Białystok. Radni przyjęli budżet na 2021 rok. Przeszły wszystkie poprawki KO i tylko jedna PiS (zdjęcia)

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Białystok 14.12.2020. Na sesji, która odbyła się na stadionie miejskim oraz w trybie online, radni przyjęli budżet Białegostoku na 2021 rok Wojciech Wojtkielewicz
850 tysięcy dla klubów sportowych na promocje Białegostoku, 400 tys. na psi park, 100 tys. zł na park kieszonkowy i zero na małą halę sportową. Radni przyjęli budżet Białegostoku na 2021 rok. W ślad za prezydentem przyjęli też 16 poprawek zgłoszonych przez KO i częściowo jedną, która wyszła spod ręki radnego PiS. Z kolei radny niezależny pytał dlaczego wiceprezydent nie może jeździć na spotkania fordem focusem, a limuzyną za 171 tys.

To 26 budżet Białegostoku, który wyszedł spod ręki Stanisławy Kozłowskiej. Już wcześniej skarbnik miasta mówiła, że był jednym z najtrudniejszych, nad którym przyszło jej pracować. Podobnie wypowiadał się prezydent.

- Nie zmieniam zdania wyrażonego już wcześniej. To trudny budżet, wręcz historyczny, bo spadają dochody miasta w stosunku do roku poprzedniego - mówił na sesji w poniedziałek [14.12.2020] Tadeusz Truskolaski. - Ale mimo wszystko naszym obowiązkiem jest to, aby zapewniać podstawowe potrzeby naszym mieszkańcom.

W stosunku do projektu budżetu przedstawionego radnym na sesji 7 grudnia zwiększyły się dochody o niecałe 6,2 mln zł i wynoszą 2,154 mld zł. O tyle same zwiększają się wydatki budżetu do kwoty 2,277 mld zł. Bez zmian pozostał deficyt. Zaplanowano, że przyszłoroczny budżet zamknie się kwotą 123 mln zł na minusie.

Budżet Białegostoku 2021. Mniejsze dochody, mniej funduszy unijnych, mniej na inwestycje. Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił projekt

Prezydent w ramach autopoprawki zaakceptował wszystkie 16 poprawek złożonych przez radnych KO na sesji w poprzedni poniedziałek na kwotę 3,905 mln zł.

- Wszystkie one miały wskazane - zgodnie z prawem - źródła finansowania

- uzasadniał prezydent.

Zgodnie z nimi dzięki pieniądzom przesuniętym z wydatków bieżących, wsparcie na promocję przez sport otrzymały:

  • 100 tys. zł na siatkówkę mężczyzn (BAS)
  • 250 tys. zł na tenis stołowy (Dojlidy)
  • 500 tys. na piłkę nożną (Jagiellonia)

Z kolei z innych poprawek zgłoszonych przez KO m.in. 100 tys. pójdzie na budowę parku kieszonkowego przy ul. Malmeda, a 400 tys. na psi park w rejonie ulicy Jana Pawła II. Z kolei milion złotych zarezerwowano na budowę ulicy Brzoskiwiniowej, a 500 tys. na budowę budynku przy Zespole Szkół nr. 16.

Czytaj też:Hurtowe poprawki KO

Tadeusz Truskolaski odrzucił w ramach autoporawki trzy poprawki zgłoszone przez radnych PiS. Radna Agnieszka Rzeszewska postulowała przeznaczyć 80 tys. zł na budowę ulicy Ananasowej, Sebastian Putra pół miliona na przygotowania do projektu budowy małej hali sportowej, a Alicja Biały na projekt przebudowy ulicy Zwierzynieckiej na odcinku od ulicy Mickiewicza do ulicy św. Ojca Pio.

Częściowo przeszła za to poprawka Pawła Myszkowskiego. Radny PiS proponował przeznaczyć 50 tys. zł na doświetlenie przejść dla pieszych: Zwierzyniecka skrzyżowanie z Wesołą oraz Kołłątaja skrzyżowanie z Pietkiewicza. Na doświetlenie ulic na Bacieczkach uchwalono 30 tys. zł.

- Z kolei przejście przy Zwierzynieckiej zostanie zmodernizowane przy okazji innego większego projektu, który będzie realizowany w przyszłym roku - zapewniał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Paweł Myszkowski dziękując za poparcie prezydenta dla jego poprawki powiedział, że wygranymi są mieszkańcy, bo zwiększy się ich bezpieczeństwo zarówno na przejściu przez Kołłątaja, jak i po remoncie Zwierzynieckiej. Z drugiej strony żałował, że Tadeusz Truskolaski podobnego entuzjazmu nie wykazał dla innych poprawek zgłoszonych przez radnych PiS.

- Myślę, że ta moja będzie swoistym listkiem figowym, żeby można powiedzieć, że nie tylko poprawki Koalicji Obywatelskiej zostały przegłosowane pozytywnie - dodał Paweł Myszkowski.

Czytaj też:Białystok. Podatek od nieruchomości 2021 będzie wyższy.

- Jak słychać to nawet w wielkiej beczce miodu zawsze się troszeczkę tego dziegciu znajdzie - ripostował Marcin Moskwa rozpoczynając wystąpienie w imieniu klubu KO.

Z kolei radny niezależny Maciej Biernacki zastanawiał się, czy koniecznie urząd miejski musi kupować limuzynę za 170 tys. zł.

- Pan Przemysław Tuchliński (wiceprezydent -przypis. red) może dojechać na spotkanie na przykład fordem focuem, który też jest fajnym samochodem, ale dużo, dużo tańszym - mówił radny niezależny. - Czy w byciu urzędnikiem chodzi o służbę czy o lans?

Czytaj też:Białystok. Magistrat zamówił samochód hybrydowy z 2020 roku. W przetargu ofertę złożyła jedna firma. Auto będzie kosztować 171,7 tys.

Z kolei Henryk Dębowski, szef klubu PiS mówił, że faktycznie będzie to historyczny budżet, ale pod względem zadłużenia

- Będzie ono w przyszłym roku wynosić 1,122 mld zł - przypomniał radny. - To tyle ile pozyskał Białystok pieniędzy z Unii na inwestycje.

Za nim doszło do głosowania nad całym projektem budżetu, obóz prezydencki zanotował małą porażkę. Rada nie zgodziła, by poprawki zgłoszone przez radnych Biały, Rzeszewską i Putrę były głosowane łącznie. Wniosek w tej sprawie zgłoszony przez Łukasza Prokoryma poparło 14 radnych, tyle samo było przeciw. Z kolei za projektem budżetu ostatecznie było 16 radnych, 10 się wstrzymało, a dwóch było przeciw.

Najważniejsze inwestycje w przyszłorocznym budżecie:

  • budowę węzła intermodalnego - 47,5 mln
  • poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej (aleja Tysiąclecia) - 32,1 mln
  • rozwój infrastruktury transportu miejskiego (m. in. odcinki ulic: J.K. Branickiego, Produkcyjnej, dojazd do Elewatorskiej, A. Mickiewicza, wlot drogi do Hryniewicz, Klepacka - 8,5 mln
  • modernizacja ogrodzenia Pałacu Branickich - 1,5 mln
  • rewitalizacja Parku Planty - 1 mln

Czytaj też:Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku zostanie przebudowany. Remont ma kosztować ponad milion złotych

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

60,000,000 PLN na lotnisko i ZERO samolotów w ciągu trzech lat.

15,000,000 PLN na meczyki Jagielonii - o Białymstoku nie zapomną przez 100 lat w całym kraju. Tu akurat było warto wydać ...

2,800,000 PLN na Tor Wyścigowy - bezcenne. Można nękać mieszkańców Dojlid hałasem 24/7.

Prezydent Truskolaski to wspaniały gospodarz miasta! Potrafi jednocześnie chwalić demokrację w TVN i mieć w dudzie sprawy mieszkańców. Potrafi chwalić wolność i liberalizm, a do kościoła na mszę posyłać co niedziela zastępcę ex-pisowca i wodza straży miejskiej.

Oby tak dalej w rozkroku panie Prezydencie. Kop od wyborców w jaja nieunikniony ...

G
Gość

"400 tys na psi park, 100 tys. zł na park kieszonkowy" to są żarty ? Ludzie bez kanalizacji i wodociągu a tu proszę są ważniejsze inwestycje !

G
Gość

Najważniejsza inwestycja pis park hhehehe

G
Gość
14 grudnia, 19:08, Gość:

Najpotrzebniejsze inwestycje dla miasta psi park i park kieszonkowy :)) Czy to jest Białystok czy Makowlany nie obrażając nikogo z Makowlan :)

Park jest psom tak samo potrzebny jak rybie ręcznik. Park jest potrzebny tym, którzy zarobią na jego urządzaniu. Praca prosta i zyskowna. Zarobek został obiecany i jak widać nastał czas realizacji obietnicy. Psy potrzebują dużego terytorium i spacerów po coraz to nowych miejscach.

Tak samo jest z promocją. Trzeba dopłacić kopaczom z wyprzedaży garażowych bo choć zarabiają najlepiej w Polsce, to ich posiadacze mają wydatki i każdy milion się przyda.

Konia z rzędem temu kto udowodni, że "promocja" poprzez kopaczy przyniosła choćby złotówkę zwrotu.

M
Marek
14 grudnia, 19:11, Gość:

Drogi osiedlowe z błotem po kostki ale psi park za 400tys ważniejszy ?? I to miasto ma być metropolią ?

14 grudnia, 21:34, Ala:

Drogi osiedlowe są własnością wspólnot mieszkaniowych i to do nich miej pretensję

Dobry pomysł. Na osiedlu jednorodzinnym założyć wspólnotę lub spółdzielnię to im drogi zbuduje i utrzymywać będzie. A podatki na biurokrację , limuzyny i promocję .

E
Edward
14 grudnia, 19:11, Gość:

Drogi osiedlowe z błotem po kostki ale psi park za 400tys ważniejszy ?? I to miasto ma być metropolią ?

14 grudnia, 21:34, Ala:

Drogi osiedlowe są własnością wspólnot mieszkaniowych i to do nich miej pretensję

Gmina Białystok jest własnością wspólnot mieszkaniowych. Po to tworzą gminę aby między innymi drogi im budowała.

G
Gość

123 mln deficytu deficytu ? I to już 26 budżet tej pani. Domyślam się że wszystkie z deficytem pewnie. Ja pier. kur.

G
Gość
14 grudnia, 19:11, Gość:

Drogi osiedlowe z błotem po kostki ale psi park za 400tys ważniejszy ?? I to miasto ma być metropolią ?

14 grudnia, 21:34, Ala:

Drogi osiedlowe są własnością wspólnot mieszkaniowych i to do nich miej pretensję

Co Ty pitolisz kobieto.

A
Ala
14 grudnia, 19:11, Gość:

Drogi osiedlowe z błotem po kostki ale psi park za 400tys ważniejszy ?? I to miasto ma być metropolią ?

Drogi osiedlowe są własnością wspólnot mieszkaniowych i to do nich miej pretensję

S
Stefan Kłos

Wstyd że radna nie zna ulic: "ulicy Zwierzynieckiej na odcinku od ulicy Mickiewicza do ulicy Miłosza." Nie ma takiego fragmentu, ul. Zwierzyniecka łączy Mickiewicza z Ojca Pio.

z
zax

To już lepiej kupiliby, zamiast limuzyny i psiego parku, mały samolocik zapakowali się, wszyscy radni razem z tadeuszem i odlecieli w pi zd u do ciepłych krajów.

G
Gość
14 grudnia, 19:08, Gość:

Najpotrzebniejsze inwestycje dla miasta psi park i park kieszonkowy :)) Czy to jest Białystok czy Makowlany nie obrażając nikogo z Makowlan :)

To są kluczowe, wręcz strategiczne inwestycji jeszcze skwer Adamowicza i pomnik Bartoszewskiego bez tych inwestycji Białystok upadnie a wraży PiS dopełni dzieła.

E
Edward
14 grudnia, 19:11, Gość:

Drogi osiedlowe z błotem po kostki ale psi park za 400tys ważniejszy ?? I to miasto ma być metropolią ?

Własne podatki przejadamy i oczekujemy że Unia Europejska za nas infrastrukturę miasta zbuduje.

G
Gość

Drogi osiedlowe z błotem po kostki ale psi park za 400tys ważniejszy ?? I to miasto ma być metropolią ?

G
Gość

Najpotrzebniejsze inwestycje dla miasta psi park i park kieszonkowy :)) Czy to jest Białystok czy Makowlany nie obrażając nikogo z Makowlan :)

Dodaj ogłoszenie