Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto ogłosiło przetarg na remont ul. Zwierzynieckiej od ul. Kaczorowskiego do 11 Listopada. Ma być bezpieczniej

OPRAC.: wal
Modernizacja ulicy Zwierzynieckiej ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców
Modernizacja ulicy Zwierzynieckiej ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców Wojciech Wojtkielewicz
Likwidacja przejścia dla pieszych przy ul. Świerkowej, lewoskrętu na teren politechniki, modernizacja przejścia przy Wesołej. Nie tylko takie zmiany czekają białostoczan na ul. Zwierzynieckiej. Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i przebudowanie tej części obwodnicy śródmiejskiej. Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

O tym, że jest tu niebezpiecznie nie trzeba nikogo przekonywać. Wielokrotnie dochodziło do wypadków z udziałem samochodów, ale też pieszych. Szczególnie narażeni byli przechodząc przez przejście przy Świerkowej. Tuz przed, jadąc w stronę ul. Ojca Pio, jeden z z trzech pasów jest do zawracania. Już w 2019 roku radny Sebastian Putra apelował, że "nawrotka" powinna być w tym miejscu zlikwidowana, bo znajduje się ona bowiem zbyt blisko przejścia dla pieszych.

- Kierowca jadący pasem prosto widzi, że na lewym pasie auto zwalnia. Może odruchowo pomyśleć, że auto przyhamowało dlatego, bo zaraz będzie zawracać. Ono jednak zatrzymało się, bo chce również przepuścić pieszego. Do tragedii niewiele potrzeba - tłumaczył radny.

Wtórowała mu oficer prasowy białostockiej policji Katarzyna Zarzycka. Drogówka już na przełomie 2018 i 2019 roku pozytywnie zaopiniowała pomysł, z którym wystąpiło miasto, by przesunąć pas do skrętu w lewo bliżej skrzyżowania z ul. 11 Listopada.

- Uważamy, że będzie to lepsze rozwiązanie niż obecnie. Dopóki nie zostanie to zrobione, należy wszystkim kierowcom przypominać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność - uzasadniała policjantka.

Problem w tym, że na taką inwestycję, podobnie jak na inne rozwiązanie brakowało pieniędzy. Aż do listopada 2020 roku, gdy w trakcie prac nad budżetem na 2021 rok prezydent zapowiedział kompleksową przebudowę ul. Zwierzynieckiej. Z tego powodu odrzucił też częściowo poprawkę Pawła Myszkowskiego. Radny PiS proponował przeznaczyć 50 tys. zł na doświetlenie przejść dla pieszych: Zwierzyniecka skrzyżowanie z Wesołą oraz Kołłątaja skrzyżowanie z Pietkiewicza. Ostatecznie rada miasta na doświetlenie ulic na Bacieczkach uchwaliła 30 tys. zł.

- Przejście przy Zwierzynieckiej zostanie zmodernizowane przy okazji innego większego projektu, który będzie realizowany w przyszłym roku - zapewniał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto ogłosiło właśnie przetarg zaprojektowanie i przebudowanie ulicy Zwierzynieckiej w taki sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo. Zakres prac obejmuje:

  • Likwidację lewoskrętu na teren Politechniki Białostockiej,
  • Zmianę geometrii przejścia dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką wraz z wykonaniem przejazdu rowerowego (w rejonie ul. Wesołej) oraz budową sygnalizacji świetlnej,
  • Likwidację przejścia dla pieszych w rejonie ul. Świerkowej,
  • Poszerzenie pasa jezdni (wydłużenie lewoskrętu) na odcinku od ul. Wesołej do ul. M. Wołodyjowskiego,
  • Zmianę geometrii skrzyżowania ul. Zwierzynieckiej z ul. Świerkową (jezdnia, chodniki, ścieżka rowerowa,
  • przejścia dla pieszych),
  • Przebudowę fragmentu pasa dzielącego jezdnię na ul. Zwierzynieckiej umożliwiającego wykonanie manewru zawracania,
  • Usunięcie ogrodzeń dzielących pasy ruchu kolidujących z realizacją przedmiotowej inwestycji,
  • Wykonanie pasów zieleni,
  • Korektę oraz uzupełnienie oznakowania pionowego i poziomego,
  • Demontaż istniejących urządzeń oświetlenia ulicznego,
  • Budowę/przebudowę niezbędnej infrastruktury technicznej (monitoring miejski, kanalizacja teletechniczna, sygnalizacja świetlna)

To oznacza, że zostanie zdemontowany biegnący wzdłuż ul. Zwierzynieckiej na slupach oświetleniowych podwieszony światłowód do kamer monitoringu wizyjnego. Zostanie zastąpiony nowym, do którego będzie wpięta kamera przy sklepie Żak i i połączona z Centrum Monitoringu Wizyjnego na ul. gen. Bema.

Firmy na zgłaszanie ofert w systemie zaprojektuj buduj mają czas do 16 czerwca. Prace projektowe zgodnie z przetargiem zaplanowano na trzy miesiące, podobnie jak późniejsze roboty budowlane.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny