MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie parafie: Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

Fot. Bogusław F. Skok
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Fot. Bogusław F. Skok
Na dyskotekę do cerkwi? Czemu nie! Taki właśnie sposób na przyciągnięcie młodzieży wymyślił proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego. I udało się! Okazuje się, że obok modlitwy i zadumy w świątyni jest też miejsce na rozrywkę.

Za co lubię moją parafię? Za dyskoteki. Pierwszy raz zabrała mnie koleżanka, ona należy do Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Było bardzo fajnie. Nie spodziewałam się, że można się tak bawić z księdzem, przy cerkwi - opowiada Marysia z parafii Zmartwychwstania Pańskiego. - Właśnie to jest tutaj, moim zdaniem, najbardziej wyjątkowe.

Choinka to już tradycja

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego została erygowana w 1989 roku i od początku miał przy niej powstać dom katechetyczny. Przy cerkwi wybudowano więc plebanię, na której znajduje się kilka dużych sal. To właśnie tam odbywają się imprezy, te parafialne, ale także te bardziej świeckie.

W parafii prężnie działa Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Organizuje pielgrzymki, rekolekcje, wieczory wigilijne czy choinki.

- Choinka dla dzieci to już nasza tradycja. Maluchy mówią wierszyki, śpiewają kolędy. Potem włączamy płyty. I można potańczyć. Ale największą atrakcją jest zawsze Mikołaj i prezenty - mówi ks. mitrat Włodzimierz Cybuliński, proboszcz parafii.

Lepiej w parafii niż pod blokiem

Bo ksiądz proboszcz budowanie wspólnoty w parafii zaczyna od najmłodszych. Te same dzieciaki, kiedy trochę podrosną, dalej przychodzą do cerkwi, a także na dyskotekę, sylwestra czy imprezę urodzinową.

- Tutaj mamy kuchnię, można ugotować albo podgrzać jedzenie. Mamy naczynia, szklanki, kieliszki. Wszystko. I dla wszystkich - opowiada proboszcz. - W końcu parafianie to zbudowali, niech teraz korzystają.

Zdaniem księdza Włodzimierza, dyskoteka w parafii to dobra alternatywa dla młodzieży.

- Lepiej tutaj niż pod blokiem - uważa. - Zresztą, oprócz dyskotek mamy też spotkania dyskusyjne, kiedy rozmawiamy o Bogu i teologii.

Cudowna ikona

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego jest wyjątkowa nie tylko ze względu na bardzo zgraną młodzież. Nikt nie zapomina tutaj o stronie duchowej.

W cerkwi znajduje się wyjątkowa ikona. To wizerunek Matki Boskiej Wsiecarycy, kopia cudownego obrazu ze Świętej Góry Atos.

- Ta ikona uzdrawia ludzi, szczególnie tych chorych na raka - przekonuje ksiądz Cybuliński.

Uzdrowieni chorzy przychodzą potem do cerkwi złożyć świadectwo i podziękować za cudowną, ich zdaniem, ingerencję Matki Boskiej. Część opowiedziała proboszczowi swoją historię.

Jedna utkwiła mu w pamięci szczególnie. Kilka lat temu przyjechała do niego mieszkanka Czyż, gdzie kiedyś był proboszczem. Kobieta powiedziała, że jej córka i zięć mieli wypadek samochodowy. On był ciężko ranny, coś z kręgosłupem.

Długo nie odzyskiwał przytomności. Lekarze nie dawali wiele szans. Poradził im, żeby klęknęli przed obrazem i powierzyli troski Matce Boskiej. Długo się modlili. A potem okazało się, że chłopak odzyskał przytomność. Teraz już jest zdrowy. Chociaż jest katolikiem, przyjechał do Białegostoku, do cerkwi, podziękować.

- Modlitwą można góry przenosić, trzeba tylko mieć niezachwianą wiarę - uważa ks. Cybuliński.

Co roku, 1 października, w parafii obchodzone jest święto ku czci Matki Boskiej Wsiecarycy. To drugie po niedzieli Antyposchi (inaczej św. Apostoła Tomasza) święto parafialne. W każdy czwartek, o godz. 17, odprawiane jest też w tej intencji nabożeństwo.

Na pamiątkę starej cerkwi

Chociaż parafię erygowano w 1989 roku, cerkiew pod tym wezwaniem już wcześniej istniała w Białymstoku. Mieściła się przy ulicy Sienkiewicza. W 1938 została zburzona. Ta na Słonecznym Stoku miała być jej wskrzeszeniem.
- Można powiedzieć, że odbudowaliśmy ją, aby wnuki nie zapomniały o dziele swoich przodków wzniesionym ku chwale Bożej - mówi proboszcz.
Nabożeństwa:
Niedziela: godz. 8 i 10 - Liturgia, 17 - Akatyst

Środa: godz. 8 - Liturgia

Czwartek: godz. 17 - Akatyst (nabożeństwo Matki Bożej Wsiecarycy)

Piątek: godz. 8 - Liturgia

Sobota: godz. 8 - Liturgia, 17 - Całonocne Czuwanie

Kancelaria parafialna mieści się przy ul. Sikorskiego 9 i jest otwarta codziennie, z wyjątkiem niedziel i wielkich świąt. Godziny pracy kancelarii: poniedziałek-piątek, godz. 8--10.30 i godz. 17-19, a w sobotę w godz. 15-17. Tel.: 085 661 47 85.

W nagłych sprawach można też skontaktować się bezpośrednio z księdzem proboszczem: tel. 085 663 50 05.

Strona internetowa: www.woskresienska.euro-net.pl

Parafia w liczbach
około 2000 wiernych

Ciekawe
Jeszcze w 1938 roku istniała w Białymstoku cerkiew pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, ale została zburzona. Obecna jest jej wskrzeszeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny