Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 1.10.2021 rozpocznie się głosowanie na Budżet Obywatelski 2022. Do wyboru jest 38 projektów miejskich i 74 osiedlowe

wal
Prezydent Tadeusz Truskolaski poinformował, że w niedzielę (12 września) w godz. 13.00-18.00 w Parku Planty odbędzie się Białostocki Festyn Obywatelski – wydarzenie poświęcone promocji Budżetu Obywatelskiego. Autorzy zakwalifikowanych projektów będą mogli zaprezentować swoje pomysły na scenie lub skorzystać z zapewnionych przez urząd miejski stanowisk pod namiotem. W programie znajdą się liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Prezydent Tadeusz Truskolaski poinformował, że w niedzielę (12 września) w godz. 13.00-18.00 w Parku Planty odbędzie się Białostocki Festyn Obywatelski – wydarzenie poświęcone promocji Budżetu Obywatelskiego. Autorzy zakwalifikowanych projektów będą mogli zaprezentować swoje pomysły na scenie lub skorzystać z zapewnionych przez urząd miejski stanowisk pod namiotem. W programie znajdą się liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wojciech Wojtkielewicz
Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Elektrycznej, koncert plenerowy Muzyczny Białystok, kładka na rzece Białej obok basenu przy Włókienniczej. Między innymi te pomysły zostały zakwalifikowane w ramach 38 ogólnomiejskich projektów do Budżetu Obywatelskiego 2022. Z kolei wśród 74 projektów osiedlowych znajdują się m. in. kompleks rekreacyjno-sportowy na Bojarach czy Centrum Aktywnej Rodziny na osiedlu Sienkiewicza. Głosowanie rozpocznie się 1 października.

Budżet obywatelski zawsze budzi duże zainteresowanie, bo jest papierkiem lakmusowym świadomości i aktywności obywatelskiej. Można powiedzieć, że nie zawiedliśmy się na niej - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski prezentując wyniki preselekcji tegorocznego głosowania.

PEŁNA LISTA PROJEKTÓW W GALERII.

Czytaj też: Budżet obywatelski. Dylemat mniejszego zła

W edycji BO 2022 zgłoszono 185 projektów na sumę ponad 42 mln. Tymczasem w puli do rozdysponowania jest 12 mln. Po sześć na ogólnomiejskie i osiedlowe. Po weryfikacji przez urzędników do głosowania zakwalifikowano 112.

- Wśród przyczyn odmowy najczęściej przeważają sprawy związane z własnością gruntów - tłumaczył prezydent

Tak było m. in. w przypadku pomysłu na Poetycki Park Kieszonkowy przy ul. Szymborskiej. Nie przeszedł selekcji kwalifikacyjnej, bo toczy się postępowanie w sprawie przeniesienia na Rzecz Związku Gmin wyznaniowych Żydowskich terenu jednej z działek.

Innymi powodami odrzucenia projektów są niezgodności z przeznaczeniem terenu w planach zagospodarowania przestrzennego czy nieukształtowanie i ostatecznie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w danym miejscu. Z tego ostatniego powodu odrzucono pomysł pomnika Romana Dmowskiego na placu Niepodległości, choć nie wykluczono tego w przyszłości po rewitalizacji tej części układu drogowego centrum miasta.

Projekty osiedlowe (w sumie 74), które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, dotyczą 27 białostockich osiedli. Najwięcej przedsięwzięć obejmuje Bojary (6), Dziesięciny II (6), i Wygodę (6), ale też Antoniuk (5), Piaski (5) i Sienkiewicza (5). Szacunkowa wartość zadań osiedlowych to ponad 26,2 mln zł, ogólnomiejskich – prawie 16 mln zł.

- Nie ma Zawad i Słonecznego Stoku - wyliczał prezydent.

W kontekście tego pierwszego osiedla być powodem jest to, że w przypadku projektów twardych nie terenów należących do miasta. Jak ujawnił prezydent urząd miejski nosi się z zamiarem nabycia gruntów od prywatnego właściciela.

- Co do Słonecznego Stoku, to nie wiem. Być może prezes Cywoniuk (Spółdzielni Słoneczny Stok - przyp. red.) tak świetnie zaspokaja potrzeby mieszkańców, że być może nie ma jeszcze potrzeby realizacji projektów z budżetu obywatelskiego - zastanawiał się prezydent.

Najwięcej, bo aż 53 projekty dotyczą budowy lub modernizacji obiektów sportowych i szkolnych (budowy boisk, placów zabaw, siłowni, toru dla samochodów zdalnie sterowanych, modernizacji sal gimnastycznych itp.). Infrastruktury drogowej, np. budowy lub modernizacji dróg, chodników, ścieżek rowerowych, sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, kanalizacji deszczowej, montażu stacji napraw rowerów, dotyczy 14 projektów. Również 14 pomysłów można określić jako projekty „zielone”.

Prezydent zapytany przez "Poranny", czy takie projekty jak budowa kanalizacji deszczowej nie powinny być realizowane w ramach zadań inwestycyjnych miasta czy Wodociągów Białostockich, przyznał, że niewątpliwie tak jest, ale urząd stara się być nie było wyłączeń z budżetów obywatelskich.

- Jeśli mieszkańcy uznają, że nie jest to taka paląca potrzeba, to na taki projekt nie zagłosują - mówił Tadeusz Truskolaski.

Dodał, że możliwości inwestycyjne zarówno miasta, jak i Wodociągów kurczą się w ostatnich latach.

- Proszę zapytać Wód Polskich, dlaczego nie zatwierdziły taryf dla Wodociągów. Z czego one mają realizować inwestycje, jak nie są zatwierdzane uzasadnione taryfy. Ze względów politycznych. To jest odpowiedź na pytanie. Pan pracuje teraz w takiej gazecie, że może pan tego nie napisze, bo już panu nie wolno. Bo jest cenzura prewencyjna - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. - Praktycznie tylko w dwóch miastach zatwierdzono nowe taryfy, ale zaraz potem dyrektorzy Wód Polskich w tych miastach stracili pracę.

Głosowanie odbędzie się między 1 a 15 października 2021 r. Jedna osoba będzie mogła zagłosować maksymalnie na cztery projekty z dowolnej kategorii. Mieszkańcy będą mogli oddawać głosy przez Internet lub w wersji papierowej. Wypełnioną kartę do głosowania będzie można oddać w następujących miejscach:

  • Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego przy ulicy Słonimskiej 1,
  • Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ulicy J. K. Branickiego 3/5,
  • Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Św. Rocha 3,
  • w mobilnym punkcie konsultacyjnym (rozkład będzie dostępny w październiku).

Czytaj też:Ojciec budżetu obywatelskiego w Białymstoku znalazł pracę u marszałka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny