MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Rekrutacja do przedszkoli i żłobków 2020. Zabraknie miejsc w żłobkach. W przedszkolach nie będzie źle

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Z dniem 25 maja miasto otwiera samorządowe żłobki i przedszkola. Jeśli chodzi o przedszkola, to miasto przy spełnieniu rządowych wymogów dysponuje ponad 4 tys. miejscami ("normalnie" ta liczba wynosi 9,5 tys.). Zgodnie ze wstępnymi danymi uzyskanymi od rodziców, do przedszkoli chce wrócić ok. 3,5 tys. dzieci.
Z dniem 25 maja miasto otwiera samorządowe żłobki i przedszkola. Jeśli chodzi o przedszkola, to miasto przy spełnieniu rządowych wymogów dysponuje ponad 4 tys. miejscami ("normalnie" ta liczba wynosi 9,5 tys.). Zgodnie ze wstępnymi danymi uzyskanymi od rodziców, do przedszkoli chce wrócić ok. 3,5 tys. dzieci. Anatol Chomicz
Brakuje miejsc w żłobkach dla tych dzieci, które chcą 25 maja wrócić do placówek. Miasto pracuje nad określeniem kryteriów pierwszeństwa przyjęć. Tego problemu nie będzie z przedszkolami. Tam chce wracać mniej dzieci niż miasto może zapewnić miejsc. Niektórzy będą jednak musieli posłać dzieci do innego przedszkola niż tego, do którego uczęszczało przed epidemią. Tutaj też będą decydowały kryteria pierwszeństwa przyjęć.

Z dniem 25 maja miasto otwiera samorządowe żłobki i przedszkola. Jeśli chodzi o przedszkola, to miasto przy spełnieniu rządowych wymogów dysponuje ponad 4 tys. miejscami ("normalnie" ta liczba wynosi 9,5 tys.). Prezydent Tadeusz Truskolaski poinformował podczas wtorkowej (12 maja) konferencji, że zgodnie ze wstępnymi danymi uzyskanymi od rodziców, do przedszkoli chce wrócić ok. 3,5 tys. dzieci.

- Mamy więc ponad 600 miejsc więcej niż chętnych, którzy chcą wrócić. Liczby chętnych nie rozkładają się jednak tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Jest 18 placówek, w których brakuje 183 miejsc. Najwięcej to 22 osoby, które chcą wrócić do jednej z placówek - stwierdził prezydent.

Czytaj też: Samorządowe żłobki i przedszkola w Białymstoku otwarte od 25 maja

W środę (13 maja) ma się odbyć spotkanie, na którym ustalone zostaną kryteria, na podstawie których przyjmowane będą dzieci, w sytuacji gdy chętnych będzie więcej niż miejsc. Pierwszeństwo zgodnie z rządowymi wymogami będą miały oczywiście dzieci osób, które są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, czyli dzieci pracowników służb medycznych, służb mundurowych, pracowników handlu itd. Pozostałe kryteria mają być ustalone podczas wspomnianego spotkania.


Czytaj też: Kiedy otworzą przedszkola w Białymstoku? Większość prywatnych przedszkoli i żłobków w Białymstoku nie ruszy 6 maja

Rodzicom tych dzieci, które nie zostaną przyjęte do placówek miasto będzie oferowało miejsce w innych przedszkolach. - To oczywiście trudne rozwiązanie, szczególnie ze względu na małe dzieci. Jeszcze trudniejsza jest jednak sytuacja jeśli chodzi o żłobki - stwierdził prezydent.

W żłobkach miasto może utworzyć 414 miejsc ("normalnie" jest ich 1121), a chce wrócić 675 dzieci. - Będziemy więc pracowali nad wspomnianymi kryteriami. Niedługo zostaną one podane do publicznej wiadomości - stwierdził Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok. Prezydent zmienia zdanie. W czasie pandemii nie trzeba będzie płacić za żłobki. A jeśli ktoś zapłacił, pieniądze nie przepadną

Dodał, że miasto wystąpi też do wojewody o środki ochrony osobistej potrzebne do funkcjonowania placówek. - Otrzymaliśmy płyny do dezynfekcji, które wystarczą na tydzień. Potrzebujemy maseczek, rękawiczek, fartuchów, przyłbic, termometrów - wyliczał prezydent.

Miasto wystąpi też do sanepidu o sprawdzenie czy placówki są przystosowane do pracy w nowych wymogach epidemiologicznych. Władze przygotowały już też pisma do wojewody i sanepidu z prośbą o sprawdzenie jak przedszkola i żłobki prywatne, które już po 6 maja wznowiły działalności swą działalność stosują się do zaleceń wprowadzonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny