Białystok. Nieudane projekty budżetu obywatelskiego. Inwestycje, które miały powstać, a do dziś ich nie ma

Paweł Żukowski
Przykład niezrealizowanej inwestycji. Dziesięciny II. Plac zabaw "Na łąkach" (BO 2019) - ogólnodostępny skwer rekreacyjny. Obecnie dostępna jest jedynie siłownia "Pod chmurką"
Przykład niezrealizowanej inwestycji. Dziesięciny II. Plac zabaw "Na łąkach" (BO 2019) - ogólnodostępny skwer rekreacyjny. Obecnie dostępna jest jedynie siłownia "Pod chmurką" Kurier Poranny
We wszystkich dotychczasowych edycjach budżetu obywatelskiego białostoczanie wybrali 185 projektów. Na mapie Białegostoku jest obecnie 141 z nich. Dlaczego niektóre jeszcze nie powstały lub nie powstaną nigdy? Przyglądamy się inicjatywom zgłoszonym przez mieszkańców, pod kątem niezrealizowanych na przestrzeni lat inwestycji.

Koszt wykonania strzelnicy chybiony o 8,4 mln. złotych

Większość z wybranych przez mieszkańców projektów została zrealizowana. Są jednak koncepcje, które nie zostaną wykonane nigdy, bądź powstaną z kilkuletnim opóźnieniem. Zadecydowały o tym błędy w oszacowaniu kosztów inwestycji, względy estetyczne bądź przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Na białostockich Plantach nie zobaczymy w najbliższym czasie fontanny multimedialnej – Akwateatr (Budżet Partycypacyjny 2015). Przeszkodą nie do przejścia był brak możliwości realizacji tzw. reżyserki z balkonem oraz błędnie wskazane koszty budowy instalacji multimedialnej.

Zawiedli się ci, którzy głosowali na strzelnicę (BO 2017). Otóż kwota przewidziana na realizację całego zadania wraz z robotami budowlanymi wyniosła ponad 998 tys. zł. Po wykonaniu kompletnej dokumentacji projektowej okazało się, że wartość inwestycji to ok. ...8,5 mln. zł. Do tej pory nie znalazły się brakujące środki na kontynuowanie inwestycji.

Ale to nie wszystko. Na Rynku Kościuszki nie staną też takie formy “Spadku po Janie Klemensie Branickim“ (BO 2018), jak figury św. Floriana i Temidy oraz pręgierz.

- Od realizacji zadania odstąpiono, mając na względzie zakres i formę projektu, jak też uwarunkowania wynikające m.in ze sposobu zagospodarowania i użytkowania Rynku Kościuszki - czytamy w komunikacie otrzymanym z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Trudno określić termin powstania Parkingu przy Centrum Sportowym "Tysiąclecia". Realizacja inwestycji planowana jest łącznie z budową Ośrodka Kształcenia Zawodowego i Egzaminowania przy Zespole Szkół Elektrycznych. Termin budowy Ośrodka z kolei uzależniony jest od uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Nie tylko kwestie estetyki lub brak wystarczających środków finansowych wpłynęły na to, że niektóre projekty nie zostały zrealizowane. Otóż kolejną przyczyną są uwarunkowania prawne związane z ustawą o gospodarce nieruchomościami (art. 136 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.). W myśl przepisów, dawni właściciele działki, bądź ich spadkobiercy, mają możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie jej zwrotu. Gdy złożona oferta przewyższa kwotę, którą miasto przeznaczyło na sfinansowanie zamówienia, konieczne jest przeprowadzenie kolejnego postępowania przetargowego. Przepis i roszczenia właścicieli działek doprowadziły do sytuacji, gdzie wstrzymane zostały realizacje projektów:

  • Jaroszówka. "Wczoraj trawa - dziś zabawa" (BO 2019). Plac zabaw i zewnętrzna siłownia na osiedlu Jaroszówka. Mając na uwadze obowiązujące przepisy umożliwiające dawnym właścicielom działki o nr 59/2, obr. 14 Pietrasze, bądź ich spadkobiercom, złożenie wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie jej zwrotu, konieczne jest przesunięcie realizacji zadania. Jeżeli stan prawny nieruchomości nie ulegnie zmianie, jego realizacja będzie możliwa w 2022 roku.
  • Dziesięciny II. Plac zabaw "Na łąkach" (BO 2019) - ogólnodostępny skwer rekreacyjny. Realizacja projektu została wstrzymana w 2019 roku. Do maja 2020 r. działka była potencjalnie zwrotowa, jednak w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, okres ten wydłużył się o czas zawieszenia biegu terminów procesowych i sądowych w postępowaniach administracyjnych. Urząd Miejski informuje, że postępowanie przetargowe jest obecnie w przygotowaniu.
  • “Bulwary Dolistówki” (BO 2019). Ze względu na prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku postępowanie zwrotowe w stosunku do działek o nr 446/6 i 446/15 wchodzących w zakres planowanej inwestycji (oraz sąsiedniej działki o nr 447), realizacja projektu została wstrzymana.

Przesunięte terminy wykonania inwestycji

Niektóre projekty pomimo tego, że powinny powstać kilka lat temu, doczekają się jednak realizacji. Centrum Animacji Kultury “Wierzbowa” (BO 2016) po usunięciu usterek, zostanie otwarte 30 listopada 2020. Jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku Mostek nad rowem w Rezerwacie Zwierzyniec (BO 2019), oraz Lokalne Centrum Aktywności Osiedla Sienkiewicza (BO 2019).

Kolejną niezrealizowaną dotychczas inicjatywą miejską jest projekt “Białystok Widzimisie”(BO 2018). Mieszkańcy głosowali na opracowanie koncepcji obiektów małej architektury: 15 - figurek Misiów - Niedźwiadków, zlokalizowanych w przestrzeni publicznej. Miejsca ustawienia posążków miały być związane z historią Białegostoku, oraz wytyczać nowy szlak turystyczny. Ze względu na oszczędności budżetowe pomysł nie został wykonany w zakładanym terminie. Jest jednak przewidziany do realizacji zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową Miasta Białystok w 2021 r.

Także w przyszłym roku ma powstać Park Militarny "Węglowa" (BO 2018). I w tej sprawie nie doszacowano kosztów. Do realizacji projektu zabrakło 200 tys. złotych. Rada Miasta Białegostoku uchwałą z dnia 28 września 2020 r. wsparła pomysł wnioskowaną sumą pieniędzy. Trwa przygotowywanie kolejnego przetargu na roboty budowlane. Park ma być otwarty 5 listopada 2021 roku.

Prace ruszą po rozstrzygnięciu nowych postępowań przetargowych

W niektórych przypadkach, by pomysły doczekały się ralizacji, wymagane jest ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego. Taka sytuacja jest np. z inwestycją Ciąg pieszo-jezdny między ul. Świętokrzyską i Narewską (BO 2019). Przetarg na tę inwestycję ma zostać ogłoszony na przełomie 2020/2021. Podobnie sytuacja wygląda z placem parkingowym na osiedlu Wygoda (uzbiegu ulic J.K. Kluka i S. Nowakowskiego). Pierwsze postępowanie zostało unieważnione. Okazało się bowiem, że cena ofertowa założona przez wykonawcę robót przewyższała kwotę, którą zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem postępowania przetargowego, które zostanie ogłoszone pod koniec 2020 roku.

Projekty Budżetu Obywatelskiego 2021 czekają na realizację

Na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego 2021 miasto przeznaczyło 12 mln. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację 33 inwestycji - 8 ogólnomiejskich i 25 osiedlowych. Szczegółowe informacje na temat głosowania i pomysłów, które uzyskały największą liczbę głosów znajdują się na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku pod adresem:

Budżet Obywatelski 2021 - wyniki głosowania

Przez siedem lat funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Białymstoku, na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ok. 94 mln. złotych.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie