania tymczasowo z innej. Podopieczni żłobków są w gorszej sytuacji. Miasto może bowiem utworzyć 414 miejsc ("normalnie" jest ich 1121), a chce wrócić 675 dzieci. Tutaj też, podobnie jak w przypadku żłobków, pierwszeństwo będą miały dzieci pracowników ochrony zdrowia czy służb mundurowych. Generalnie kryteria są podobne do tych, które obowiązują w przedszkolach. Szczegółowe kryteria można znaleźć na stronie urzędu miasta.

Czytaj też: Samorządowe żłobki i przedszkola w Białymstoku otwarte od 25 maja

- Warto też pamiętać, że zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusz Morawickiego, po 24 maja rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Stąd też być może dzieci, które wrócą do placówek będzie ostatecznie mniej niż jest to na wstępie deklarowane przez rodziców - stwierdził wiceprezydent Rafał Rudnicki podczas czwartkowej (14 maja) konferencji władz miasta.

Natomiast zaproszona na konferencję dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 4 Jolanta Kalinowska podkreślała, że kryteria wypracowane przez władze miasta i dyrektorów placówek uwzględniają wytyczne rządu i potrzeby rodziców. - Kierowaliśmy się przede wszystkim troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, pracowników placówek i rodziców - mówiła.

Czytaj też: Białystok. Prezydent zmienia zdanie. W czasie pandemii nie trzeba będzie płacić za żłobki. A jeśli ktoś zapłacił, pieniądze nie przepadną

Dodała, że funkcjonowanie placówek będzie się oczywiście odbywało z zachowaniem reżimu sanitarnego. - Dlatego mam ogromną prośbę do rodziców, aby wnikliwie przeanalizowali wszelkie zapisy, które zamieszczone będą na stronach miasta i poszczególnych placówek. A także by postarali się przygotować dzieci do tego, by w miarę możliwości potrafiły odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Chociażby w tym, że sale nie będą wyposażone tak jak dotychczas - tłumaczyła.

Szczegółowe kryteria:

1. Przedszkola:

Przy kwalifikacji dzieci do przedszkoli uwzględnione zostaną w pierwszej kolejności następujące kryteria:

- rodzice oboje pracujący, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem służby zdrowia/służb mundurowych/handlu/przedsiębiorstwa produkcyjnego, realizującym zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- rodzice oboje pracujący, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem żłobka lub jednostek systemu oświaty, realizującym w miejscu pracy zadania związane z zapewnieniem opieki mieszkańcom Białegostoku.

W przypadku mniejszej liczby zgłoszonych dzieci niż liczba dostępnych miejsc zostaną zastosowane dodatkowe kryteria (przy zachowaniu zasady, że rodzic/-ce pracuje/-ją):

- dziecko niepełnosprawne lub wychowujące się w rodzinie, w której występuje niepełnosprawność,
- dziecko osoby samotnie wychowującej,
- dziecko z rodziny wielodzietnej (troje i więcej dzieci niepełnoletnich).

Jeśli zastosowanie ww. kryteriów nie wypełni limitu miejsc posiadanych przez przedszkole, przy zachowaniu zasady pracujących rodziców, zastosowane zostanie kryterium punktów uzyskanych przez dane dziecko podczas jego rekrutacji do przedszkola (zaczynając od najwyższej wartości) oraz wieku dziecka (rozpoczynając od dzieci najstarszych: uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia).

W przypadku większej liczby chętnych niż możliwości organizacyjnych przedszkola Miasto w porozumieniu z dyrektorem macierzystej placówki, wskaże dziecku inne przedszkole, w którym zostanie ono otoczone opieką.

Rodzice będą musieli wypełnić deklarację uczęszczania dziecka do przedszkola i dostarczyć ją na 2 dni robocze przed przyprowadzeniem dziecka do placówki.

2. Żłobki:

Kryteria pierwszeństwa przyjęć dzieci do żłobków miejskich:

- pracownicy ochrony zdrowia – wszystkie stanowiska w kolejności placówek: szpitale, pogotowie ratunkowe, ambulatoria, izby przyjęć, przychodnie, laboratoria, centra diagnostyczne, praktyki prywatne,
- pracownicy służb mundurowych poza pracownikami służby cywilnej (chyba że dostarczą zaświadczenie o tym, że nie świadczą pracy zdalnej),
- pracownicy handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych zaangażowanych w zapobieganie i zwalczanie COVID-19, czyli sklepy i hurtownie spożywcze, drogerie, sklepy ze środkami ochronnymi, apteki, hurtownie farmaceutyczne – wszystkie stanowiska czyli: sprzedawcy, kasjerzy, kierowcy, magazynierzy, pracownicy produkcji,
-pracownicy służb związanych z obsługą miasta, czyli osoby zatrudnione w jednostkach podległych oraz w spółkach zarządzanych przez Miasto, tj. pracownicy przedszkoli, żłobków, wodociągów, oczyszczania miasta itp.,
- rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością i rodziny, w których występuje niepełnoprawność,
- rodzice, opiekunowie prawni samotnie wychowujący dziecko.

Rodzice będą musieli złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z nowymi zasadami oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Zasady funkcjonowania miejskich żłobków znajdują się w załączniku.

Nowa bakteria nad Bałtykiem

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3